Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 5,66 / Satış: 5,69
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,38

“Mavi Bayrak’ta Hedefimiz Dünya Birinciliği”

“Mavi Bayrak’ta Hedefimiz Dünya Birinciliği”
  • 17.06.2019
  • 1.174 kez okundu
OSCAR Rent A Car


2019 yılında  Türkiye genelinde Mavi Bayrak kazanan plaj ve marinaların bayrak teslim etme töreni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Fethiye Ece Marina’da gerçekleşti.  Ece Marina’da düzenlenen  törenden sonra Ece Marina’nın mavi bayrağını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy göndere çekti. Mavi Bayrak törenine; T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Muğla Milletvekilleri, Türçev yetkilileri, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Eski milletvekili ve turizm bakanı Abdulkadir Ateş, Siyasi partilerin İl ve İlçe Başkanları, İlçe belediye başkanları, Muğla Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri, Mavi bayrağı taşıyacak olan tesis yöneticileri, Belediye başkanları ve davetliler katıldı.

“Mavi Bayrak Alan İşletmelere Ödülleri Verildi”

Törende; 2019 yılında mavi bayrak kazanan plaj ve marinaların yetkilileri  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan  ödüllerini  teslim aldılar. 2019 Yılı Mavi Bayrak Ödülü’ne hak kazanmış olan 463 plaj, 22 marina ve 15 yatın temsilcilerinin katıldığı ‘Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde Van Gölü Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’a ‘En İyi Çevre Eğitim Etkinlik’ ödülünü Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan verdi. Törende, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’da Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a yün seccade hediye etti.  Tören’de plaj kategorisinde Kuşadası Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Marina kategorisinde de Milta Bodrum Marina, D-Marin Turgut Reis ve Setur Ayvalık Marina ödüllerini törenle aldılar. Tören ev sahipliği yapan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Ece Marina genel Müdürü Burak Ardahan; Muğla Valisi Esengül Civelek ile Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e teşekkür plaketi verdi.

“Mavi Bayrak’ta Hedefimiz Dünya Birinciliği”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde 2023 yılında çok büyük hedefler planladıklarını belirterek, “Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajlarımız ve marinalarımız var.” dedi. Bakan Ersoy, Fethiye ilçesindeki Ece Marina’da düzenlenen 019 Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde, amaçlarının sadece turist sayısını değil, turizmde elde ettikleri verileri de artırmak olduğunu söyledi. Bu anlamda önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Ersoy, turizm verileri artırılmak isteniyorsa, konaklama dışı harcaması yüksek, nitelikli turiste de konsantre olunması gerektiğini vurguladı. Dünyada turizme genel anlamda bakıldığı zaman turizm, çok büyük ölçekli algı ve tanıtım konsepti içerdiğini, turizmdeki algıyı yükseltmek için ön plana çıkaracak değerlerin farkındalığının artırılması gerektiğini vurgulayan Ersoy, bu yaratılan farkındalıkla değerlerin de tescillenmesi gerektiğini belirtti. Turizm verilerinin çok büyük bir kısmının deniz, kum ve güneşten alındığına değinen Ersoy, 2023 yılına kadar bunu çok fazla şekilde çeşitlendireceklerini söyledi. Deniz, kum ve güneş denildiği zaman çevre ve deniz temizliğinin de ön plana çıktığını anlatan Ersoy konuşmasında  “Bu tescilleme aşamasında da TÜRÇEV 26 yıldır çok önemli bir görev üstlenmiş durumunda. Biliyorsunuz sadece tescillemeniz de yetmiyor. Önemli olan bu bölgedeki halkın, işletmecilerin eğitimlerinin de sürekli olarak yapılıp, tescillenmiş belgelerinin de korunması, sürdürülebilir olması gerekiyor. Bu açıdan da TÜRÇEV’e çok büyük bir görev düşüyor. Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajlarımız ve marinalarımız var. Mavi bayrakta Antalya birinci, Muğla ise ikinci sırada bulunuyor. Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak. O yüzden çok çalışmamız lazım. Bu önemli hedefe gelmek için de başta turizm yatırımcılarına, otelcilere ve belediyelere çok büyük görevler düşüyor. Onların gayret etmesi gerekiyor ki biz Türkiye olarak bu hedefimizi gerçekleştirelim. Çok zor bir hedef değil. Mavi bayrak sayısında çok hızlı şekilde yükseliyoruz.” Dedi.

“Turizm’i Tabana Yayacağız”

Ersoy, Türkiye’nin turizm konusunda belli bir eşiği aştığını belirterek, “Turist sayısı olarak çok ciddi rakamlara ulaştık. Bundan sonra esnaf tabiriyle söyleyeceğim ‘Attığımız taşın ürküttüğümüz kuşa değmesi gerekiyor.’ Yaptığımız gayretlerin karşılığını Türkiye olarak almamız gerekiyor. Turizm verilerinin de aynı oranda hızlı şekilde yükselmesi gerekiyor. Turizm gelirleriyle de konuşulan bir ülke olmamız gerekiyor. Türkiye, bunu yapacak potansiyele ve varlığa sahip. Sadece bunun farkındalığını yaratmamız gerekiyor.” diye konuştu. Dünya tarafından tanınmış, tescillenmiş değerli sistemlere ihtiyaçları olduğuna dikkati çeken Ersoy, Türkiye markasının ve turizm markasının dünyada sayılı noktalara gelmesi ve sürdürülebilir şekilde bu markanın kalite devamının sağlanması için her kesimin katkı vermesi gerektiğini dile getirdi. Buradaki amacımız, turizmin tabana yayılmasını istiyoruz. Turizmin sürdürülebilir bir başarı yakalamasını istiyorsanız tabana yaymanız gerekiyor” dedi. Turizmin ana paydaşları dışında, çevrede yaşayan herkesin turizmden gelir elde etmesini sağlamak için çalıştıklarını anlatan Ersoy, “Eğer bunu sağlarsanız başarılı oluyorsunuz. Şehrin merkezindeki bu tarz yerler, bu tarz aktiviteler sayesinde turistin otellerden çıkıp şehre inmesini, gösteriden 2 saat önce ve sonra çevrede alışveriş yapmasını, yemek yemesini, gezmesini sağlayarak esnafın da para kazanmasını sağlıyor. Bunu sağladığınız zaman turizm gelirlerini tabana yaymış oluyorsunuz ve bütün halk tarafından turizme sahip çıkılmış oluyor.” ifadesini kullandı.

“Antik Tiyatronun Restorasyonu İçin Hukuki Sürecin Bitmesini Bekliyoruz”

Fethiye Antik Tiyatrosu’nun restorasyonunda yaşanan gecikmeye değinen Bakan Ersoy “Gecikme Bakanlığımızdan kaynaklanan bir konu değil. Biz hızlandırmaya çalışıyoruz. Mahkemeye yansımış bir konu. Orada müteahhittin sorumluluklarını yerine getirememesinden kaynaklanan bir hukuki süreç var. Bu hukuki süreçte yanılmıyorsam bir celse kalmış. Tamamlanır tamamlanmaz biz Bakanlık olarak devralıp hızlı şekilde sonuçlandıracağız. Muğla’nın başka bir ilçesi olan Bodrum’da kale restorasyonu vardı. Geçen sene oraya müdahale etmiştim ve hızlı bir şekilde Bodrum Kalesi’nin birinci etabını söz verdiğimiz gibi 18 Mayıs’ta devreye aldık. İkinci bir çalışma daha yaptık. ‘1 Haziran’a yetiştireceğiz’ demiştik ama 10 Haziran itibarıyla Bodrum Kalesi’nin Amfi Tiyatrosu’nu da hizmete aldık. Böylelikle bakanlığa bağlı Güzel Sanatlar ve Opera Bale Bölümü üzerine gerekli kaynakları verdim. Bakanlık olarak Bodrum’da haftada en az iki gün aktivite gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Dünyanın En Çok Mavi Bayrak Alan Üçüncü Ülkesiyiz”

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen de mavi bayrağın 55 ülkede uygulanan dünyanın en büyük ve önemli eko etiketi olduğunu dile getirdi. Dünyadaki 55 ülkede programın uluslararası çevre eğitim vakfı tarafından yürütüldüğünü belirten Epikmen konuşmasında “Türkiye ayağını da biz temsil ediyoruz. Mavi bayrakla ilgili biz denetimler yapıyoruz. Uluslararası denetimlerden de geçiyoruz. Dünyanın en çok mavi bayrak alan üçüncü ülkesi olduğumuz için bu denetimler çok daha sık yapılıyor. En çok sevindiğimiz nokta mavi bayrak sayımız değil, mavi bayrak denetiminde aldığımız puanlar. Bugüne kadar yapılan uluslararası denetimlerde Türkiye en başarılı ülkelerin başında gelmiştir. Bizi esas gururlandıran budur. Çünkü mavi bayrağımıza sahip çıkıyoruz. Mavi bayrağı sadece vakıf çalışanlarıyla değil tüm tesis ve belediyelerimizle çevreye olan sayı, mavi bayrağa olan güvenle büyük bir aile gibi çalışıyoruz” dedi.

“Mavi Bayrak Sayısını Arttıracağız”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’da konuşmasında “Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Fethiye’mizde, Mavi Bayrağın bu kadar az sayıda kalması gerçekten bizleri üzüyor. Ben de yeni seçilen bir belediye başkanı olarak konunun uzmanı ve yurtdışı gezilerinde şahit olduğum değerli Bakanım ve bu konuda bizlere verecekleri desteklerle birlikte buradaki mavi bayrak sayısını önümüzdeki yıllarda hep beraber arttığına şahit olacağız. Fethiye sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değildir. Bu bölgede tarihi birçok alan da var. 200 metre ilerimizdeki Amfi-Tiyatromuz atıl durumda. Biz Sayın Bakanımızdan sizlerin huzurunda Antik Tiyatromuzun restorasyonu konusunda söz almak istiyoruz” dedi.

“Türkiye’de İkinci Sıradayız”

Muğla Valisi Esengül Civelek ise İstanbul ve Antalya’dan sonra en fazla turist alan turizmde marka kent Muğla’da 2019 mavi bayrak ödüllü 102 plaj, 7 marina ve bir yatın bulunduğunu söyledi. AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise Muğla’nın bin 474 kilometre uzunluğunda dantel gibi örülmüş bir kıyı şeridine sahip olduğunu, Muğla’nın kültürel, turizm ve ekonomik anlamada hak ettiği yere gelmesi için gece gündüz çalıştıklarını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise mavi bayrağın bir güven işareti olduğunu, uluslararası boyutta kataloglara bakıldığında Türkiye’de güvenli plajlar ve teknelerin görüldüğünü belirtti. Başkan Osman Gürün konuşmasında; Şu anda Türkiye’de ikinci sıradayız. Önümüzdeki yıllarda en fazla mavi bayrağa sahip olmayı hak edecek bir iliz” dedi. Konuşmaların ardından Bakan Ersoy, TURÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Vali Civelek, Başkan Gürün ile mavi bayrak almaya hak kazanan plaj ve marina yetkililerine plaket verdi. Tören; Ece Marina’nın mavi bayrağını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy göndere çekmesiyle sona erdi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir-Ayfer Kurt

OSCAR Rent A Car
Bebek arabası seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
Bebek arabası seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Anne-babaların bebek sahibi olduktan sonraki en büyük istekleri, bebeklerinin tüm ihtiyaçlarını en doğru şekilde...
YENİ SEZONUN MODASINI YANSITAN BLUZ MODELLERİ
YENİ SEZONUN MODASINI YANSITAN BLUZ MODELLERİ  Vakko, İlkbahar/Yaz 2019 Koleksiyonu’nda zamansız parçaları modern formlarla bir araya getirerek görünüme şıklık katıyor....
Karaca, “Acımızın Tarifi Yok”
Hakkari’de devam eden iç güvenlik operasyonlarında şehit olan Uzman Çavuş Süleyman Yasir Ağır’ın şehadet haberi Fethiye’yi yasa boğdu. Yayla Karaçulha’daki...
Seydikemer’i yasa Boğan Kaza 2 Ölü 6 yaralı
Fethiye-Antalya Karayolunda meydana gelen trafik kazasında 2 kişi olay yerinde hayatını kaybederken 6 kişi de yaralı olarak çeşitli hastanelerde tedavi...
Cinayet Zanlısı Tutuklandı
Fethiye’de tartıştığı kişiyi bıçakla öldüren zanlısı şahıs tutuklandı. Çıkan bıçaklı kavgada bir kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli...
3 Yaşındaki Serhat Yürekleri Dağladı
3 Yaşındaki Serhat Yürekleri Dağladı Seydikemer ilçesinde bir parkta oynarken bir anda yere yığıldığı iddia edilen 3 yaşındaki Serhat Arıcı...
Emniyetten Tefecilik Operasyonu
Fethiye de, KOM ekipleri Cumhuriyet Başsağlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 46 kişiyi mağdur ettikleri iddia edilen 4 kişiyi gözaltına alındı....
Eşen Ambulansına Kavuştu
Seydikemer Belediyesi’nin girişimleriyle Eşen 3 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonuna yeni Ambulans kazandırıldı. Seydikemer Belediye Başkan yardımcısı Ramazan Kaynak, “Bu...
Düzensiz Göçmen Yakalandı
Fethiye’den, yasa dışı yollardan Yunan adalarına gitmek için hazırlık aşamasında olan 114 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik ve jandarma ekiplerince yakalandı....
Fethiye Şubesine Araç Hediyesi
Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şubesine araç hibe edildi. Türkiye genelinde aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Sakatlar Derneği, geçtiğimiz Fethiye şubesinin...
Turizmin Cenneti İçin Çalışıyorlar
Muğla’nın ve Türkiye’nin gözbebeği Göcek Mahallesi sakinleri sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte örnek davranışlar sergiliyor. Muğla’nın Büyükşehir olmasının ardından belde statüsünden...
“Mavi Bayrak’ta Hedefimiz Dünya Birinciliği”
2019 yılında  Türkiye genelinde Mavi Bayrak kazanan plaj ve marinaların bayrak teslim etme töreni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri...
Özel Fethiye’de Mezuniyet Sevinci
Özel Fethiye Eğitim Kurumları’nın 2018–2019 Ders yılı 20. Dönem Mezuniyet Töreni ve Geleneksel Keşkek Günü okul kurucuları, öğretmenleri, öğrencileri, velileri...
Büyükşehir’den Ölüdeniz Arıtmaya görkemli açılış
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 23 Milyon 218 Bin TL’ye yapımı tamamlanan, Ölüdeniz Atıksu Arıtma...
Fethiye Rotary Kulübünde Görev Değişim
i Fethiye  Rotary  Kulübünde düzenlenen tören ile  görev  değişimi gerçekleşti. Fethiye Rotary Kulübü dönem  başkanı Niyazi Uran  başkanlık görevini  yeni...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ