Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Büyükşehir, Orman Yangınları Çalıştayının sonuç bildirgesini açıkladı

Büyükşehir, Orman Yangınları Çalıştayının sonuç bildirgesini açıkladı
  • 03.01.2020
  • 50 kez okundu

Büyükşehir, Orman Yangınları Çalıştayının sonuç bildirgesini açıkladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, geçen ay gerçekleştirdiği “Orman Yangınları Çalıştayı”nın sonuç bildiri raporunu açıkladı. Birçok konunun açıklandığı bildirgede, özellikle ormanların korunması yasalarla Orman Genel Müdürlüğüne verilse de aynı görev vicdan sahibi her insanın sorumluluğunda zorunlu olarak olması gerektiği vurgulandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, tarafından geçen ay Türkiye’de ilk kez düzenlenen, yerel ve ulusal basında geniş yer bulan “Orman Yangınları Çalıştayı”nın sonuç bildirgesi açıklandı.

29-30 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen ve Ormanlarımızı Korumak Görev Değil Sorumluluktur temalı çalıştayda, Orman Yangınlarıyla Mücadele, Orman Yangınlarının Ekolojik Açıdan Değerlendirilmesi, Yerleşim Yerleri ve Tarım Alanları Arakesitlerinde Orman Yangınları, Akdeniz Tipi Ekosistemde Yangın Sonrası Vejetasyon, Muğla Kızılçam Ormanlarında Yangınların Fauna ve Çambalı Üretimine Etkileri konularının ayrıntılı olarak incelendiği çalıştayın bildirgesinde birçok konu ön plana çıkarıldığı gözlendi.

Muğla’nın orman yangınları açısından Türkiye’nin en hassas bölgelerinin başında geldiği ve yüzde 68’nin orman alanına sahip olduğu vurgulanan bildirgede “Ormanların korunması görevi yasalarla Orman Genel Müdürlüğü’ne verilmiş olsa da yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile vicdan sahibi insanlar aynı sorumluluğu hissetmek ve paylaşmak zorundadır.” ifadelerine yer verildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan bildirge şu şekilde; “Orman yangınları açısından Türkiye’nin en hassas bölgelerinin başında gelen Muğla’da, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Ormancılar Derneği tarafından ortaklaşa Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek;  ‘‘ Ormanlarımızı Korumak Görev Değil Sorumluluktur ’’ temel prensibinden hareketle Orman Yangınları, Orman Yangınlarıyla Mücadele, Orman Yangınlarının Ekolojik Açıdan Değerlendirilmesi, Yerleşim Yerleri ve Tarım Alanları Arakesitlerinde Orman Yangınları, Akdeniz Tipi Ekosistemde Yangın Sonrası Vejetasyon, Muğla Kızılçam Ormanlarında Yangınların Fauna ve Çambalı Üretimine Etkileri konularının ayrıntılı olarak incelendiği ‘‘ Orman Yangınları Çalıştayı 29-30 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Ormanlarımızı Korumak Görev Değil Sorumluluktur çalıştayı, kaynaklarımızın etkin ve verimli kullanılabilmesi, oluşabilecek yangınlara yerinde ve zamanında müdahale yapılması, kişilerin bilinçlendirilmesi ve orman yangınlarıyla ilgili katılımcı yönetim stratejilerinin belirlenmesi açısından, yasalarla bu görevin yerine getirilme sorumluluğunun verildiği ilgili birimlere katkı sağlamak ve ilgili halkın bilinçlendirilmesini sağlamak amacı ile düzenlenmiştir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Ormancılar Derneğinin birlikte gerçekleştirdiği çalıştayımızda; Ülkemizde ve Muğla ilimizde orman yangınlarının öncesinde ve sonrasında yaşanan süreçler, orman yangınlarının sebepleri, sonuçları, yangınlara erken müdahale, yangın sonrası atılması gereken adımlar, konunun uzmanları tarafından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalıştayın ikinci gününde ise Orman Yangını geçiren ve 450 ha. Üzerinde sahanın yandığı Zeytin Köyde orman inceleme ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.

Ormanlarımız sadece ülkemiz için değil tüm dünyanın en önemli yaşam destek kaynaklarından biri olup, gelecek nesillere aktarılması gereken bir mirastır.

Muğla’da Ormanların Önemi 

Ormanlar, karalar üzerinde yaşayan türlerin yarıdan fazlasına yaşanabilir bir ortam sunmanın yanı sıra, bitki örtüsünde ve toprakta büyük miktarlarda karbon depolayarak atmosferdeki karbon dengesini düzenlemekte, küresel ısınmanın yavaşlatılmasına olanak sağlamaktadır. Ormanlar, yerel ve bölgesel yağışın düzenlenmesine yardımcı olarak başta içme suyu olmak üzere tarım ve endüstrinin ihtiyaç duyduğu suyu sağlar. Ayrıca ormanlar, milyonlarca insan için, besin, ilaç, içme suyu ve sınırsız rekreasyonel, estetik yararlar açısından yaşamsal bir kaynaktır.

Muğla %68 orman alanına sahip bir ildir. Bu orman alanlarının içerisinde, sadece Türkiyede ve büyük çoğunluğu Muğlada görülen Sığla Ağcı (sığla yağı) ve Doğu Akdeniz havzasına özgü Kızılçam (Çam Pamuklu Koşnili Böceğinin özünü emerekçam balının ham maddesini oluşturduğu ağaç) gibi ekonomik değeri olan ve korunması gereken ağaç türleri bulunmaktadır. Ormandan ve orman yan ürünlerinden elde edilen ürünler kırsal kesimde yaşayan vatandaşların başlıca gelir kaynaklarındandır. İnsanların bilinçlendirilmesi ve ormanların korunması ile ormanlardan sağlanan faydanın sürdürülebilir olması paralellik gösterecektir.

Muğla’da Orman Yangınlarının Sebepleri

Orman yangınları doğal ve insan kaynaklı sebeplerden çıkmaktadır. Eğitimsizlik, anız yangınlarının sıçraması, atıkların mercek etkisi oluşturması, unutulan piknik veya çoban ateşinden, meteorolojik parametreler gibi nedenlerden oluşmakta veya yayılmaktadır. Bu doğrultuda ilgili tüm kurumların ortak çalışmalarıyla yangınların nasıl oluştuğu tespit edilmeli, bu konuda çözümler üretilmeli, rehabilitasyon çalışmaları yapılmalı ve eğitimler verilerek yangınların minimuma indirilmesi sağlanmalıdır.

Orman Yangınlarının Küresel Isınmaya Etkisi

Küresel ısınma ve orman yangınları birbiriyle bağlantılı iki olgu. Araştırmalar orman yangınlarının sadece küresel ısınmanın bir sonucu olmadığını aynı zamanda küresel ısınma üzerinde önemli etkileri olduğunu gösteriyor. Yanan ormanlar karbon salınımının artmasına ve sera gazı etkisi oluşmasına, biyolojik yönden zengin ve nadir türlerin zarar görmesine neden olmakta ve insan sağlığını etkilemektedir. Küresel ısınmanın etkileri Akdeniz havzasında yer alan ülkeler tarafından daha yoğun hissedileceği ve orman yangınlarının giderek artacağı tahmin edilmektedir.

Küresel ısınmanın orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını giderek artan oranlarda zorlaştıracağı da dikkate alındığında orman yangınlarının önüne geçebilmek için küresel ısınmayı oluşturan etkilerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Ormanların Bal Üretiminde Etkileri

Türkiye dünya bal üretiminde % 6,2’lik payıyla 2. sırada yer alan bir ülkedir. Türkiye bal üretiminin ise %23’ü Muğla’da yapılmaktadır. Çam balının %92’si Türkiye’de, %80’i de Muğla’da üretilmektedir. Çam balı üretimine sağlayan ve son derece hassas bir böcek olan Basra (Marchalina hellenica) yangından etkilenmekte ve bu durum Muğla’nın çam balı üretimini de olumsuz etkilemektedir.

Ormanlarımız İçin Alınacak Tedbirler

İnsanın değil, yangının ne pahasına olursa olsun, ormanlardan uzak tutulması stratejisi geliştirilmeli toplum bilinçlendirilmelidir. Bireyler, topluluklar ve kurumlar orman yangınlarına hazırlıklı olmalı ve alabileceği tedbirleri öğrenecek platform oluşturulmalıdır.

Özellikle ve öncelikle ilköğretim seviyesinde bulunan çocuklarımız olmak üzere vatandaşlarımızın orman yangınları ve alınacak tedbirler konusunda çeşitli ortam ve şekillerde eğitimlerle bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.

Türkiye’de yangınların çoğu anız yangınlarının ormana sıçraması nedeniyle gerçekleşmektedir. Tarım alanları ve orman kesitleri arasında önlemler alınmalıdır. Anız ve orman arasına en az 5 m genişliğinde boşluk bırakılmalı, çiftçiler bu konuda bilinçlendirilmelidir.

Orman Köyleri Turistik yapılar ve ikinci konutların yangına dirençli hale getirilmesi hususunda çalışmalar yapılmalıdır.

Orman yangınları sürecinde meydana gelen bilgi kirliliği, orman yangınlarıyla mücadele eden personel ve halk üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bu nedenle ilgili yetkili kurumlarca kamuoyunda sağlıklı ve doğru bilgilendirme yapılmalı ve yangın mücadelesinin doğru bir şekilde aktarılması sağlanmalıdır.

Ormanların korunması görevi yasalarla Orman Genel Müdürlüğü’ne verilmiş olsa da yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile vicdan sahibi insanlar aynı sorumluluğu hissetmek ve paylaşmak zorundadır.”

BODRUM’DA ALT YAPININ 23,5 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI
BODRUM’DA ALT YAPININ 23,5 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum Yarımadasında başlattığı Bodrum tarihinin en büyük yatırımı olan 120 Milyon...
GÜLTEKİN UYSAL YÖRÜK MÜZESİNİ GEZDİ
GÜLTEKİN UYSAL YÖRÜK MÜZESİNİ GEZDİ Çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyla Fethiye’ye gelen Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar milletvekili Gültekin Uysal;...
32. BÖLGE MUĞLA ECZACI ODASINDAN ZİYARET
32. BÖLGE MUĞLA ECZACI ODASINDAN ZİYARET Bölge Muğla Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Serkan Tekin ve Yönetim Kurulu üyeleri;...
MOR TARLALAR GÜZELLİĞİYLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR
MOR TARLALAR GÜZELLİĞİYLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Menteşe ilçesi Yerkesik Yeniköy Mahallesi’nde 27 dönümlük arazinin 5 dönümüne dikilen lavanta...
EL İŞİ STANTLARI SEZONA “MERHABA” DEDİLER
EL İŞİ STANTLARI SEZONA “MERHABA” DEDİLER Fethiye’nin bir sembolü haline gelen El Emeği Göz Nuru El İşi pazarı normalleşme süreci...
SANATSAL FAALİYETLERE KAPIMIZ VE GÖNLÜMÜZ AÇIK
SANATSAL FAALİYETLERE KAPIMIZ VE GÖNLÜMÜZ AÇIK Genç ressam Yonca Usta’nın atölye ve eğitim çalışmalarını sürdürdüğü Lotus Chakra’nın Anonim Şirketi Yönetim...
SEVGİ NURTEN GÜLER İLÇE BAŞKANI SEÇİLDİ
SEVGİ NURTEN GÜLER İLÇE BAŞKANI SEÇİLDİ İYİ Parti geçtiğimiz Cumartesi günü iki önemli kongre gerçekleştirdi.  Birinci öğleden önce gerçekleşen İYİ...
GENÇ SANATÇI İLK SERGİSİNİ FETHİYE’DE AÇTI
GENÇ SANATÇI İLK SERGİSİNİ FETHİYE’DE AÇTI Fethiye’de yaşayan Genç Ressam Yonca Usta; ilk kişisel sergisini açtı. Soyut türü resimler yapan...
ERGUN “BİR HİBRİT REJİM İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
ERGUN “BİR HİBRİT REJİM İLE KARŞI KARŞIYAYIZ” İYİ Parti Fethiye İlçe başkanlığının 2. Olağan kongresi yoğun katılım ile gerçekleşti. Fethiye...
MUĞLA’DA İHRACAT %23,2 AZALDI, İTHALAT %1,8 ARTTI
MUĞLA’DA İHRACAT %23,2 AZALDI, İTHALAT %1,8 ARTTI   Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılı, Mayıs ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayınladı.  İstatistiklerle...
MUTSO  NORMALLEŞME SÜRECİNDE İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
MUTSO  NORMALLEŞME SÜRECİNDE İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ   MUTSO, olağan meclis toplantısını yeni normalleşme süreci kapsamında gerçekleştirdi. Toplantıda Covid-19 tedbirlerine dikkat...
AKDENİZLİ OPET’E  ZİYARET
AKDENİZLİ OPET’E  ZİYARET OPET Petrolcülük A.Ş.’nin eğitim otobüsü Akdenizli Akaryakıt’ta geldi. Yurt genelinde Opet bayilerini ziyaret ederek son gelişmeler hakkında...
“ENGELSİZ KENT FETHİYE” İÇİN TOPLANTI DÜZENLEDİLER
  “ENGELSİZ KENT FETHİYE” İÇİN TOPLANTI DÜZENLEDİLER Fethiye Kent Konseyi “Engelsiz Kent Fethiye” konulu toplantı düzenlediler. Fethiye Belediyesi Encümen salonunda ...
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİİLERİ İLE TOPLANTI
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİİLERİ İLE TOPLANTI   13 Şubat 2019 tarih ve 30685 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Bitki Koruma Ürünlerinin...
Fethiye Belediyesince yapılması planlanan “Gençlik Merkezi” konuşuldu.
Fethiye Belediyesince yapılması planlanan “Gençlik Merkezi” konuşuldu. Fethiye Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi ve Gençlik Meclisi kolaylaştırıcısı Engin ERÇETİN, Kent...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ