Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

“Mavi Bayrak’ta Hedefimiz Dünya Birinciliği”

“Mavi Bayrak’ta Hedefimiz Dünya Birinciliği”
  • 17.06.2019
  • 1.314 kez okundu


2019 yılında  Türkiye genelinde Mavi Bayrak kazanan plaj ve marinaların bayrak teslim etme töreni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Fethiye Ece Marina’da gerçekleşti.  Ece Marina’da düzenlenen  törenden sonra Ece Marina’nın mavi bayrağını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy göndere çekti. Mavi Bayrak törenine; T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Muğla Milletvekilleri, Türçev yetkilileri, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Eski milletvekili ve turizm bakanı Abdulkadir Ateş, Siyasi partilerin İl ve İlçe Başkanları, İlçe belediye başkanları, Muğla Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri, Mavi bayrağı taşıyacak olan tesis yöneticileri, Belediye başkanları ve davetliler katıldı.

“Mavi Bayrak Alan İşletmelere Ödülleri Verildi”

Törende; 2019 yılında mavi bayrak kazanan plaj ve marinaların yetkilileri  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan  ödüllerini  teslim aldılar. 2019 Yılı Mavi Bayrak Ödülü’ne hak kazanmış olan 463 plaj, 22 marina ve 15 yatın temsilcilerinin katıldığı ‘Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde Van Gölü Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’a ‘En İyi Çevre Eğitim Etkinlik’ ödülünü Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan verdi. Törende, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’da Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a yün seccade hediye etti.  Tören’de plaj kategorisinde Kuşadası Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Marina kategorisinde de Milta Bodrum Marina, D-Marin Turgut Reis ve Setur Ayvalık Marina ödüllerini törenle aldılar. Tören ev sahipliği yapan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Ece Marina genel Müdürü Burak Ardahan; Muğla Valisi Esengül Civelek ile Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e teşekkür plaketi verdi.

“Mavi Bayrak’ta Hedefimiz Dünya Birinciliği”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde 2023 yılında çok büyük hedefler planladıklarını belirterek, “Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajlarımız ve marinalarımız var.” dedi. Bakan Ersoy, Fethiye ilçesindeki Ece Marina’da düzenlenen 019 Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde, amaçlarının sadece turist sayısını değil, turizmde elde ettikleri verileri de artırmak olduğunu söyledi. Bu anlamda önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Ersoy, turizm verileri artırılmak isteniyorsa, konaklama dışı harcaması yüksek, nitelikli turiste de konsantre olunması gerektiğini vurguladı. Dünyada turizme genel anlamda bakıldığı zaman turizm, çok büyük ölçekli algı ve tanıtım konsepti içerdiğini, turizmdeki algıyı yükseltmek için ön plana çıkaracak değerlerin farkındalığının artırılması gerektiğini vurgulayan Ersoy, bu yaratılan farkındalıkla değerlerin de tescillenmesi gerektiğini belirtti. Turizm verilerinin çok büyük bir kısmının deniz, kum ve güneşten alındığına değinen Ersoy, 2023 yılına kadar bunu çok fazla şekilde çeşitlendireceklerini söyledi. Deniz, kum ve güneş denildiği zaman çevre ve deniz temizliğinin de ön plana çıktığını anlatan Ersoy konuşmasında  “Bu tescilleme aşamasında da TÜRÇEV 26 yıldır çok önemli bir görev üstlenmiş durumunda. Biliyorsunuz sadece tescillemeniz de yetmiyor. Önemli olan bu bölgedeki halkın, işletmecilerin eğitimlerinin de sürekli olarak yapılıp, tescillenmiş belgelerinin de korunması, sürdürülebilir olması gerekiyor. Bu açıdan da TÜRÇEV’e çok büyük bir görev düşüyor. Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajlarımız ve marinalarımız var. Mavi bayrakta Antalya birinci, Muğla ise ikinci sırada bulunuyor. Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak. O yüzden çok çalışmamız lazım. Bu önemli hedefe gelmek için de başta turizm yatırımcılarına, otelcilere ve belediyelere çok büyük görevler düşüyor. Onların gayret etmesi gerekiyor ki biz Türkiye olarak bu hedefimizi gerçekleştirelim. Çok zor bir hedef değil. Mavi bayrak sayısında çok hızlı şekilde yükseliyoruz.” Dedi.

“Turizm’i Tabana Yayacağız”

Ersoy, Türkiye’nin turizm konusunda belli bir eşiği aştığını belirterek, “Turist sayısı olarak çok ciddi rakamlara ulaştık. Bundan sonra esnaf tabiriyle söyleyeceğim ‘Attığımız taşın ürküttüğümüz kuşa değmesi gerekiyor.’ Yaptığımız gayretlerin karşılığını Türkiye olarak almamız gerekiyor. Turizm verilerinin de aynı oranda hızlı şekilde yükselmesi gerekiyor. Turizm gelirleriyle de konuşulan bir ülke olmamız gerekiyor. Türkiye, bunu yapacak potansiyele ve varlığa sahip. Sadece bunun farkındalığını yaratmamız gerekiyor.” diye konuştu. Dünya tarafından tanınmış, tescillenmiş değerli sistemlere ihtiyaçları olduğuna dikkati çeken Ersoy, Türkiye markasının ve turizm markasının dünyada sayılı noktalara gelmesi ve sürdürülebilir şekilde bu markanın kalite devamının sağlanması için her kesimin katkı vermesi gerektiğini dile getirdi. Buradaki amacımız, turizmin tabana yayılmasını istiyoruz. Turizmin sürdürülebilir bir başarı yakalamasını istiyorsanız tabana yaymanız gerekiyor” dedi. Turizmin ana paydaşları dışında, çevrede yaşayan herkesin turizmden gelir elde etmesini sağlamak için çalıştıklarını anlatan Ersoy, “Eğer bunu sağlarsanız başarılı oluyorsunuz. Şehrin merkezindeki bu tarz yerler, bu tarz aktiviteler sayesinde turistin otellerden çıkıp şehre inmesini, gösteriden 2 saat önce ve sonra çevrede alışveriş yapmasını, yemek yemesini, gezmesini sağlayarak esnafın da para kazanmasını sağlıyor. Bunu sağladığınız zaman turizm gelirlerini tabana yaymış oluyorsunuz ve bütün halk tarafından turizme sahip çıkılmış oluyor.” ifadesini kullandı.

“Antik Tiyatronun Restorasyonu İçin Hukuki Sürecin Bitmesini Bekliyoruz”

Fethiye Antik Tiyatrosu’nun restorasyonunda yaşanan gecikmeye değinen Bakan Ersoy “Gecikme Bakanlığımızdan kaynaklanan bir konu değil. Biz hızlandırmaya çalışıyoruz. Mahkemeye yansımış bir konu. Orada müteahhittin sorumluluklarını yerine getirememesinden kaynaklanan bir hukuki süreç var. Bu hukuki süreçte yanılmıyorsam bir celse kalmış. Tamamlanır tamamlanmaz biz Bakanlık olarak devralıp hızlı şekilde sonuçlandıracağız. Muğla’nın başka bir ilçesi olan Bodrum’da kale restorasyonu vardı. Geçen sene oraya müdahale etmiştim ve hızlı bir şekilde Bodrum Kalesi’nin birinci etabını söz verdiğimiz gibi 18 Mayıs’ta devreye aldık. İkinci bir çalışma daha yaptık. ‘1 Haziran’a yetiştireceğiz’ demiştik ama 10 Haziran itibarıyla Bodrum Kalesi’nin Amfi Tiyatrosu’nu da hizmete aldık. Böylelikle bakanlığa bağlı Güzel Sanatlar ve Opera Bale Bölümü üzerine gerekli kaynakları verdim. Bakanlık olarak Bodrum’da haftada en az iki gün aktivite gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Dünyanın En Çok Mavi Bayrak Alan Üçüncü Ülkesiyiz”

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen de mavi bayrağın 55 ülkede uygulanan dünyanın en büyük ve önemli eko etiketi olduğunu dile getirdi. Dünyadaki 55 ülkede programın uluslararası çevre eğitim vakfı tarafından yürütüldüğünü belirten Epikmen konuşmasında “Türkiye ayağını da biz temsil ediyoruz. Mavi bayrakla ilgili biz denetimler yapıyoruz. Uluslararası denetimlerden de geçiyoruz. Dünyanın en çok mavi bayrak alan üçüncü ülkesi olduğumuz için bu denetimler çok daha sık yapılıyor. En çok sevindiğimiz nokta mavi bayrak sayımız değil, mavi bayrak denetiminde aldığımız puanlar. Bugüne kadar yapılan uluslararası denetimlerde Türkiye en başarılı ülkelerin başında gelmiştir. Bizi esas gururlandıran budur. Çünkü mavi bayrağımıza sahip çıkıyoruz. Mavi bayrağı sadece vakıf çalışanlarıyla değil tüm tesis ve belediyelerimizle çevreye olan sayı, mavi bayrağa olan güvenle büyük bir aile gibi çalışıyoruz” dedi.

“Mavi Bayrak Sayısını Arttıracağız”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’da konuşmasında “Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Fethiye’mizde, Mavi Bayrağın bu kadar az sayıda kalması gerçekten bizleri üzüyor. Ben de yeni seçilen bir belediye başkanı olarak konunun uzmanı ve yurtdışı gezilerinde şahit olduğum değerli Bakanım ve bu konuda bizlere verecekleri desteklerle birlikte buradaki mavi bayrak sayısını önümüzdeki yıllarda hep beraber arttığına şahit olacağız. Fethiye sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değildir. Bu bölgede tarihi birçok alan da var. 200 metre ilerimizdeki Amfi-Tiyatromuz atıl durumda. Biz Sayın Bakanımızdan sizlerin huzurunda Antik Tiyatromuzun restorasyonu konusunda söz almak istiyoruz” dedi.

“Türkiye’de İkinci Sıradayız”

Muğla Valisi Esengül Civelek ise İstanbul ve Antalya’dan sonra en fazla turist alan turizmde marka kent Muğla’da 2019 mavi bayrak ödüllü 102 plaj, 7 marina ve bir yatın bulunduğunu söyledi. AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise Muğla’nın bin 474 kilometre uzunluğunda dantel gibi örülmüş bir kıyı şeridine sahip olduğunu, Muğla’nın kültürel, turizm ve ekonomik anlamada hak ettiği yere gelmesi için gece gündüz çalıştıklarını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise mavi bayrağın bir güven işareti olduğunu, uluslararası boyutta kataloglara bakıldığında Türkiye’de güvenli plajlar ve teknelerin görüldüğünü belirtti. Başkan Osman Gürün konuşmasında; Şu anda Türkiye’de ikinci sıradayız. Önümüzdeki yıllarda en fazla mavi bayrağa sahip olmayı hak edecek bir iliz” dedi. Konuşmaların ardından Bakan Ersoy, TURÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Vali Civelek, Başkan Gürün ile mavi bayrak almaya hak kazanan plaj ve marina yetkililerine plaket verdi. Tören; Ece Marina’nın mavi bayrağını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy göndere çekmesiyle sona erdi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir-Ayfer Kurt

Kamu Çalışanlarına İdari İzin
Kamu Çalışanlarına İdari İzin Verildi. Koronavirüs kapsamında hizmetleri aksatmayacak şekilde asgari personel bulundurularak kamu çalışanlarının idari izinli sayılmasına ilişkin genelge...
İcra ve İflas İşlemleri Ertelendi
Tüm icra ve iflas takipleri 30 Nisan 2020 tarihine kadar durduruldu. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yeni tip koronavirüs salgınının...
Oda Başkanı Sağır: “Berberler Kapanacak”
Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır: “Berber ve Kuaförler Kapanacak”. Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır,...
Çevre Yolunda Kaza Oldu Arılar Zor Anlar Yaşattı
Kaza sonrası kovanlardan çıkan arılar ekiplere zor anlar yaşattı. Çevre yolu üzerinde  arı kovanı yüklü kamyonetin başka bir kamyonetle çarpışması...
65 Yaş Üstü ve Kronik Hastalara Sokağa Çıkma Uyarısı
Ne yazık ki Yaşlılar Haftasına Denk Geldi. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmalarına sınırlama getirildi. İçişleri Bakanlığı...
Fethiye’de Bir Villada Cinayet İşlendi
İngiliz uyruklu kadın ile beraber yaşadığı adam villarında ölü bulundu. Yabancı bir kadın ile beraber yaşadığı öğrenilen adam villada ölü...
15 Nisan’a Kadar Düğün Nişan Yemek vb Etkinlik Yok!
15 Nisan’dan Sonra Bu Süre Uzatılabilecek. Muğla İli Hıfzıssıhha Meclis Kurul Kararları açıklandı. Buna göre; 15 Nisan 2020 tarihine kadar...
Coronavirüs Nikah İşlemlerini de Etkiledi
Davetsiz ve törensiz evlenilecek. Belediyelerde koronavirüs nedeniyle nikah işlemlerinde sadelik aranacak. Korona virüs salgını nedeniyle evlenmek isteyenler nikah dairelerinde sadece...
Beklenen Karar Geldi!
Tüm Spor Müsabakaları Ertelendi. Öğle saatlerinde yapılan toplantıda alınan karar açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun futbol, basketbol...
Vali Civelek Koronavirüs Denetimi Yaptı
Menteşe ilçesi Kötekli Mahallesinde bulunan Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet gösteren mekânları yerinde inceledi. Muğla Valisi Esengül...
Adliyede Koronavirüs Tedbirleri Açıklandı
Duruşmalar 30 Mart’a Kadar Ertelendi. Tüm yurtta uygulanan korona virüs tedbirleri kapsamında Fethiye Adliyesinde duruşmaların ve keşiflerin tutuklu dosyalar ve...
Seydikemer’de Yangın 2 Katlı Ev Yandı
Yayla Ceylan Mahallesinde 2 Katlı Ev Yandı. Gece geç saatlerde Seydikemer’de çıkan ev yangınının güçlükle söndürüldüğü öğrenildi. Seydikemer Postası’nın haberine...
Dikkat! Coronavirüs Tedbirleri Genişletildi
Toplu Eğlence ve Dinlenme Mekanları ile Camiler Dahil… İçişleri Bakanlığı yayınlanan ek genelge ile 81 ilde, tiyatro, sinema, gösteri merkezi,...
“Osmanlıyı Savunanlar Osmanlının Eserlerini Koruyamamıştır.”
KIVRAK  “BU CEZAYI NEYE GÖRE KİM TESPİT ETMİŞ?” Seydikemer’in Karabel mevkiindeki  tünel ve yol inşaatında ata mirası tarihi sarnıç ile...
Patlayan Kamyon Lastiği 2 Kişiyi Yaraladı
Kamyon lastiği patladı. 2 yaralı var. Fethiye’de kamyona taktıkları sırada patlayan lastik iki kişiyi yaraladı. Mehmet Divarcı’nın kullandığı 48 PR...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ