Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 5,64 / Satış: 5,67
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,53

“Muğla’nın geliri Muğla’da Kalsın” “Muğla Markasını Yaratmalıyız”

“Muğla’nın geliri Muğla’da Kalsın”  “Muğla Markasını Yaratmalıyız”
  • 28.12.2015
  • 286 kez okundu
OSCAR Rent A Car

“Muğla’nın geliri Muğla’da Kalsın”

“Muğla Markasını Yaratmalıyız”

Fethiye- Ankara Buluşması etkinliği kapsamında, bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak üç projenin hayata geçirilmesi için Ankara’ya giden Akif Arıcan Başkanlığındaki FTSO Heyeti, Muğla milletvekilleri ve ilgili genel müdürleri ziyaret ederek destek istedi.

FTSO Yönetimi, Babadağ Teleferik Projesi, Kaya Köyünün imarı ve Fethiye Üniversitesinin kurulması için maddi destek istenmesinden oluşan temel proje üzerinde durdu. TBMM’nde Muğla Milletvekillerini ziyaret edip hayırlı olsun dileklerini sunan FTSO heyeti, Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Erhan Ertan’ı makamında ziyaret ederek Babadağ Teleferik Projesi hakkında görüştüler.

Bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak projeler için destek arayışı kapsamında Rixos Otelde organize edilen yemek milletvekilleri, bürokratlar ve FTSO heyetini bir araya getirdi. FTSO’nun organizasyonu, Muğla milletvekillerinin seçilmelerinin ardından ilk kez bir araya gelmelerini de sağladı.

FTSO’nın Ankara ziyareti milletvekillerine hayırlı olsun ziyaretiyle başladı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Meclis Başkanı Osman Çıralı ve Yönetim Kurulu Başkan yardımcıları Günay Özütok, Burhanettin Tuna, Yönetim Kurulu Üyeleri Uğur Çaçaron, Ahmet Gürsu Özdemir, Selamettin Yılmaz, Ömer Eriz, FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, Şehir Plancı Ercan Çınaroğlu katıldı.

FTSO heyeti TBMM’nde sırasıyla CHP’li Akın Üstündağ, MHP’li Mehmet Erdoğan, Ak Partili Hasan Özyer ve Nihat Öztürk, CHP’li Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir ziyaret edilerek hayırlı olsun dileklerinde bulundular. Oldukça sıcak bir atmosferde geçen ziyaretlerde FTSO tarafından Fethiye’ye artı değer katacak projelerin tamamlanması ve projelerin tamamlanmasıyla bölgeye katacağı değerler üzerinde duruldu.

Ziyaretlerde FTSO heyeti adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan genel sorunlar hakkında da bilgiler verdi. Bölgemizin ortak çıkarları konusunda tüm siyasi partilerin ortak hareket etmesini isteyen Arıcan, Rusya krizinin bölgemizdeki tarım işletmelerini sıkıntıya soktuğunu söyledi. Rusya pazarının bölgemizde büyük bir hacme sahip olduğunu belirten Arıcan, yeni pazarlar araştırdıklarını bunun yanında bakanlıkların ve bölge milletvekillerinin diyalog kanallarını açması gerektiğini dile getirdi. Ziyaretlerde kaya Köyü’nün imarından kruvaziyer iskeleye, büyükşehir ile ilçe belediyelerin daha uyumlu çalışarak turizme daha iyi hizmet vermesine kadar çeşitli konular gündeme getirildi.

Muğla’nın geliri Muğla’da Kalsın

FTSO heyetini önce toplantı odasında daha sonra da makam odasında ağırlayan CHP’li Akın Üstündağ, FTSO’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek her türlü çalışmasında destek vereceğini söyledi. Üstündağ konuşmasında büyükşehir uygulamasının Muğla’ya uygun olmadığını belirterek “Büyükşehir kanunu alel acele yapılmış bir yasa, mutlaka revize edilmesi lazım. Muğla’ya uygun değil. Başta köy kültürünü yok etmeye başladı. Hizmet paylaşımında sıkıntı yarattı. İztuzu sahilini bile işletemiyoruz. Bu tür gelirler neden Muğla’ya kalmasın” diye konuştu. Konuşmasında yeni anayasa konusuna da değinen Üstündağ, yeni anayasanın başkanlık sistemine göre hazırlandığını belirterek bu konuda ciddi çekincelerinin olduğunu söyledi.

Günay Özütok, CHP’nin Muğla’da yerel iktidar olduğunu hatırlatarak “Turizmciler olarak sorunumuz yerel yönetimlerle. Buraya tatile gelen kişiler hayatını kolaylaştırmak istiyor. Biz bu noktada destek istiyoruz. Örnek olarak Kaya Köyünün yolu tarla gibi, ören yerleri bakım istiyor. CHP Muğla gibi bir merkezde mazeret değil çözüm üretmeli” diye konuştu.

Meclis Başkanı Osman Çıralı ise Muğla Büyükşehir Belediyesi ile bazı ilçe belediyeleri arasında ciddi sıkıntı olduğunu belirterek başkanların arasının düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Turizmi Çeşitlendirelim

FTSO Başkanı Akif Arıcan, belediyelerin uyumlu hale gelmesiyle daha iyi hizmet üretilebileceğine değindiği konuşmasında “Belediyeler uyumlu olsa daha iyi hizmet alabiliriz. Biz Muğla Odaları olarak her iki ayda bir bir araya gelerek sorunlarımızı belirleyip TOBB’a gönderiyoruz. Turizmin daha iyi bir noktaya gelmesi için büyükşehir ve ilçe belediyeleri bir araya getirip neler yapılabileceğini görüşebilmeliyiz, turizmi çeşitlendirmek için yapmamız gerekenleri görüşebilmeliyiz” dedi.

Muğla Markasını Yaratmalıyız

MHP’li Mehmet Erdoğan FTSO’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kurumsal olarak yaptığınız ziyaret bizi çok memnun etti. FTSO’nın çalışmalarını takip ediyorum. Bölgenin kalkınması için çok güzel çalışmaları var. Tüm çalışmalarında sonuna kadar desteğim” dedi. Muğla turizminin tanıtımında ciddi sıkıntı yaşandığını belirten Erdoğan, “Tanıtım büyük bir sorun, her bölge kendi tanıtımını kendisi yapıyor ama tam anlamıyla yapamıyor. Tüm Muğla’yı denizinden yaylasına kadar bir bütün olarak tanıtırsak çok daha başarılı oluruz. Bir kişi Muğla’yı on sene de gezse bitiremez.

Öte yandan her şey yetişiyor ama kendi markamızı oluşturamamışız. Portakalımız Finike markası altında satılıyor. Gelen turist balımızı, zeytinyağımızı tanımadan gidiyor. Tarımsal ürünlerimizin markasını oluşturmalıyız” diye konuştu.

Projeler Sahiplenilmeli

Ak Partili Hasan Özyer ve Nihat Öztürk FTSO heyetini Fethiyeli Hasan Özyer’in odasında ağırladı.

FTSO Başkanı Akif Arıcan, hayırlı olsun dileklerini sunmasının ardından Milletvekili Hasan Özyer’e Ölüdeniz, Ovacık ve Hisarönü altyapısının yapılması için ödenek çıkarılmasına verdiği destek için teşekkür etti.

Ak Partili Hasan Özyer FTSO Yöneticilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek bölgesel sorunların çözümünde hep birlikte çalışacaklarını dile getirdi. Muğla’da Turizm bakanını, sektörle buluşturacak bir toplantı düzenleneceğini dile getiren Hasan Özyer, “Babadağ Teleferik Projesini Odamız yürütüyor. Burada söylüyorum ne engeli varsa çözelim. Projeyi kazandıralım. Fethiye Üniversitesinin kurulması için çalışmalarımız devam ediyor. Fethiye Üniversitesinin kurulması için şartlar oluşuyor. Fethiye Sağlık Yüksekokulu fakülteye dönüşüyor.

Muğla’nın sorunlarının çözülmesi, devlet yatırımlarının gelmesi için en şanslı dönemdeyiz. TOKİ ile görüştük Karaçulha’da yer bulunmuş, çalışma başlayacak. Fethiye limanında marina çalışmaları var. Yat çekek Yeri ihtiyaç. Yat-Çekek yerinde tüm kararlar alınmış, imzalar atılmış ama bir takım kişiler karşı çıktığı için bekliyor. Bunu çözmemiz lazım, çözeceğiz. Orada bölge insanının da içinde bulunduğu geniş bir toplantı düzenleyip sorunu çözmeliyiz. Kaya Köyünün imarını da çözeceğiz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün çalışması sürüyor” diye konuştu.

“Fethiye’yi Gözüm Gibi Korumak İstiyorum”

FTSO heyeti, ziyaretlerin sonuncusunda CHP’li Ömer Süha Aldan ile bir araya geldi. CHP’li Nurettin Demir, uçağının rötar yapması nedeniyle ziyarete katılamadı.

FTSO heyeti hayırlı olsun dileklerini ileterek bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak olan ve özellikle büyükşehir belediyesinin yetkisinde olan organize sanayi bölgesi, bölge hastanesinin yeri, sivil havacılık uygulama alanı, tarımsal alanda entegre tesis kurulması gibi konular için CHP’li vekillerden destek istendi.

CHP’li Ömer Süha Aldan ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Fethiye’nin benim için çok farklı bir anlamı var. 1997’den beri yaşadığım Fethiye’yi gözüm gibi korumak istiyorum ama insanların katma değer elde etmesini de istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir toplantı düzenleyelim yada ben Muğla’ya geldiğimde birlikte ziyaret edelim. Her türlü sorununuzda yanınızdayım” diye konuştu. Büyükşehir yasasının sıkıntı yarattığını belirten Aldan, “Hükümette bu konuda sıkıntılı, yasal bir düzenleme getirirlerse destek veririz. Büyükşehir belediyesi gücü bakımından derebeyi gibi, ilçe belediyeleri de bilek güreşi başlatıyor.

Planlama konusunda ilçe belediyelerinin de hakkı olmalı. İmar konusunda çevre bakanlığının yetkileri kısıtlanmalı, bazı planlamalar yerel belediyelere bırakılmalı” diye konuştu.

FTSO Heyeti milletvekillerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Erhan Ertan’ı da makamında ziyaret ederek Babadağ Teleferik Projesi hakkında görüştüler. Oldukça verimli geçen görüşmede yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçilmesi hedeflendi.

ftso (9)_640x427 ftso (10)_640x427 ftso (11)_640x427

OSCAR Rent A Car
MİLLETVEKİLLERİNDEN  VALİ CİVELEK’E ZİYARET…
  Dönem Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan Muğla Valisi Esengül Civelek’i Makamında ziyaret etti. 24 Haziran...
Turizm Konseyi Afyon Ve Şanghay’a Hazırlanıyor
  Sekretaryası Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Fethiye Turizm Konseyi, Ağustos ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ana gündem...
AK  PARTİ FETHİYE’DEN  TAZİYE ZİYARETİ…
  AK Parti Fethiye İlçe başkanı Kadir Sarıhan ile yönetim kurulu üyeleri ve Gençlik kolları başkanı Sinan Cengil; Seydikemer Belediye...
SGK Teşvikleri Seminerine Yoğun İlgi
  Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen SGK Teşvikleri bilgilendirme semineri başta serbest muhasebeciler ve mali müşavirler olmak üzere...
ÇALIŞ PLAJI GÜN BATIMINDA “MEDİTASYON”
Çalış   Plajında   gün batımında  meditasyon yaptılar.  Meditasyon için Çalış plajına gelen çoğunluğu  bayanlardan oluşan  bir grup vatandaş  Ünlü Ruhsal Eğitim...
ÇALIŞ PLAJI GÜN BATIMINDA “MEDİTASYON”
Çalış   Plajında   gün batımında  meditasyon yaptılar.  Meditasyon için Çalış plajına gelen çoğunluğu  bayanlardan oluşan  bir grup vatandaş  Ünlü Ruhsal Eğitim...
Hacılar Dualarla Uğurlandı
Hac yolculuğuna çıkacak hacı adayları Fethiye Müftülüğü tarafından dualarla uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı Hac Organizasyonunda hacca gitmeye hak...
Hacılar Dualarla Uğurlandı
Hac yolculuğuna çıkacak hacı adayları Fethiye Müftülüğü tarafından dualarla uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı Hac Organizasyonunda hacca gitmeye hak...
GENÇ VİYOLONSELCİLER GÜMÜŞLÜK’TE KONSER VERDİ
  Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Sistem A.Ş’nin Eğitim Sponsorluğuyla düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisinde program, geçtiğimiz hafta viyolonsel sanatçımız...
FETHİYESPOR ‘UN  BOLU KAMPI DEVAM EDİYOR
Fethiyespor  yeni sezon hazırlıklarına Bolu kampında devam ediyor. Fethiyespor  Teknik Direktör Levent Eriş liderliğinde günde çift antrenman gerçekleştiren Fethiyespor’un  oyuncuları...
FETHİYE GÖKBEN’DEKİ SU SIKINTILARI ORTADAN KALKTI
  Muğla Büyükşehir Belediyesi içme suyu hatlarında sürekli arızaların meydana geldiği ve su kesintilerinin yaşandığı Fethiye İlçesi Gökben Mahallesinin hatlarını...
FETHİYE’DE ULAŞIMIN KONTROLÜ KADIN YÖNETİCİLERDE…
Kadınlara yönelik başlattığı pozitif ayrımcılık ile toplu ulaşım araçlarında 13 kadın şoförü bünyesine katan Muğla Büyükşehir Belediyesi, bir ayrımcılık da...
FARKLI KÜLTÜRLERİ BULUŞTURDU…
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak 2017 yılında düzenlenen Sosyal Hizmet Kampı’nın ikincisi ‘Göç ve Göçmen Sorunları’ ana temasıyla uluslararası...
CUMHURİYET BAŞSAVCISI  VE  HSYK  MÜFETTİŞLERİNDEN  ZİYARET
Milas Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Bilal Gümüş’ün yerine vekaleten bakan Cumhuriyet Savcısı Ali Ergezen Milas Belediye Başkanı...
BAŞARILI SPORCULARDAN BAŞKAN GÜRÜN’E ZİYARET
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Ortaca Engelliler Spor Kulübünün başarılı sporcuları Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü ziyaret etti. Muğla Büyükşehir...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ