Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dost ve Müttefik Ülke

Asım Cezayirlioglu
Asım Cezayirlioglu
  • 07.06.2016
  • 813 kez okundu

Dostluk kelimesi insana güven hissettiren bir kelime. Karşımızdaki bir insanı dost olarak nitelendiriyorsak hiç düşünmeden sırtımızı dönebiliriz. Dost dediğimiz kişilerden bize kötülük gelmez. Dost, aynı zamanda zor zamanların sığınıldığı bir limandır. İçinde bulunduğumuz çıkmazdan bizi kurtaran, varlığımızı sürdürmemize yardımcı olandır dost. İnsan hayatı kısa ömründe bu kavrama ihtiyaç duyuyorsa, uzun ömürlü olan ülkeler bu kavrama daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Evet devletler arası ilişkiler çıkara dayanır. Ancak yine de ortak çıkarlar gereği dostluk seviyesine gelen ilişkiler vardır. Bu her devlet ile olmaz. Dünya üzerinde bazı ülkeler, farklı ülkelerle dostluk seviyesinde ilişkiler oluşturmaya çalışırlar. Bunun içine müttefiklik ilişkisi de giriyorsa işler biraz daha farklılaşır. Dost ve müttefik dediğimiz zaman, genellikle ortak hareket etmek gerekir. Uluslararası bir konuda dost ve müttefik ülkeler birlikte hareket etmek zorundadırlar. Eğer biz bu kavramları bir başka ülke için kullanıyorsak politikalarımızı da ona göre oluşturmak zorundayız.

Dikkat ederseniz stratejik ortak demiyorum. Zira bu kavramı biz de bazı ülkeler için zaman zaman kullansak da, aslında geçersiz bir yaklaşımdır. Biz ABD için stratejik ortak tanımlamasını yapıyoruz. Şurası açıktır ki ABD için stratejik ortak İngiltere ve İsrail’den başkası değildir. Çünkü bu anlayış dünya üzerinde her alanda birlikte hareket etmeyi gerektirir. İsrail’in onlarca katliamına karşılık BM’de ABD tarafından korunması ne demek istediğimizi daha iyi anlatır.

Fransa Ermeni tasarısını onaylamış. 1915 tehcir esnasında ölümleri soykırım olarak nitelendirmekte. Kürt sorunu ile ilgili doğrudan sahiplenme duygusunda Fransız’lar bir adım önde gelirler. Bizim pencereden bakıldığı zaman dost ülke bunu yapar mı deriz. Toplum olarak kızgınlıklarımızı anlık olarak veririz. Fransız malları yakarız. Dostluktan eser kalmadı deriz. Ancak kapitalizmin kuralı gereği bir müddet sonra işler yoluna giriverir. Bir taraf dost ülkedir ama dostluğu aklına bile getirmez.

Belçika dost ülke diyoruz PKK sempatizanları yıllarca bu ülkede cirit atmakta. Allah bizi dost ve müttefik ülkelerden korusun. Almanya’nın Ermeni tasarısını federal Meclis’te oylamaya tabi tutması ile birlikte dost ve müttefik dediğimiz ülkeler hep böyle mi olur diye düşündük. Öyle ya bir bakıyoruz dost ülke bizi arkadan hançerlemiş, bir bakıyoruz müttefik ülke istemediğimiz bir faaliyet içine girmiş. Bizler olaylara düz mantıkla yaklaştığımız için “Nasıl olur?” diyerek şok yaşıyoruz. İster Almanya olsun, ister başka ülke olsun, hedefledikleri planlarını faaliyete geçirmek için bilinçli olarak harekete geçmekte. Almanya’da bu kadar Türk vatandaşı yaşamasına rağmen neden 1915 olaylarına müdahil oldu. 80 milyonluk Türkiye’yi neden karşısına almayı yeğler. Yıllarca Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız Türk diasporasını neden oluşturamadılar diye hayıflanıyoruz. Bu yaklaşım hem doğru, hem de yanlış. Doğru çünkü; ülkeyi yönetenler 50-100 yıllık plan yapma derdine düşmediler. Daha yeni yeni gelecek hedeflerinden bahsediyoruz. Yanlış çünkü; Almanya’ya ve Avrupa’ya 1960’lardan itibaren göç edenlerin bir kısmı (aslında ağırlıklı kısım diyebiliriz) ne yazık ki Türkiye ile duygusal bağları zayıf olan insanlardan oluşmakta. Avrupalı Türk’ler neden tepki vermedi dedikleri zaman işe bir de bu açıdan bakmak lazım. Özellikle İsviçre’ye Kürt vatandaşlarımız siyasi sığınma hakkı istemediler mi?

Amerika dost ve müttefik ülke. Hatta stratejik ülke. Aslında öyle bir şey yok ama öyle deniyor. Bir bakıyoruz terör örgütünün yan kuruluşu ya da Suriye kolu PYD ile iş tutmakta. Yaptığınız yanlış dostluğa, müttefikliğe sığmaz diyoruz. Dost ülke ABD; PKK ayrı PYD ayrı diyor. IŞİD ile sahada mücadele yaptığımız tek silahlı grup PYD diyerek müttefikliği gözümüze sokmakta. Biz PKK terör örgütüdür diyoruz. Dost ülke ABD de terör örgütüdür diyor. Bir bakıyoruz Amerikan silahları kullanmakta. Dost müttefik ülkeye bakıyoruz Suriye konusunda hasmane bir tutum içine girmiş. Tüm bunlara baktığımız zaman Allah dost ve müttefik ülkeden bizi korusun diyesimiz geliyor.

Sevgili dostlar bu tür olaylarda ekonomik tepki vermek neredeyse imkansız. En fazla ihracatımızın olduğu Avrupa ülkesi Almanya. Global dünyada her şey o kadar iç içe geçmiş ki, aldığımız karar kendimize de zarar vermekte. Bazı askeri kararlar alabiliriz. Zira Almanya’nın Ortadoğu planları için Türkiye’ye ihtiyaç var. Olması gereken bir an önce kendi bağımsızlığımızı sağlamalıyız. Askeri ve ekonomik alanda yeni sıçramalara ihtiyaç var. Bu da zaman alacak. Çıkar üzerine kurulan ilişkilerde caydırıcılık bize geçmediği süre buna benzer durumlarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Avrupa’nın küçük ülkelerine ne oluyor demeyin. Avrupa Birliği olarak düşünmek lazım.

NOT: Ramazan ayının başlaması ile birlikte ülke olarak kendimizi manevi iklimin içinde buluverdik. Bu ayın maneviyatı ile birlikte, birlik ve beraberliğimiz daha fazla perçinleşir. Ramazan ayının Fethiye’ye ve ülkemize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Tüm vatandaşlarımızın Ramazan ayını tebrik ediyorum. asimcezayirlioglu@hotmail.com

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ