Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

“Muğla’nın geliri Muğla’da Kalsın” “Muğla Markasını Yaratmalıyız”

“Muğla’nın geliri Muğla’da Kalsın”  “Muğla Markasını Yaratmalıyız”
  • 28.12.2015
  • 232 kez okundu
OSCAR Rent A Car

“Muğla’nın geliri Muğla’da Kalsın”

“Muğla Markasını Yaratmalıyız”

Fethiye- Ankara Buluşması etkinliği kapsamında, bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak üç projenin hayata geçirilmesi için Ankara’ya giden Akif Arıcan Başkanlığındaki FTSO Heyeti, Muğla milletvekilleri ve ilgili genel müdürleri ziyaret ederek destek istedi.

FTSO Yönetimi, Babadağ Teleferik Projesi, Kaya Köyünün imarı ve Fethiye Üniversitesinin kurulması için maddi destek istenmesinden oluşan temel proje üzerinde durdu. TBMM’nde Muğla Milletvekillerini ziyaret edip hayırlı olsun dileklerini sunan FTSO heyeti, Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Erhan Ertan’ı makamında ziyaret ederek Babadağ Teleferik Projesi hakkında görüştüler.

Bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak projeler için destek arayışı kapsamında Rixos Otelde organize edilen yemek milletvekilleri, bürokratlar ve FTSO heyetini bir araya getirdi. FTSO’nun organizasyonu, Muğla milletvekillerinin seçilmelerinin ardından ilk kez bir araya gelmelerini de sağladı.

FTSO’nın Ankara ziyareti milletvekillerine hayırlı olsun ziyaretiyle başladı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Meclis Başkanı Osman Çıralı ve Yönetim Kurulu Başkan yardımcıları Günay Özütok, Burhanettin Tuna, Yönetim Kurulu Üyeleri Uğur Çaçaron, Ahmet Gürsu Özdemir, Selamettin Yılmaz, Ömer Eriz, FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, Şehir Plancı Ercan Çınaroğlu katıldı.

FTSO heyeti TBMM’nde sırasıyla CHP’li Akın Üstündağ, MHP’li Mehmet Erdoğan, Ak Partili Hasan Özyer ve Nihat Öztürk, CHP’li Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir ziyaret edilerek hayırlı olsun dileklerinde bulundular. Oldukça sıcak bir atmosferde geçen ziyaretlerde FTSO tarafından Fethiye’ye artı değer katacak projelerin tamamlanması ve projelerin tamamlanmasıyla bölgeye katacağı değerler üzerinde duruldu.

Ziyaretlerde FTSO heyeti adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan genel sorunlar hakkında da bilgiler verdi. Bölgemizin ortak çıkarları konusunda tüm siyasi partilerin ortak hareket etmesini isteyen Arıcan, Rusya krizinin bölgemizdeki tarım işletmelerini sıkıntıya soktuğunu söyledi. Rusya pazarının bölgemizde büyük bir hacme sahip olduğunu belirten Arıcan, yeni pazarlar araştırdıklarını bunun yanında bakanlıkların ve bölge milletvekillerinin diyalog kanallarını açması gerektiğini dile getirdi. Ziyaretlerde kaya Köyü’nün imarından kruvaziyer iskeleye, büyükşehir ile ilçe belediyelerin daha uyumlu çalışarak turizme daha iyi hizmet vermesine kadar çeşitli konular gündeme getirildi.

Muğla’nın geliri Muğla’da Kalsın

FTSO heyetini önce toplantı odasında daha sonra da makam odasında ağırlayan CHP’li Akın Üstündağ, FTSO’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek her türlü çalışmasında destek vereceğini söyledi. Üstündağ konuşmasında büyükşehir uygulamasının Muğla’ya uygun olmadığını belirterek “Büyükşehir kanunu alel acele yapılmış bir yasa, mutlaka revize edilmesi lazım. Muğla’ya uygun değil. Başta köy kültürünü yok etmeye başladı. Hizmet paylaşımında sıkıntı yarattı. İztuzu sahilini bile işletemiyoruz. Bu tür gelirler neden Muğla’ya kalmasın” diye konuştu. Konuşmasında yeni anayasa konusuna da değinen Üstündağ, yeni anayasanın başkanlık sistemine göre hazırlandığını belirterek bu konuda ciddi çekincelerinin olduğunu söyledi.

Günay Özütok, CHP’nin Muğla’da yerel iktidar olduğunu hatırlatarak “Turizmciler olarak sorunumuz yerel yönetimlerle. Buraya tatile gelen kişiler hayatını kolaylaştırmak istiyor. Biz bu noktada destek istiyoruz. Örnek olarak Kaya Köyünün yolu tarla gibi, ören yerleri bakım istiyor. CHP Muğla gibi bir merkezde mazeret değil çözüm üretmeli” diye konuştu.

Meclis Başkanı Osman Çıralı ise Muğla Büyükşehir Belediyesi ile bazı ilçe belediyeleri arasında ciddi sıkıntı olduğunu belirterek başkanların arasının düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Turizmi Çeşitlendirelim

FTSO Başkanı Akif Arıcan, belediyelerin uyumlu hale gelmesiyle daha iyi hizmet üretilebileceğine değindiği konuşmasında “Belediyeler uyumlu olsa daha iyi hizmet alabiliriz. Biz Muğla Odaları olarak her iki ayda bir bir araya gelerek sorunlarımızı belirleyip TOBB’a gönderiyoruz. Turizmin daha iyi bir noktaya gelmesi için büyükşehir ve ilçe belediyeleri bir araya getirip neler yapılabileceğini görüşebilmeliyiz, turizmi çeşitlendirmek için yapmamız gerekenleri görüşebilmeliyiz” dedi.

Muğla Markasını Yaratmalıyız

MHP’li Mehmet Erdoğan FTSO’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kurumsal olarak yaptığınız ziyaret bizi çok memnun etti. FTSO’nın çalışmalarını takip ediyorum. Bölgenin kalkınması için çok güzel çalışmaları var. Tüm çalışmalarında sonuna kadar desteğim” dedi. Muğla turizminin tanıtımında ciddi sıkıntı yaşandığını belirten Erdoğan, “Tanıtım büyük bir sorun, her bölge kendi tanıtımını kendisi yapıyor ama tam anlamıyla yapamıyor. Tüm Muğla’yı denizinden yaylasına kadar bir bütün olarak tanıtırsak çok daha başarılı oluruz. Bir kişi Muğla’yı on sene de gezse bitiremez.

Öte yandan her şey yetişiyor ama kendi markamızı oluşturamamışız. Portakalımız Finike markası altında satılıyor. Gelen turist balımızı, zeytinyağımızı tanımadan gidiyor. Tarımsal ürünlerimizin markasını oluşturmalıyız” diye konuştu.

Projeler Sahiplenilmeli

Ak Partili Hasan Özyer ve Nihat Öztürk FTSO heyetini Fethiyeli Hasan Özyer’in odasında ağırladı.

FTSO Başkanı Akif Arıcan, hayırlı olsun dileklerini sunmasının ardından Milletvekili Hasan Özyer’e Ölüdeniz, Ovacık ve Hisarönü altyapısının yapılması için ödenek çıkarılmasına verdiği destek için teşekkür etti.

Ak Partili Hasan Özyer FTSO Yöneticilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek bölgesel sorunların çözümünde hep birlikte çalışacaklarını dile getirdi. Muğla’da Turizm bakanını, sektörle buluşturacak bir toplantı düzenleneceğini dile getiren Hasan Özyer, “Babadağ Teleferik Projesini Odamız yürütüyor. Burada söylüyorum ne engeli varsa çözelim. Projeyi kazandıralım. Fethiye Üniversitesinin kurulması için çalışmalarımız devam ediyor. Fethiye Üniversitesinin kurulması için şartlar oluşuyor. Fethiye Sağlık Yüksekokulu fakülteye dönüşüyor.

Muğla’nın sorunlarının çözülmesi, devlet yatırımlarının gelmesi için en şanslı dönemdeyiz. TOKİ ile görüştük Karaçulha’da yer bulunmuş, çalışma başlayacak. Fethiye limanında marina çalışmaları var. Yat çekek Yeri ihtiyaç. Yat-Çekek yerinde tüm kararlar alınmış, imzalar atılmış ama bir takım kişiler karşı çıktığı için bekliyor. Bunu çözmemiz lazım, çözeceğiz. Orada bölge insanının da içinde bulunduğu geniş bir toplantı düzenleyip sorunu çözmeliyiz. Kaya Köyünün imarını da çözeceğiz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün çalışması sürüyor” diye konuştu.

“Fethiye’yi Gözüm Gibi Korumak İstiyorum”

FTSO heyeti, ziyaretlerin sonuncusunda CHP’li Ömer Süha Aldan ile bir araya geldi. CHP’li Nurettin Demir, uçağının rötar yapması nedeniyle ziyarete katılamadı.

FTSO heyeti hayırlı olsun dileklerini ileterek bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak olan ve özellikle büyükşehir belediyesinin yetkisinde olan organize sanayi bölgesi, bölge hastanesinin yeri, sivil havacılık uygulama alanı, tarımsal alanda entegre tesis kurulması gibi konular için CHP’li vekillerden destek istendi.

CHP’li Ömer Süha Aldan ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Fethiye’nin benim için çok farklı bir anlamı var. 1997’den beri yaşadığım Fethiye’yi gözüm gibi korumak istiyorum ama insanların katma değer elde etmesini de istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir toplantı düzenleyelim yada ben Muğla’ya geldiğimde birlikte ziyaret edelim. Her türlü sorununuzda yanınızdayım” diye konuştu. Büyükşehir yasasının sıkıntı yarattığını belirten Aldan, “Hükümette bu konuda sıkıntılı, yasal bir düzenleme getirirlerse destek veririz. Büyükşehir belediyesi gücü bakımından derebeyi gibi, ilçe belediyeleri de bilek güreşi başlatıyor.

Planlama konusunda ilçe belediyelerinin de hakkı olmalı. İmar konusunda çevre bakanlığının yetkileri kısıtlanmalı, bazı planlamalar yerel belediyelere bırakılmalı” diye konuştu.

FTSO Heyeti milletvekillerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Erhan Ertan’ı da makamında ziyaret ederek Babadağ Teleferik Projesi hakkında görüştüler. Oldukça verimli geçen görüşmede yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçilmesi hedeflendi.

ftso (9)_640x427 ftso (10)_640x427 ftso (11)_640x427

OSCAR Rent A Car
İyi Parti Milletvekili Adayı Hayvacı’ya Yoğun İlgi
  İyi Parti Muğla Milletvekili Adayı Av. Koray Hayvacı seçim çalışmaları kapsamında yaptığı ziyaretlere Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde devam etti....
Beşkaza’nın Evladını Bağırlarına Bastılar
Beşkaza’nın Evladını Bağırlarına Bastılar Siyasi Partilerin Milletvekili sıralamalarında yaşanan hayal kırıklıkları yeni arayışları da beraberinde getirirken, Fethiye’nin öz evladı, İYİ...
VALİ CİVELEK BAŞKANLIĞINDA SEÇİM TEDBİRLERİ TOPLANTISI YAPILDI
24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin huzur ve güven ortamında, demokratik bir şekilde gerçekleştirilmesine...
Seydikemer Belediyesi Asfalt Yapımına Başladı
Seydikemer’in muhtelif mahallelerinde asfalt sezonunun kapanacağı Kasım sonuna kadar Yaklaşık 200 kilometre asfalt dökmeyi planlayan Seydikemer Belediyesi, Yaz ayı başlarında...
MENTEŞE ÖRNEK ÖĞRENCİLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ
Menteşe İlçesi yürütülmeye başlanan ”Menteşe ‘nin Örnek Öğrencileri” isimli proje etkinlikleri  kapsamında Menteşe İlçesinin örnek öğrencileri 4.kez ödüllendirildiler. Menteşe İlçesi,...
Özel Fethiye Öğrencilerinin Tales Matematik Yarışması Başarısı
Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu öğrencileri Aydın Tales Matematik Müzesi tarafından düzenlenen 3.Ulusal Matematik Yarışmasında başarılı sonuçlar elde etti. Aydın Tales Matematik...
FETHİYE LİONS KULÜBÜNDE DEVİR TESLİM TÖRENİ
Fethiye Lions Kulübünde devir teslim töreni gerçekleşti. Fethiye Lions kulübü dönem başkanı  Zafer Aygün dönem başkanlığını Şadan Yöntem’e devretti… Fethiye...
İYİ PARTİ’DEN  ESNAF ZİYARETİ
İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Genel Seçimler için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında...
GENÇLİK HAFTASI VOLEYBOL TURNUVASI’NDA BİRİNCİ AYDIN OLDU
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde Voleybol Turnuvası düzenlendi. 19 Mayıs Cumartesi...
Çıralı Konsey Üyesi Seçildi
14-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği seçimlerinde TOBB başkanlığının yanı sıra konsey seçimleri de gerçekleşti. TOBB Ticaret...
ANLAMLI PROJEDEN ANLAMLI ETKİNLİK…
Muğla ‘nın seçkin kurumları arasında gösterilen Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR?”  isimli projesi  kapsamında...
NİLÜFER CANER 100 YAŞ EVİ’NDEN 19 MAYIS İÇİN ANLAMLI ETKİNLİK
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağanı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Nilüfer Caner...
SALİH DÜNDAR FETHİYE SPOR ALT YAPISINI DEĞERLENDİRDİ…
ethiye Spor yönetim kurulu üyesi amatör branşlar alt yapı sorumlusu Salih Dündar 2017-2018 sezonu Fethiye Spor alt yapısını değerlendirdi. “BAŞARILI...
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Görev Dağılımını Yaptı
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Görev Dağılımını Yaptı Mayıs ayının ilk haftasında yapılan olağan genel kurulu sonucu göreve seçilen Muğla Gazeteciler Cemiyeti...
Öğrenciler Eserleriyle Takdir Topladı
Öğrenciler Eserleriyle Takdir Topladı 2017-2018 eğitim öğretim yılının tamamlanmasına sayılı günler kala öğrenciler TÜBİTAK projelerinin sergi eşliğinde sunmaya başladı. Çamköy...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ