Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

ÖZEL ŞEHİT FETHİ BEY İLKÖĞRETİM OKULU AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM PROJESİ KAPSAMINA DAHİL OLDU

ÖZEL ŞEHİT FETHİ BEY İLKÖĞRETİM OKULU AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM PROJESİ KAPSAMINA DAHİL OLDU

Türkiye’den Bin 327 okulun başvurduğu ve yalnızca 410 okulun Proje kapsamına alındığı Avrupa Birliği Eğitim Projesi kapsamına alınan 410 okul arasına Muğla İlinden iki okul girmeyi başardı.

22 Eylül 2007 15:08
font boyutu küçülsün büyüsün


ÖZEL ŞEHİT FETHİ BEY İLKÖĞRETİM OKULU AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM PROJESİ KAPSAMINA DAHİL OLDU Türkiye’den Bin 327  okulun başvurduğu ve yalnızca 410 okulun Proje kapsamına alındığı Avrupa Birliği Eğitim Projesi kapsamına alınan 410 okul arasına Muğla İlinden iki okul girmeyi başardı Marmaris’ten Kenen Evren Koleji ve Fethiye’den Özel Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulu Öğretmenleri Çek Cumhuriyeti ve Fransa’daki  bazı okullarla ortak çalışma yürütecekler. Avrupa Birliği Eğİtim Projesi hakkında Bilgi veren Özel Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulu Müdürü Abdul Munis Hüsmen “ Bilindiği gibi Ülkemiz AB ye aday bir ülke ve tam üye olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla değişik alanlarda tarama sürecinden geçmektedir ve bunlardan bir taneside eğitim. AB genel bütçesinden belli bir fonuda eğitimde kullanılmak üzere hibe ediyor Bunu yapmasındaki amaç ise üye olan ülkeler ve aday olan ülkelerin bir birini tanıması , kaynaşması ve uyum içerisinde yaşamalrını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bunuda uyguladıkları ortak programlarla yürütüyorlar.

 

AB Eğitim ve Gençlik Programları farklı eğitim seviyelerindeki insanlara hitap eden programlardan oluşuyor. Bizim ilköğretim seviyesi olarak faydalandığımız program, Hayat Boyu Öğrenme Programı ana başlığı altındaki programlardan Comenius Çok Taraflı Okul Ortaklıklarıdır.Bu  programlar,AB üyesi ve aday ülkeler de bulunan ve Ulusal Ajans adı verilen resmi kurumların  danışmanlığında  ve koordinatörlüğünde yürütülmekte ve yine aynı kuruluşlar  tarafından kontrol edilmektedir.Bizim projemizin takibini de Devlet Planlama Teşkilatı bünyesindeki Ulusal Ajansımız takip etmektedir.

 

Projemizin adı Gezegenine yardım et.Küresel ısınma konusunda bir çocuk ne yapabilir?

 

2 yıl sürecek bir çalışmadır.1 ekim 2007 de başlayacak 2009 haziran ayında sona erecektir.Projeye Fransa koordinasyonunda Çek cumhuriyeti ve okulumuz katılmaktadır.Alman ve İtalyan okulu  ulusal ajanslarından onay beklemekteler. Proje kapsamında öğretmenlerimiz hazırlanan ortak çalışma planı ve takvime göre öğrencilerimizi küresel ısınma konusunda bilgilendirecekler, sorumluluk alarak onların bir çocuk olarak evde,okulda ve yaşadığı toplumda neler yapabileceğini planlamaya,planladıklarını uygulamaya ve elde ettiği sonuçları herkesle paylaşmaya sevk edeceklerdir .

 

Buna  göre; her okul kendi ülkesinde  Ders programları  paralelinde veya  müfredata bazı eklemeler yapacaklardır. Projedeki faaliyetleri asıl yürütecek olan öğrencilerimizdir. Öğretmenlerimiz ise  öğrencilerimizi organize edecekler ve yapılan çalışmaları diğer ülkelerde yapılacak Proje toplantılarında ve değişim toplantılarında paylaşılacaktır.Bu çerçeve de 12 öğretmenimiz Fransa ve Çek cumhuriyetine giderek birer hafta sürecek proje toplantısı  ve öğretmen değişimlerine  katılacaklardır.Yine aynı şekilde bu ülkelerden öğretmenlerin de  2009 yılı Şubat ayında İlçemizi ve okulumuzu ziyareti planlanmıştır.Bu paylaşımlar, hem okullardaki sergilerde teşhir edilecek hem de hazırlanacak olan bir web sitesinde yayınlanacak ve  ilgilenenlerin ulaşması sağlanacaktır.Site de öğrencilerin yaptıkları faaliyetler sonucu elde ettikleri yazı,resim,sunu,araştırma sonuçları ve video çekimleri gibi ürünlerde yer alacaktır..

 

Proje çalışması sonunda ortak okullar bir araya gelerek bir Çevre Hakları Deklarasyonu yayınlayacaklardır. Projeyle ilgili tüm masraflar  için her okula ve bizim okulumuza AB eğitim programları fonundan 12.000 Euro hibe edilecektir.

 

Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz uluslararası  bir çalışmaya katılarak bir tecrübe kazanacaklar ve bu tecrübe ileride onlara avantajlar  sağlayacaktır. Öğrencilerimiz gerçek dünyayı anlamada  önemli bir adım atacaklar,kuracakları uluslar ararsı  dostluğun yanında   iletişim kurma,yabancı dil öğrenme ve kullanma ve benzeri  birçok faydalar sağlayacaklardır.

 

AB’nin projeler konusunda dikkat ettiği en önemli konulardan birisi de proje sonuçlarının mümkün olduğu kadar herkesle, halka ve kurumlarla paylaşılmasıdır. Bu sebeple biz de halkımızla, devlet kurumları ve özel kuruluşlarla temas kurarak herkesi , hepimizin ortak paydası olan çevre konusunda düşünmeye ve tedbir almaya davet edeceğiz.Onlarla çalışmalarımızın sonuçlarını paylaşacağız.

 

Son yıllarda karşılaştığımız iklimdeki anormal değişiklikler ve yaşadığımız sıkıntıları düşündüğümüzde bu çalışmamızın ne kadar önemli olduğu görülecektir. Milli Eğitim Bakanlığımızın bildirisiyle  Eğitim yılının ilk ders konusunun küresel ısınma olması da  proje konumuzun ne kadar isabetli olduğunu anlıyoruz. Dünyamızın yaşadığı her türlü problemleri çözmek için devletler değişik çözümler üretiyorlar.Ancak bu çözümlerin uzun süreli  ve  verimli olması  için en önemli şeyin insanların eğitilmesi olduğunu hepimiz biliyoruz.Biz de bu çalışmamızla bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz.Fethiye’mize ve okulumuza hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3,619 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar (1)
  • şaban can karamanlı / 25 Eylül 2007 14:02
Anket

Ayda kaç kitap okur sunuz?

  • Beş
  • Dört
  • Üç
  • İki
  • Bir
  • Hiç   [ sonuçlar için tıklayın ]