Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 4,57 / Satış: 4,59
€ EURO → Alış: 5,40 / Satış: 5,42

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı
  • 29.02.2016
  • 456 kez okundu
OSCAR Rent A Car

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 102. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı. Fethiye Belediyesi ve Türk Hava Kurumu işbirliğinde yapılan törende THK tarafından Beşkaza Meydanında akrobasi gösterileri yapıldı. Fethi Bey’in 102. Yıl anma törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık,  Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Cevat Yazgılı, Muğla İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Albay Cenk Bahadır Avcı, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Saldıraner,  çok sayıda Hava, Deniz ve Kara Kuvvetlerinden askeri erkan ile THK temsilcileri, ilçe protokolü ve Fethiyeli vatandaşlar katıldı. Fethi Bey’in akrabaları ise telgraf göndererek gösterdiği vefadan dolayı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya teşekkür etti. Aynı zamanda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak anma törenine katılamadığı için telgraf gönderdi.

Tören Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Fethiye Anadolu Lisesi öğrencisi Simge Sopa, THK Genç Kanatlar ekibinden Funda Günüç, Ömer Faruk Türk günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okudu. Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı adına Deniz Yüzbaşı Kemal Baylar, Şehit Fethibey’in hayatını anlatan bir konuşma yaptı. Yüzbaşı Baylar, “Fethibey gibi bir Deniz Hava pilotu olarak tüm havacılar adına ilçesinin ismini ebedi şehidimiz anısına Fethiye olarak değiştiren kadirşinas ve kıymetli Fethiyelileri saygıyla selamlıyorum” dedi.

“Ölüm hoş geldi, sefa geldi”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, Şehit Fethibey’i minnet ve şükranla anarak, “Çöken bir imparatorluğa moral, milletine de itibar kazandırmak için, çıktığı yolculukta uçmağa varan, şehrimize adını veren Tayyareci Fethi Bey’i rahmetle, minnetle anmak için buraya toplandık. Bir tatil gününde özellerinizden fedakarlık ederek buraya kadar gelmenizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Ölüm hak, hepimiz öleceğiz.102 yıl önce bizim topraklarımız olan, ancak şimdilik İsrail sınırları içinde kalan bölgede, şehit düşüp, binlerce kilometrelik ötede bir şehre adınız veriliyorsa,  adınıza abideler dikiliyorsa, ölüm hoş geldi sefa geldi” diye konuştu.

“Sur’da, Mardin’de, İdil’de, Şırnak’ta…”

Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Ellerine kına yakılarak, devletine kurban olsun diyerek evladını askere gönderen, dünyada kaç millet vardır? Al bayraklı tabut içinde gelince, yüreğine taş basan, gözyaşını içine akıtan bu şerefli millet, tarihin kendine yüklediği sorumluluk olan, “dünyaya nizam verme ve adaletle yönetme” misyonunu er geç yerine getirecektir. Kahramanlık ama bir mezar taşında ama göğüste taşınan bir madalyada ama böyle bir abidede sembolleşir ve ölümsüzleşir. Göz kırpmadan saldırıp dönmeyenlerden, güvenlik güçlerimizin gözbebeği olan Yüzbaşı Fatih’imize, Yüzbaşı Yiğit’imize, Üstçavuş Özgür’ümüze, Komiser Zekeriya’mıza,  daha dün toprağa verdiğimiz Ömer’imizi ve adını anamadığım, Sur’da Mardin’de İdil’de Şırnak’ta velhasıl ülkemizin dört bir köşesinde resmen savaşarak şehadet şerbeti içen bütün kardeşlerimize dua ve selamlarımızı, minnet duygusuyla sunuyorum. Allah bu vatan için, canını hiçe sayanların yar ve yardımcısı olsun”

“Süleyman Şah’a yapıldığı gibi Fethi Bey,

Sadık bey, Nuri bey’in kabirlerini Anavatan’a sakın taşımayalım”

“10 Nisan 1919’da, saat 15’de başlayan ve aynı gün gece saat 22’de biten, 20 kadar İtalyan askerinin, karaya çıkıp hemen gemilerine dönmesini saymazsak biz işgal görmedik. Peki biz neyimi anıyoruz? Kahramanlar, milletlerin tarih içindeki yolculuğunun mihenk taşları, yol göstericileri, deniz fenerleridir. Gelecek nesillere örnektir, ibrettir. İşte biz Fethiye’de bu hatırlatmayı yapmak istiyoruz. Tohumun düştüğü toprak onun vatanıdır. Fethi Bey de milleti adına çıktığı yolda o zamanlar vatanımız olan toprağa düştü, hala orada bizi temsil ediyor. Fethi bey orada hep kalsın bir vuslatı karşılamak için, Süleyman Şah’a yaptığımız gibi “bizim buralarda artık sözümüz geçmiyor gel seni de Anavatan’a taşıyalım” demeyelim sakın. Böyle bir düşüncede bulunmak bence onun gösterdiği kahramanlığı anlamamaktır. Şam’da Selahattin Eyyubi türbesinde rahat uyuyun Fethi Bey, Sadık bey, Nuri bey…Büyük şairimiz Mehmet Akif, “Korkma” dese de, bu şehitlerimizi de Anavatana taşıma mecburiyetinde kalmayı düşünmek bile bizi korkutuyor. Sizlerin ruhu, cesareti, kahramanlığı Fethiye’de yaşıyor. Bedenlerinizin yattığı toprak ise bize hala kim olduğumuzu hatırlatıyor.

“Enerji koridorlarının başındaysanız,

bu coğrafyada size rahat yok”

“Devlet millet kaynaşması olursa neler yapılabileceğini, kadirşinas Fethiyeliler o sıkıntılı yıllarda para toplayarak, bir uçak alıp, hava kuvvetlerine vererek, isminin de Fethiye olmasını sağlayarak göstermişlerdir. Bu tavırdan alınacak çok dersler vardır.Ülkemizin önceliği devletimizin bekasıdır. Rejim değişikliği değil. Orta Doğu’da sınırlarımızda ok yaydan çıktı. İşin bu noktaya gelmesinde bizimde vebalımız var. Ancak enerji koridorlarının başında bulunuyorsanız, bu coğrafyada size rahat yok. Ne zaman süper güç oluruz, işte o zaman huzur buluruz”

“Birleştirici bir tavır beklemek bizlerin hakkıdır”

“Devletimizin kurtuluş savaşından sonra karşılaştığı en büyük beka sorunu olan bu günleri aşar, aydınlığa varırsak, inanın tutulmayız. O yüzden kahramanlarımızın bize gösterdiği yolda, istisnasız, devletimizi yöneten bütün sorumluların, önce konuştukları dile, sonrada tavırlarına dikkat mecburiyetleri vardır. Bu, Türk Devlet Adamı olmanın mecburiyetidir. İş oyun olmaktan çıkmıştır. Ateş bacayı değil, ülkeyi sarmıştır. O yüzden daha toparlayıcı, daha birleştirici, partici ve kişisel kaygıları kenara bırakmış bir tavır beklemek, bizlerin hakkıdır.

“Komutanlarımız bizzat cephede yerini alıyor”

“Bu coğrafyada güçlü ve moralli bir ordunuz yoksa, yok olursunuz. Ordumuzun çeşitli operasyonlarla itibarsız bir hale getirilmek istenmesinin altında neler yattığını o gün göremeyenler, gözleri kör değilse bugün görüyorlardır. Artık o günler geride kaldı. Komutanlarımız bizzat cephede yerini alıyor. Hava kuvvetleri komutanımız bizzat Kandil operasyonlarını yönetiyor. Okyanus ötesinin tek dünya devleti, tek ordu projesinin hayata geçemeyeceğini bir kere daha yineliyor ve bu devletin adının Türkiye Cumhuriyeti, asli unsurunun Türkler, devlet coğrafyasını, hep beraber paylaştığımız bütün vatandaşlarımızın Türk Milletinin şerefli bir ferdi olduğunu bir kere daha hatırlatıyorum.Bu böyle biline.”

“Şehitlerimizin ruhu şad olsun,

vatanımız ilelebet var olsun!”

“Atatürk’ümüzün istikbal göklerdedir sözünü gerçekleştirmek için kurulan ve belki de bizlerin göremeyeceği, fakat ileride Uzaya da Türk mührünü vuracak olan Türk Hava Kurumu’nun Genel Başkanına, Türk Hava Kurumu Üniversitesinin değerli Rektörüne, tüm yöneticilerine, Türk Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı, Ankara’dan Muğla’dan, Marmaris’ten, Dalaman’dan gelerek törenimizi şereflendiren bütün komutanlarımıza, katılımları ile bize güç veren başta Sayın Kaymakamım ve İlçe Protokolüne, adını bir hava şehidimizden alan ilçemizde Türk Hava Kurumu’nun çalışmalarını topluma yayan, okullara sokan, yarışmalar düzenleyerek dikkatleri çeken, genç kanatları kuruma ve Türk Havacılığına kazandıran Şube Başkanımız Mustafa Özkaya’ya ve törenimize gelen herkese ilçem adına şükranlarımı sunuyorum.2017 anma töreninde gözyaşsız, kansız, savaşsız, içte kucaklaşmayı sağlamış, dışta güvenirliliği artmış, particiliği bırakmış, yöneticileri şahsi çıkarlarını terk etmiş, adaleti ayağa kalkmış, tekrar hak dağıtan noktaya gelmiş, halkı geleceğe ümit ve güvenle bakan bir ülke özlemimle, hepinizi saygı ile selamlıyorum.Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun, vatanımız ilelebet var olsun!”

THK Başkanı Atılgan, “Türk Havacılığını geliştirmek için çalışıyoruz”

Başkan Saatcı’nın konuşması katılımcılar tarafından alkışlanırken Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan ise, Türk Hava Kurumu’nun geldiği noktaya dikkat çekerek, Türk Havacılığı geliştirmek için kurum olarak ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını ifade etti.

Kaymakam Çalık, “Mikro 3. Dünya Savaşı yaşıyoruz”

  1. Dünya Savaşını mikro anlamda yaşanıldığını ifade eden Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise, “Terör örgütlerinin ellerinde ağır silahlar var. Bakıyorsunuz, Amerikan Rus ve Çin malı. Amerika istese tek kurşun bile vermez. Rusya domatesin önünü bile kesebiliyor. Bölgede bir varoluş savaşı yaşıyoruz. Biz Kürt halkıyla savaşmıyoruz, biz bazı devletlerin maşası konumundaki terör örgütleriyle savaşıyoruz. Türk milleti ve Türkiye tüm dünyaya karşı tek başına ama bu badireyi de atlatacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şehitlerimiz için Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu tarafında dua edildi. Törenin sona ermesiyle Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde Beşkaza Meydanına geçildi. Beşkaza Meydanında Türk Hava Kurumu tarafından hava akrobasi gösterileri gerçekleştirildi. THK mikrolayt’tan serbest paraşüt atlayışı katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Paraşüt atlayışı yanı sıra akrobasi model uçağı, motorlu mikrolayt ve motorlu yamaç paraşütleri ile de gösteriler gerçekleştirildi. Aynı zamanda Türk Bayrağı, Şehit Fethi Bey’in fotoğrafı ve Fethiye Belediyesi tarafından yazdırılan ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ yazılı görseller paraşütçüler tarafından Fethiye semalarında uçuruldu. Haber/Foto Erkan İlik-Zeynep Olca

şehit fethi bey anma 2016 (9)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (11)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (13)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (14)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (15)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (17)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (19)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (21)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (29)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (32)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (33)_640x427

OSCAR Rent A Car
ÇALIŞ-DER ‘DEN  TOPLANTI…
Kısa adı Çalış-Der olan Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği; Çalış’taki restoran ve bar işletmecileri ile bir araya gelip toplantı düzenledi....
Gazeteci Gökcan, AK Parti’den Milletvekili Adayı Oldu…
-Gazeteci Yelda Erol Gökcan, AK Parti’den 2. Sıra Muğla Milletvekili Adayı Oldu. -Gökcan, aday adaylığı sürecinde ve bugüne kadar kendisine...
Sportif Yetenek Taraması Yapılıyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora...
Öğrencilere Olgunluk Testi Seydikemer Özel Ata’da
2017-2018 eğitim öğretim döneminde kapılarını öğrencilere açan Özel Seydikemer Ata Okulları tarafından gelecek yıllarında planlamaları yapılırken, diğer taraftan da mevcut...
NURSEL ÖZDEMİR ÖĞRENCİLER BECERİLERİ GELİŞTİRDİLER
Nursel Özdemir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma Görevlisi Çiğdem Alaca ile yıl boyunca becerilerini...
Karaçay Köprüsü Açılıyor
2015 yılında aşırı yapış nedeniyle çöken Seydikemer ilçesi Korubükü mahallesi ve Kaş ilçesi ile Palamut Mahallesi birbirine bağlayan ara yollardan...
İyi’lik İçin Gittiler
Mübarek Ramazan ayı nedeniyle İYİ Parti Fethiye Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından “Dilsiz Melekler” için yiyecek teslim edildi. Fethiye Hayvan Barınağındaki...
KARDEŞ ÖĞRENCİLER BEYAZ PERDEYLE BULUŞTU
Gülşen Gökçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Meslek Liselileri Ailelerle Buluşuyor” projesi kapsamında hayatında hiç sinemaya gitmemiş öğrencileri beyaz...
Fethiyeli Emlakçılar da İmza   Verdiler
Fethiye’de dahil olmak üzere Muğla ve ilçelerinde;  Emlakçıların oda kurma çalışmaları devam ediyor. Büyük Şehir yasasının gelmesiyle çalışmalara başlayan Muğlalı...
Çağdaş Yaşam’ Da Mezuniyet Etkinliği
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Fethiye Şubesi;  2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde mezun olan üniversite öğrencileri için mezuniyet yemeği düzenledi....
BODRUM TİCARET ODASI YENİ YÖNETİM KURULU VALİ CİVELEK’İ ZİYARET ETTİ
Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon, yeni Yönetim Kurulu Üyeleriyle Muğla Valisi Esengül Civelek’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Mahmut Kocadon,...
AKADEMİ LİGİ’NE KATILAN İLK TAKIM BODRUMSPOR  OLACAK
Altyapıya yatırımlarını sürdüren B.B.Bodrumspor, yeni sezonda Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da desteğiyle Akademi Ligi’ne katılacak. 4 Grup’ta akademi ligine...
Sessiz Çoğunluğun Sesi “İYİ”olacak
24 Haziran 2018 günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için listelerin açıklanmasıyla partiler ve adaylar sahaya çıkarak, çalışmalarına başladı....
VALİ  ESENGÜL  CİVELEK’TEN  19 MAYIS  BAYRAMI  MESAJI
19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramını kutlayan Muğla Valisi Esengül Civelek yayınlamış olduğu mesajında “Büyük Önder Mustafa Kemal...
Şen, Filistinliler İçin Sessiz Kalmadı
AK Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı Eşref Şen, İsrail’in barışçı gösteri yapan Filistinlilere uyguladığı katliama tepki gösterdi. AK Parti Muğla...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ