Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 6,07 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,80

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı
  • 29.02.2016
  • 620 kez okundu
OSCAR Rent A Car

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 102. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı. Fethiye Belediyesi ve Türk Hava Kurumu işbirliğinde yapılan törende THK tarafından Beşkaza Meydanında akrobasi gösterileri yapıldı. Fethi Bey’in 102. Yıl anma törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık,  Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Cevat Yazgılı, Muğla İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Albay Cenk Bahadır Avcı, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Saldıraner,  çok sayıda Hava, Deniz ve Kara Kuvvetlerinden askeri erkan ile THK temsilcileri, ilçe protokolü ve Fethiyeli vatandaşlar katıldı. Fethi Bey’in akrabaları ise telgraf göndererek gösterdiği vefadan dolayı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya teşekkür etti. Aynı zamanda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak anma törenine katılamadığı için telgraf gönderdi.

Tören Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Fethiye Anadolu Lisesi öğrencisi Simge Sopa, THK Genç Kanatlar ekibinden Funda Günüç, Ömer Faruk Türk günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okudu. Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı adına Deniz Yüzbaşı Kemal Baylar, Şehit Fethibey’in hayatını anlatan bir konuşma yaptı. Yüzbaşı Baylar, “Fethibey gibi bir Deniz Hava pilotu olarak tüm havacılar adına ilçesinin ismini ebedi şehidimiz anısına Fethiye olarak değiştiren kadirşinas ve kıymetli Fethiyelileri saygıyla selamlıyorum” dedi.

“Ölüm hoş geldi, sefa geldi”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, Şehit Fethibey’i minnet ve şükranla anarak, “Çöken bir imparatorluğa moral, milletine de itibar kazandırmak için, çıktığı yolculukta uçmağa varan, şehrimize adını veren Tayyareci Fethi Bey’i rahmetle, minnetle anmak için buraya toplandık. Bir tatil gününde özellerinizden fedakarlık ederek buraya kadar gelmenizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Ölüm hak, hepimiz öleceğiz.102 yıl önce bizim topraklarımız olan, ancak şimdilik İsrail sınırları içinde kalan bölgede, şehit düşüp, binlerce kilometrelik ötede bir şehre adınız veriliyorsa,  adınıza abideler dikiliyorsa, ölüm hoş geldi sefa geldi” diye konuştu.

“Sur’da, Mardin’de, İdil’de, Şırnak’ta…”

Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Ellerine kına yakılarak, devletine kurban olsun diyerek evladını askere gönderen, dünyada kaç millet vardır? Al bayraklı tabut içinde gelince, yüreğine taş basan, gözyaşını içine akıtan bu şerefli millet, tarihin kendine yüklediği sorumluluk olan, “dünyaya nizam verme ve adaletle yönetme” misyonunu er geç yerine getirecektir. Kahramanlık ama bir mezar taşında ama göğüste taşınan bir madalyada ama böyle bir abidede sembolleşir ve ölümsüzleşir. Göz kırpmadan saldırıp dönmeyenlerden, güvenlik güçlerimizin gözbebeği olan Yüzbaşı Fatih’imize, Yüzbaşı Yiğit’imize, Üstçavuş Özgür’ümüze, Komiser Zekeriya’mıza,  daha dün toprağa verdiğimiz Ömer’imizi ve adını anamadığım, Sur’da Mardin’de İdil’de Şırnak’ta velhasıl ülkemizin dört bir köşesinde resmen savaşarak şehadet şerbeti içen bütün kardeşlerimize dua ve selamlarımızı, minnet duygusuyla sunuyorum. Allah bu vatan için, canını hiçe sayanların yar ve yardımcısı olsun”

“Süleyman Şah’a yapıldığı gibi Fethi Bey,

Sadık bey, Nuri bey’in kabirlerini Anavatan’a sakın taşımayalım”

“10 Nisan 1919’da, saat 15’de başlayan ve aynı gün gece saat 22’de biten, 20 kadar İtalyan askerinin, karaya çıkıp hemen gemilerine dönmesini saymazsak biz işgal görmedik. Peki biz neyimi anıyoruz? Kahramanlar, milletlerin tarih içindeki yolculuğunun mihenk taşları, yol göstericileri, deniz fenerleridir. Gelecek nesillere örnektir, ibrettir. İşte biz Fethiye’de bu hatırlatmayı yapmak istiyoruz. Tohumun düştüğü toprak onun vatanıdır. Fethi Bey de milleti adına çıktığı yolda o zamanlar vatanımız olan toprağa düştü, hala orada bizi temsil ediyor. Fethi bey orada hep kalsın bir vuslatı karşılamak için, Süleyman Şah’a yaptığımız gibi “bizim buralarda artık sözümüz geçmiyor gel seni de Anavatan’a taşıyalım” demeyelim sakın. Böyle bir düşüncede bulunmak bence onun gösterdiği kahramanlığı anlamamaktır. Şam’da Selahattin Eyyubi türbesinde rahat uyuyun Fethi Bey, Sadık bey, Nuri bey…Büyük şairimiz Mehmet Akif, “Korkma” dese de, bu şehitlerimizi de Anavatana taşıma mecburiyetinde kalmayı düşünmek bile bizi korkutuyor. Sizlerin ruhu, cesareti, kahramanlığı Fethiye’de yaşıyor. Bedenlerinizin yattığı toprak ise bize hala kim olduğumuzu hatırlatıyor.

“Enerji koridorlarının başındaysanız,

bu coğrafyada size rahat yok”

“Devlet millet kaynaşması olursa neler yapılabileceğini, kadirşinas Fethiyeliler o sıkıntılı yıllarda para toplayarak, bir uçak alıp, hava kuvvetlerine vererek, isminin de Fethiye olmasını sağlayarak göstermişlerdir. Bu tavırdan alınacak çok dersler vardır.Ülkemizin önceliği devletimizin bekasıdır. Rejim değişikliği değil. Orta Doğu’da sınırlarımızda ok yaydan çıktı. İşin bu noktaya gelmesinde bizimde vebalımız var. Ancak enerji koridorlarının başında bulunuyorsanız, bu coğrafyada size rahat yok. Ne zaman süper güç oluruz, işte o zaman huzur buluruz”

“Birleştirici bir tavır beklemek bizlerin hakkıdır”

“Devletimizin kurtuluş savaşından sonra karşılaştığı en büyük beka sorunu olan bu günleri aşar, aydınlığa varırsak, inanın tutulmayız. O yüzden kahramanlarımızın bize gösterdiği yolda, istisnasız, devletimizi yöneten bütün sorumluların, önce konuştukları dile, sonrada tavırlarına dikkat mecburiyetleri vardır. Bu, Türk Devlet Adamı olmanın mecburiyetidir. İş oyun olmaktan çıkmıştır. Ateş bacayı değil, ülkeyi sarmıştır. O yüzden daha toparlayıcı, daha birleştirici, partici ve kişisel kaygıları kenara bırakmış bir tavır beklemek, bizlerin hakkıdır.

“Komutanlarımız bizzat cephede yerini alıyor”

“Bu coğrafyada güçlü ve moralli bir ordunuz yoksa, yok olursunuz. Ordumuzun çeşitli operasyonlarla itibarsız bir hale getirilmek istenmesinin altında neler yattığını o gün göremeyenler, gözleri kör değilse bugün görüyorlardır. Artık o günler geride kaldı. Komutanlarımız bizzat cephede yerini alıyor. Hava kuvvetleri komutanımız bizzat Kandil operasyonlarını yönetiyor. Okyanus ötesinin tek dünya devleti, tek ordu projesinin hayata geçemeyeceğini bir kere daha yineliyor ve bu devletin adının Türkiye Cumhuriyeti, asli unsurunun Türkler, devlet coğrafyasını, hep beraber paylaştığımız bütün vatandaşlarımızın Türk Milletinin şerefli bir ferdi olduğunu bir kere daha hatırlatıyorum.Bu böyle biline.”

“Şehitlerimizin ruhu şad olsun,

vatanımız ilelebet var olsun!”

“Atatürk’ümüzün istikbal göklerdedir sözünü gerçekleştirmek için kurulan ve belki de bizlerin göremeyeceği, fakat ileride Uzaya da Türk mührünü vuracak olan Türk Hava Kurumu’nun Genel Başkanına, Türk Hava Kurumu Üniversitesinin değerli Rektörüne, tüm yöneticilerine, Türk Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı, Ankara’dan Muğla’dan, Marmaris’ten, Dalaman’dan gelerek törenimizi şereflendiren bütün komutanlarımıza, katılımları ile bize güç veren başta Sayın Kaymakamım ve İlçe Protokolüne, adını bir hava şehidimizden alan ilçemizde Türk Hava Kurumu’nun çalışmalarını topluma yayan, okullara sokan, yarışmalar düzenleyerek dikkatleri çeken, genç kanatları kuruma ve Türk Havacılığına kazandıran Şube Başkanımız Mustafa Özkaya’ya ve törenimize gelen herkese ilçem adına şükranlarımı sunuyorum.2017 anma töreninde gözyaşsız, kansız, savaşsız, içte kucaklaşmayı sağlamış, dışta güvenirliliği artmış, particiliği bırakmış, yöneticileri şahsi çıkarlarını terk etmiş, adaleti ayağa kalkmış, tekrar hak dağıtan noktaya gelmiş, halkı geleceğe ümit ve güvenle bakan bir ülke özlemimle, hepinizi saygı ile selamlıyorum.Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun, vatanımız ilelebet var olsun!”

THK Başkanı Atılgan, “Türk Havacılığını geliştirmek için çalışıyoruz”

Başkan Saatcı’nın konuşması katılımcılar tarafından alkışlanırken Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan ise, Türk Hava Kurumu’nun geldiği noktaya dikkat çekerek, Türk Havacılığı geliştirmek için kurum olarak ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını ifade etti.

Kaymakam Çalık, “Mikro 3. Dünya Savaşı yaşıyoruz”

  1. Dünya Savaşını mikro anlamda yaşanıldığını ifade eden Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise, “Terör örgütlerinin ellerinde ağır silahlar var. Bakıyorsunuz, Amerikan Rus ve Çin malı. Amerika istese tek kurşun bile vermez. Rusya domatesin önünü bile kesebiliyor. Bölgede bir varoluş savaşı yaşıyoruz. Biz Kürt halkıyla savaşmıyoruz, biz bazı devletlerin maşası konumundaki terör örgütleriyle savaşıyoruz. Türk milleti ve Türkiye tüm dünyaya karşı tek başına ama bu badireyi de atlatacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şehitlerimiz için Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu tarafında dua edildi. Törenin sona ermesiyle Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde Beşkaza Meydanına geçildi. Beşkaza Meydanında Türk Hava Kurumu tarafından hava akrobasi gösterileri gerçekleştirildi. THK mikrolayt’tan serbest paraşüt atlayışı katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Paraşüt atlayışı yanı sıra akrobasi model uçağı, motorlu mikrolayt ve motorlu yamaç paraşütleri ile de gösteriler gerçekleştirildi. Aynı zamanda Türk Bayrağı, Şehit Fethi Bey’in fotoğrafı ve Fethiye Belediyesi tarafından yazdırılan ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ yazılı görseller paraşütçüler tarafından Fethiye semalarında uçuruldu. Haber/Foto Erkan İlik-Zeynep Olca

şehit fethi bey anma 2016 (9)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (11)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (13)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (14)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (15)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (17)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (19)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (21)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (29)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (32)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (33)_640x427

OSCAR Rent A Car
Şampiyonlara Muhteşem Karşılama
Şampiyonlara Muhteşem Karşılama Türkiye Basketbol Ligi’ne (TBL) yükselen Lokman Hekim Fethiye Belediyespor Basketbol Takımı, Fethiye’de binlerce taraftarının katıldığı muhteşem bir...
Birey Eğitim Kurumları Okulları Voleybol Takımı Muğla İl İkincisi
Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Okul Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Küçük Kızlar Voleybol müsabakaları sona erdi. Nisan ayında başlayan...
10 Yaşındaki Beyaz Melek Adasu Yardım Bekliyor
Ayça ve Suat Zor’un ilk göz ağrıları, 10 yaşındaki Adasu Zor, bir süre önce yakalandığı amansız bir hastalık ile mücadele...
3 Çocuk Annesi Kadın Eşi Tarafından Öldürüldü
Fethiye’ de, eve alkollü geldiği için tartıştığı eşini tabancayla vurarak öldüren kişi, ardından jandarmayı arayıp “Eşimi vurdum” diyerek kendini ihbar...
Yaralı Pilot 7 Saatte Kurtarılabildi
Paraşütü kapanıp bir ağacın üzerine düşen THK yamaç paraşütü öğretmeni filim gibi kurtarma operasyonu ile Askeri helikopterle kurtarıldı. Kaza Fethiye...
Fethiye’nin Altın Çocukları Durukan ve Biçer 3. Oldu
13’üncü TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projeleri final yarışması, birçok ilden öğrencilerin kalımıyla Elazığ’da Fırat Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi. Türkiye genelinde...
Hatem Ortaokulu Bursa-Çanakkale Gezisi
Özel Fethiye Hatem okulları öğrencileri tarihi yöreleri ziyaret etti. 12 Nisan Cuma günü başlayan Bursa-Çanakkale gezisinde, Yeşil Cami, Yeşil Türbe,...
Birey’den “Okullara Şehit Kütüphaneleri” Projesi Büyük Destek
Manisa/Kırkağaç ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlatmış olduğu “Okullara Şehit Kütüphaneleri” adlı çalışmaya Birey Kurs Merkezi ve İşler yayın Grubu olarak...
Üniversite Öğrencileri FTSO’da
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Topluluğu üyeleri, Fethiye Ticaret Odası Gezisini gerçekleştirdi. Fethiye Ticaret...
Öğrencilerden “Temiz Çalış” Kampanyası
Fethiye Çatalarık Mahallesi İlkokulu 1/B sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri Gülşen Karaisaoğlu öncülüğünde çalış plajını temizlediler. Küçük yaşta alışkanlık edindirmek için...
Anadolu Gençlik Derneği Sınavı Cumartesi Günü
Anadolu Gençlik Derneğinin geleneksel hale getirdiği “Peygamber Efendimizin İzinde” siyer yarışmasının ortaokul düzeyi sınavı 20 Nisan 2019 Cumartesi günü yapılacak....
Fethiyespor da Daşgın Gitti, Ceviz Geldi
Fethiyespor’da Etimesgut Belediyespor yenilgisinin ardından teknik direktör Tarık Daşgün’ün görevinden istifa ettiği öğrenildi. Sezona Levent Eriş ile başlayan Fethiyespor, 6’ncı...
Cenazeler 22 Saat Sonra Çıkarılabildi
Ölüdeniz’i yasa boğan paraşüt kazasında hayatını kaybeden tecrübeli yamaç paraşütü Pilotu Mustafa Kemal Öztürk (38) ve yanındaki Pakistan uyruklu Zarak...
Seydikemer’de Yaka Gökpınar Camii Açıldı
Seydikemer ilçesinde 2014 yılında temeli atılan hayırseverlerin katkılarıyla tamamlanan 300 cemaat kapasiteli cami ibadete açıldı. Açılış merasimine İlçe Kaymakamı Haktan...
KARACA  “SPORA GEREK ÖNEM VERİLECEK”
Fethiyespor-Tuzlaspor,  Fethiye Belediyespor Basket- Kepez Belediye Basket takımıyla Değirmenbaşı Beşkaza Spor salonunda oynadığı maçları genlerin içinde tribünlerde izleyen CHP Fethiye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ