Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

7 Haziran Bürokratları

Asım Cezayirlioglu
Asım Cezayirlioglu
  • 15.02.2016
  • 396 kez okundu

Max Weber bürokrasi ile siyasetçinin ayrımını yaparken siyasetçilerin seçimle gelmeleri sebebiyle halka hesap verme sorumluluğunun olduğunu ifade eder. Bürokrat ise atama yoluyla geldiği için böyle bir derdi yoktur. Devlet güvencesine kavuştuğu için işleri yavaşlatma yoluna bile gidebilir. Devlet güvencesi aynı zamanda gelecek güvencesi anlamına geldiği için risk diye bir şeyi bürokrattan beklemek saflık olur.

Sosyalist ülkelerde ise bürokrat, devletin sahibi konumunda olduğu için halk ile bürokrasi arasında kalın bir duvar vardır. Vatandaş ikinci sınıf muamelesine tabi olduğu gibi bürokrat karşısında hak iddia etme gibi bir durumu yoktur. Hizmet verme işi tamamen bürokratın insafına kalmıştır.

Bürokrat, toplumsal tepkinin geleceği durumlarda işi bürokratik işlemlere boğduğu gibi, üzerine gelecek olan her türlü riski başkalarının üzerine yaymaya çalışır.  Bürokrat hem altındaki kişilere, hem de üstündeki kişilere riski yayar, özellikle siyasiler bürokratın hedef kitlesidir. Tepkileri bu şekilde atlatmaya çalışır. Bürokrat niteliklerini kullanarak, geleceğini düşünmeden toplum yararına olan uygulamaları faaliyete geçirebilmeli. Bu söylediklerimiz standart bir bürokratta olması gereken özelliklerdir.

Peki başlıkta “7 Haziran bürokratları” diye isimlendirdiğimiz bürokratlar ne durumda? Devletin mekanik hale gelmesine sebep olan bürokratların yıllar içinde nasıl bir yapıya sahip olduğu önemli bir kriterdir. 7 Haziran bürokratları dediğimiz kitleyi her dönem için düşünmek lazım. Siyasi konjonktüre göre kendilerini konumlandıran bu bürokratlar aynı zamanda siyasetçiyi de yıpratmaktadır. Onlar açısından siyasetçinin değeri, toplumsal karşılığı olduğu süre bir anlam ifade eder. Ne hazindir ki “7 Haziran bürokratları” her dönem siyasetçinin durumuna göre “dava” ile yola çıkıp kişisel çıkarlarını tatmin etmek  için siyasetçiyi yanıltma yolunu seçerler. Zamanı  toplum yararı yerine  kişisel geleceklerini garanti altına alacak hamleler tasarlayıp uygulama derdindedirler. Böylece yol aldıklarını zannederler. Ancak bu yalancı bahardan başka bir şey değildir. Bu tip bürokratlar siyasetçinin işini fazlasıyla zorlaştırırlar. Bu ahlaki bir durum değildir. Hatta böyle kişiliğe sahip bürokratlara devletin bir kurumunu teslim etmek sağlıklı değildir.

“Yedi haziran bürokratları” her konuşmasında kendilerini iktidarın yanında olduğunu ispatlama adına yaklaşımlarını “dava” kavramı ile açıklama yolunu tercih etmekteler. Tavır ve davranışları ile ve geçmişte yaşamış olduğu süreçlere baktığımız zaman bırakın dava adamı olmayı, “makam adamı” oldukları apaçık ortadadır. Bu bürokratların yol alma adına bukalemun gibi davrandıkları için bunları fark etmek uzun zaman alır. Gördükçe, yaşadıkça farklı ortamlarda, değişik atmosferlerde bu bürokratların nasıl soluduğunu anladıkça nitelikten ziyade, kişisel çıkarlarını sağlamlaştırmak adına hareket ettikleri anlaşılır. 7 Haziran bürokratları siyasetçiyi de bir kenara bırakarak şimdiye kadar devşirmiş olduğu güçle yol alma derdindedirler.

Yedi haziran bürokratları diyoruz. Çünkü Ak Parti iktidarının 13 yıllık tek başına iktidar olma sürecinin 7 Haziran 2015 yılında ara vermesi ile birlikte ortaya çıkan belirsizlik bu kişilikte olan bürokratların gün yüzüne çıkmasına neden oldu. Bu yapıda olan bürokrat aynı zamanda nitelik sorunu yaşadığı için, zaman onlar için bulunmaz bir fırsattır. Zira iktidarın güçlü olduğu dönemlerde kendi geleceğini garanti altına almak için iktidarın nimetlerini anlata anlata bitiremezler. İktidar gücünü yitirmeye başladığı zaman söylemleri yavaş yavaş değişmeye başlar. İktidarın yanlış yaptığını söylemeye başlar. Geçmişte bunun örneğini cemaatte gördük. Sayın Cumhurbaşkanı Başbakan iken ilk önce sonsuz destek verdiler.  Sonra işler istediği gibi gitmeyince sayın Erdoğan iyi etrafı kötü düşüncesini topluma yaymaya çalıştılar. Sonraki aşama ise Erdoğan söz dinlemiyor moduna geçtiler. Son aşamada ise sayın Cumhurbaşkanımıza demediklerini bırakmadılar. Tüm bunları yaşayarak gördük. İşte 7 Haziran bürokratları da böyledir. Evet onların örgüt olduğunu söylemiyoruz. Ancak mantık olarak baktığımız da söylem benzerlikleri apaçık ortadadır. Siyasetçi güçlüyse çok iyidir. Gücünü yitirmeye başladıysa yeni frekans devreye girer. Zaten yanlış yaptı, fazla bilgisi yok…..

Siyasetçinin halka hesap verme özelliği varsa-ki vardır- o zaman bürokratı tercih etme hakkı da olacaktır. Buradaki önemli nokta ise siyasetçi “7 Haziran bürokratlarının” eline düşmemeli. Gülücükler ve reklamlarla rol kapma derdine düşen bu bürokratların ülkeye verecek oldukları birşey yoktur. Bunlar siyasetçiyi de zor durumda bırakırlar.

Sevgili dostlar kapitalist dünya dava adamlığını epey törpüledi. Hiç olmadık “vefa adamı” olmak gerekiyor. Hangi iş olursa olsun vefalı adam aramak lazım. Zor zamanda yalnız kalmamak için buna mecburuz.  Yarın neden böyle olduk sorusu ile baş başa kalmak istemiyorsak buna mecburuz. Hele hele siyasetçi için bu birinci şart. Zira siyaset uzun soluklu bir uğraş olduğuna göre vefa ön planda olmalı.

asimcezayirlioglu@hotmail.com

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ