DOMATES ÜRETİCİSİ YARDIM ELİ BEKLİYOR

Örtü altı sebze üretiminin merkezi Fethiye’de domates üreticileri, yüksek masraflarla ürettikleri domateslerin Karaçulha hal çıkışı ile büyükşehirlerdeki market fiyat farkının ortadan kaldırılmasını istiyor. Domates üreticisi Durmuş Demirel, serada dalından topladığı domatesleri kasaya yerleştirirken aradaki fiyat farkını kendilerinin bile anlamadığını söyledi. Demirel, ‘Bu domatesleri böyle topluyoruz. Burada 2 buçuk TL’ye İstanbul’a gidiyor, 10 lira. Bu aradaki farkı kim yiyor’ dedi.
Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde Örtü altı sebze üretimi yapan üreticiler, hal çıkışı ile büyükşehirlerdeki market fiyat farkının ortadan kaldırılmasını istiyor. Binbir zorluklarla ürettikleri domatesin kilogram fiyatını 2 buçuk Liraya zorla verdiklerini ifade eden üreticiler, büyükşehirlerde tezgahlarda domatesin 10 Liradan satıldığına çok şaşırdıklarını söylediler.
Fethiye’nin Karaçulha Mahallesinde yıllardır çiftçilik yaptığını ifade eden domates üreticisi Şeref Koç, “Evde çoluk çocuğumuza nasıl bakıyorsak, tarladaki ürünlerimize de öyle özen gösteriyoruz. Çünkü burası bizim ekmek teknemiz. Binbir güçlükle ürettiğimiz ürünlerimizi, halde komisyonlara 2 Liradan zorla satıyoruz. Fakat her ne hikmet ise, büyükşehirlerde vatandaşlar 10 Liradan domates alıyorlar. Bu aradaki uçuk rakam kimlerin cebine giriyor. Devletimizin bu konuda araştırma yapması ve el atması gerekiyor. Kimse bizim üzerimizden bu şekilde yüksek miktarlarda parayı cebine sokamaz. Bu konudaki mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” dedi.
“Arada 4-5 Kat Fark Var”
Seydikemer İlçesinin Kumluova Mahallesinde üreticilik yapan Bayram Güneş ise, “ Karadere Mahallesinde 3 buçuk dönüm örtü altı domates üreticiliği yapıyorum. Üç ay boyunca ürünlerimizi narin bir çocuk gibi büyütüyoruz. Ve hasat zamanına getiriyoruz. Fakat ne yazık ki bir türlü emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bizim elimizden çıkan kilogram fiyatı ile tezgahta satılan kilogram fiyatı arasında 4 veya 5 Lira olsa yine bişey demeyeceğiz. Tüketiciye ulaşmasındaki masraf deriz. Ama gel gör ki arada iki katı fark var. Bu durumda biz kendimizi saf yatağına koyuyoruz. Devlet yetkililerimizden bu konuda yardım talep ediyoruz” diye konuştu.
“Yetkililer Bu Duruma El Atmalı”
Evdeki çocukları kadar seralarındaki mahsullerine zaman ve emek harcadıklarını söyleyen Kumluova Mahallesinde üreticilik yapan Durmuş Ali Olca ise,” Ne yazık ki emeklerimizin karşılıklarını alamıyoruz. Her gün akşam haber kanallarını açtığımızda büyükşehirlerde yaşayanlar aldıkları ürünlerin fiyatlarının çok yüksek olduğunu söylüyorlar Bizde burada emeğimizin karşılığını alamadığımızı düşünüyoruz. Sattığımız fiyat belli, tüketicinin de aldığı fiyat belli. Bu arada dudak uçuklatan rakam kimin cebine giriyor. Yetkililer bu duruma ivedilikle el atmalı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

AK PARTİ’DEN TAZİYE  ZİYARETİ

Per Mar 4 , 2021
AK PARTİ’DEN TAZİYE  ZİYARETİ AK Parti Seydikemer İlçe yönetimi tarafından geçtiğimiz hafta sonu hayatını kaybeden Kore gazisi Recep Şaçlı’nın ailesine taziye ziyareti gerçekleştirildi. Seydikemer Bağlıağaç mahallesinde yaşayan 5 çocuk sahibi Kore Gazisi Recep Şaçlı; 90 yaşında  hayatını kaybetmişti. AK Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş ile AK parti İl yönetiminden […]

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fthyhbr/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757