Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanlığına Özyer Seçildi

Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanlığına Özyer Seçildi
  • 12.02.2016
  • 253 kez okundu
OSCAR Rent A Car

Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanlığına Özyer Seçildi

Akdeniz Parlamenter Asamblesi (Akdeniz-PA) Komisyon üyeleri ilk toplantısını yaparken; Komisyon Başkanlığı’na oy birliği ile Muğla Milletvekili Hasan Özyer seçildi. Özyer, “AKDENİZ-PA’nın kuruluş amacındaki felsefeye uygun olarak 4 yıllık görev dönemimizde; hep birlikte, bölgemizin yüzleştiği sorunlara karşı üye ülkeler arasında ortak çözümlerin bulunması ve bu şekilde, siyasi, ekonomik ve sosyal işbirliği oluşturmayı ana hedef olarak belirleyeceğiz. Ayrıca, Akdeniz ülkeleri ve halkının barış ve refahı için zemin hazırlayacağız” dedi.

Muğla Milletvekili Hasan Özyer Başkanlığında yapılan Akdeniz Parlamenter Asamblesi toplantısına komisyon üyeleri Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, Antalya Milletvekili Atay Uslu, Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ve  Diyarbakır Milletvekili Altan Tan katıldı.

2005 yılında Akdeniz Bölgesi’ndeki devletlerin 15 yıllık bir iş birliği çalışması sonucunda kurulan Akdeniz-PA komisyonunda, Akdeniz’e kıyısı olan  ülkelerin milletvekilleri görev alıyor. Türkiye’den 5 Milletvekilinin görev yaptığı komisyonun Başkanlığını Muğla Milletvekili Hasan Özyer yapıyor. Komisyon üyelerinin  amacı, bölgenin yüzleştiği sorunlara karşı üye ülkeler arasında ortak çözümlerin bulunması bu şekilde, siyasi, ekonomik ve sosyal işbirliğini oluşturmak için uluslar arası çalışmalar yapması.

2016 yılının Akdeniz Parlamenter Asamblesinin ilk toplantısında konuşan Komisyon Başkanı Ak Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer “Bölgemizin ateş çemberinden geçtiği bir dönemde böylesine önemli bir komisyonda sizlerle birlikte görev yapmaktan duyduğum memnuniyeti belirterek, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Şahsıma gösterdiğiniz teveccüh ve destekle komisyonumuzun başkanı olarak seçilmem dolayısı ile sizlere hassaten teşekkürlerimi sunuyorum. Gayet demokratik ve katılımcı bir anlayış ile hep birlikte çalışacağımızı bilmenizi istiyorum. AKDENİZ-PA’nın kuruluş amacındaki felsefeye uygun olarak 4 yıllık görev dönemimizde; hep birlikte, bölgemizin yüzleştiği sorunlara karşı üye ülkeler arasında ortak çözümlerin bulunması ve bu şekilde, siyasi, ekonomik ve sosyal işbirliği oluşturmayı ana hedef olarak belirleyeceğiz. Ayrıca, Akdeniz ülkeleri ve halkının barış ve refahı için zemin hazırlayacağız” dedi.

Komisyon 3 Ana Komiteden Oluşuyor

“Siyasi ve Güvenlikle İlgili İşbirliği Komitesi, Ekonomik, Sosyal ve Çevre İşbirliği Komitesi ve Medeniyetler Arası Diyalog ve İnsan Hakları Komitesi, Karşılıklı Saygı ve Tolerans başlıkları adı altında komitemiz toplam üç komisyondan oluşmaktadır” diyen Komisyon Başkanı Hasan Özyer ” Bölgesel İstikrar, Akdeniz Bölgesi ortakları arasında ilişkiler barışa yönelik sorunlar, güvenlik ve istikrar, güven artırıcı önlemler, silahların kontrolü ve silahsızlanma, uluslararası insani hukuka saygı, terörizme karşı mücadeleyi kapsamaktadır. Küreselleşme, ekonomi, ticaret, finans, borç meseleleri, sanayi, tarım, balıkçılık, istihdam ve göç, nüfus, yoksulluk ve ihraç etme, insan yerleşimleri, su ve enerji kaynakları, çölleşme ve çevrenin korunması, turizm, ulaşım, bilim, teknoloji ve teknolojik yenilikleri hedeflemektedir.

Demokrasi, insan hakları, cinsiyet konuları, çocuklar, azınlık hakları, eğitim, kültür ve miras, spor, medya ve bilgi ve dinler arası diyalog alanlarında çalışma yapmaktadır” diye konuştu.

Komisyonumuzda Yeni Bir Heyecan, Yeni Bir Şevk İle Çalışmalarımıza Başlamamız Gerekiyor

Komisyon olarak yeni bir heyecan ve şevk ile çalışması gerektiğinin altını çizen Akdeniz Parlamenter Asamblesi (Akdeniz-PA) Komisyon Başkanı Muğla Milletvekili Hasan Özyer “Ülkemizin uyguladığı dış politika çerçevesinde; öncelikle halkımızın ve ülkemizin çıkarlarını gözeterek bölgesel barış ve işbirliği için gayret sarf etmeliyiz. Ülkemizin değil gerilemeye, durmaya dahi tahammülü olmadığı bir zaman diliminden geçmekteyiz.  Etrafı adeta ateş çemberi içinde olan Türkiye’nin bundan zarar görmemesi için güçlü olması şart. Bunun için de birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak, ülkemizin yönünü yeniden geleceğe çevirmek mecburiyetindeyiz. Görev dönemimizi bu bilinçle değerlendirmek zorundayız” dedi.

“Günümüzde uluslararası ilişkiler, maalesef bir çifte standartlar çetelesi haline dönmüş bulunuyor” diyen Özyer “TBMM, millet iradesinin vücut bulduğu, devletin geleceğe yönelik karar ve tasarılarının şekillendirildiği yasama organı olarak tabiatıyla, dış politikayla da doğrudan ve en yüksek düzeyde ilgilidir. Meclisimiz, hem dış gelişmeleri hem de bölgesel çatışmaları yakından izleyerek, sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmaktadır. Türkiye’nin yakın çevresinde çok büyük insani trajedilerin olduğu bu zor dönemde, Meclisimizin ve biz komisyon üyelerinin sorumluluğu çok daha ağır hale gelmiştir. Bölgemizde yaşananları daha büyük bir dikkat, ciddiyet ve çaba ile takip etmek zorundayız. Başta Suriye olmak üzere yakın coğrafyamızda yaşanan insanlık dışı gelişmeler ve tarihin gördüğü en önemli insani trajedilerden biri yaşanırken, maalesef Birleşmiş Milletler  ve batı dünyası bir film seyreder gibi olaylara kayıtsız kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

Dünya’da En Fazla Mülteci Kabul Eden Ülke Türkiye

Komisyon üyelerine  Suriye politikası ile ilgili görüşlerini de açıklayan Komisyon Başkanı Ak Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer  “Suriye’de iç barışın sağlanması konusunda ciddi bir çaba sarf etmediği gibi adeta ölü bedenleri sayarak istatistik tutmaktadır. Ülkemiz, tarihi, kültürel ve coğrafi şartların omuzlarına yüklediği sorumluluğun bilinci ile her zaman olduğu gibi mazlumun yanında yer almıştır. Nasıl geçmişte Saddam zulmünden kaçan Irak halkı ve Bulgaristan’dan ülkemize gelmek zorunda kalan soydaşlarımıza kapılarımıza açmışsak şimdi yine açık kapı politikası ile Suriyeli komşularımızı misafir etmekteyiz. Bunu tamamen insani gerekçelerle yapmakta, bazı ülkelerin yaptığının aksine her hangi bir çıkar ilişkisi gütmeden yerine getirmekteyiz.

Son günlerde Halep’teki bombalardan kaçıp ülkemize sığınmak zorunda kalan masum insanlara kapımızı yine açtık. BM başta olmak üzere batılı ülkeler, savaştan kaçanların ülkemize girişine izin verilmesi gerektiğini belirtirken kendileri yine sessizliklerini korumaktadır.

Ülkemiz sadece elini değil tüm vücudunu taşın altına koymuşken uluslararası toplum sadece akıl vermeye devam etmektedir.

Türkiye, son yıllarda insani diplomaside tüm dünyada dikkat çeken bir hamle yapmıştır.

Birleşmiş Milletler sıralamalarına göre, fert başına düşen dış yardımda birinci sırayı almış bulunmaktayız. Bu durum, sahip olduğumuz manevi ve milli değerlerin dış politikamızdaki yansımasına işaret etmektedir.

Türkiye, sadece en fazla yardım yapan ülkelerden biri değil, aynı zamanda, dünyada en fazla mülteciyi kabul eden ülke konumundadır.

Jeopolitik konumumuz gereği, çevremizdeki sorunlar bizi doğrudan etkiliyor. Böylesi bir coğrafyada yaşamanın nimet ve külfeti, avantaj ve dezavantajları eşit ölçüde büyük. Bu zorlu yürüyüşte bize büyük görevler düşmektedir.

Devlet, milleti için vardır. Öncelik insana aittir.   Elbette bizim, millet olarak tarihte ifa ettiğimiz vazifeye uygun, kendimize özgü bir dış siyaset vizyonumuzun, kendimize özgü değerlerimizin bulunması tabiidir. Bugünkü küresel ölçekte etkili ve egemen güçlerin dünyaya dayattıkları dış politika tasavvuru, paradigması, zihniyeti ya da anlayışına hiçbir itirazda bulunmadan teslim olmamız, bize kabul ettirilmeye çalışılan uluslararası siyaset düşüncesi ya da felsefesini sömürge ülkesi tavrı içinde aynen taklit edip benimsememiz beklenemez.

Her millet, kendi hakkının ve hukukunun takipçisi olmalıdır, olması tabiidir ama hak, çıkardan doğmaz. Çıkarın var diye, binlerce kilometre ötedeki coğrafyalara keyfi biçimde müdahale edemez, o ülkelerde karışıklık ve kargaşa çıkaramazsın.

Günümüzde uluslararası ilişkiler, maalesef bir çifte standartlar çetelesi haline dönmüş bulunuyor.

Günümüz dünyası kurallarla yönetilmektedir. Birleşmiş Milletler çatısı altında Güvenlik Konseyi gibi karar organları bulunmaktadır.

Fakat bunların çalışma düzenlerine dikkatlice bakıldığında, ortada sadece güçlülere hizmet eden bir yapılanma yer almaktadır. Unutmamalıyız ki; Sayın Cumhurbaşkanımızın da isabetle ifade ettiği üzere Dünya 5’ten büyüktür.

Tüm devlet işlerinde olduğu gibi dış politikamızın meşru temelini de Türkiye Büyük Millet Meclisi oluşturuyor. Bu anlayışla yüce Meclisimizin menfaatleri için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Haber Merkezi

Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanlığına Özyer Seçildi (2)_640x360 Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanlığına Özyer Seçildi (4)_640x360 Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanlığına Özyer Seçildi (8)_640x360

OSCAR Rent A Car
İyi Parti Milletvekili Adayı Hayvacı’ya Yoğun İlgi
  İyi Parti Muğla Milletvekili Adayı Av. Koray Hayvacı seçim çalışmaları kapsamında yaptığı ziyaretlere Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde devam etti....
Beşkaza’nın Evladını Bağırlarına Bastılar
Beşkaza’nın Evladını Bağırlarına Bastılar Siyasi Partilerin Milletvekili sıralamalarında yaşanan hayal kırıklıkları yeni arayışları da beraberinde getirirken, Fethiye’nin öz evladı, İYİ...
VALİ CİVELEK BAŞKANLIĞINDA SEÇİM TEDBİRLERİ TOPLANTISI YAPILDI
24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin huzur ve güven ortamında, demokratik bir şekilde gerçekleştirilmesine...
Seydikemer Belediyesi Asfalt Yapımına Başladı
Seydikemer’in muhtelif mahallelerinde asfalt sezonunun kapanacağı Kasım sonuna kadar Yaklaşık 200 kilometre asfalt dökmeyi planlayan Seydikemer Belediyesi, Yaz ayı başlarında...
MENTEŞE ÖRNEK ÖĞRENCİLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ
Menteşe İlçesi yürütülmeye başlanan ”Menteşe ‘nin Örnek Öğrencileri” isimli proje etkinlikleri  kapsamında Menteşe İlçesinin örnek öğrencileri 4.kez ödüllendirildiler. Menteşe İlçesi,...
Özel Fethiye Öğrencilerinin Tales Matematik Yarışması Başarısı
Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu öğrencileri Aydın Tales Matematik Müzesi tarafından düzenlenen 3.Ulusal Matematik Yarışmasında başarılı sonuçlar elde etti. Aydın Tales Matematik...
FETHİYE LİONS KULÜBÜNDE DEVİR TESLİM TÖRENİ
Fethiye Lions Kulübünde devir teslim töreni gerçekleşti. Fethiye Lions kulübü dönem başkanı  Zafer Aygün dönem başkanlığını Şadan Yöntem’e devretti… Fethiye...
İYİ PARTİ’DEN  ESNAF ZİYARETİ
İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Genel Seçimler için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında...
GENÇLİK HAFTASI VOLEYBOL TURNUVASI’NDA BİRİNCİ AYDIN OLDU
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde Voleybol Turnuvası düzenlendi. 19 Mayıs Cumartesi...
Çıralı Konsey Üyesi Seçildi
14-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği seçimlerinde TOBB başkanlığının yanı sıra konsey seçimleri de gerçekleşti. TOBB Ticaret...
ANLAMLI PROJEDEN ANLAMLI ETKİNLİK…
Muğla ‘nın seçkin kurumları arasında gösterilen Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR?”  isimli projesi  kapsamında...
NİLÜFER CANER 100 YAŞ EVİ’NDEN 19 MAYIS İÇİN ANLAMLI ETKİNLİK
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağanı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Nilüfer Caner...
SALİH DÜNDAR FETHİYE SPOR ALT YAPISINI DEĞERLENDİRDİ…
ethiye Spor yönetim kurulu üyesi amatör branşlar alt yapı sorumlusu Salih Dündar 2017-2018 sezonu Fethiye Spor alt yapısını değerlendirdi. “BAŞARILI...
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Görev Dağılımını Yaptı
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Görev Dağılımını Yaptı Mayıs ayının ilk haftasında yapılan olağan genel kurulu sonucu göreve seçilen Muğla Gazeteciler Cemiyeti...
Öğrenciler Eserleriyle Takdir Topladı
Öğrenciler Eserleriyle Takdir Topladı 2017-2018 eğitim öğretim yılının tamamlanmasına sayılı günler kala öğrenciler TÜBİTAK projelerinin sergi eşliğinde sunmaya başladı. Çamköy...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ