Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 5,61 / Satış: 5,63
€ EURO → Alış: 6,43 / Satış: 6,45

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı
  • 29.02.2016
  • 543 kez okundu
OSCAR Rent A Car

Şehit Fethi Bey’i 102. yılında törenle anıldı

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 102. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı. Fethiye Belediyesi ve Türk Hava Kurumu işbirliğinde yapılan törende THK tarafından Beşkaza Meydanında akrobasi gösterileri yapıldı. Fethi Bey’in 102. Yıl anma törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık,  Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Cevat Yazgılı, Muğla İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Albay Cenk Bahadır Avcı, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Saldıraner,  çok sayıda Hava, Deniz ve Kara Kuvvetlerinden askeri erkan ile THK temsilcileri, ilçe protokolü ve Fethiyeli vatandaşlar katıldı. Fethi Bey’in akrabaları ise telgraf göndererek gösterdiği vefadan dolayı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya teşekkür etti. Aynı zamanda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak anma törenine katılamadığı için telgraf gönderdi.

Tören Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Fethiye Anadolu Lisesi öğrencisi Simge Sopa, THK Genç Kanatlar ekibinden Funda Günüç, Ömer Faruk Türk günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okudu. Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı adına Deniz Yüzbaşı Kemal Baylar, Şehit Fethibey’in hayatını anlatan bir konuşma yaptı. Yüzbaşı Baylar, “Fethibey gibi bir Deniz Hava pilotu olarak tüm havacılar adına ilçesinin ismini ebedi şehidimiz anısına Fethiye olarak değiştiren kadirşinas ve kıymetli Fethiyelileri saygıyla selamlıyorum” dedi.

“Ölüm hoş geldi, sefa geldi”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, Şehit Fethibey’i minnet ve şükranla anarak, “Çöken bir imparatorluğa moral, milletine de itibar kazandırmak için, çıktığı yolculukta uçmağa varan, şehrimize adını veren Tayyareci Fethi Bey’i rahmetle, minnetle anmak için buraya toplandık. Bir tatil gününde özellerinizden fedakarlık ederek buraya kadar gelmenizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Ölüm hak, hepimiz öleceğiz.102 yıl önce bizim topraklarımız olan, ancak şimdilik İsrail sınırları içinde kalan bölgede, şehit düşüp, binlerce kilometrelik ötede bir şehre adınız veriliyorsa,  adınıza abideler dikiliyorsa, ölüm hoş geldi sefa geldi” diye konuştu.

“Sur’da, Mardin’de, İdil’de, Şırnak’ta…”

Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Ellerine kına yakılarak, devletine kurban olsun diyerek evladını askere gönderen, dünyada kaç millet vardır? Al bayraklı tabut içinde gelince, yüreğine taş basan, gözyaşını içine akıtan bu şerefli millet, tarihin kendine yüklediği sorumluluk olan, “dünyaya nizam verme ve adaletle yönetme” misyonunu er geç yerine getirecektir. Kahramanlık ama bir mezar taşında ama göğüste taşınan bir madalyada ama böyle bir abidede sembolleşir ve ölümsüzleşir. Göz kırpmadan saldırıp dönmeyenlerden, güvenlik güçlerimizin gözbebeği olan Yüzbaşı Fatih’imize, Yüzbaşı Yiğit’imize, Üstçavuş Özgür’ümüze, Komiser Zekeriya’mıza,  daha dün toprağa verdiğimiz Ömer’imizi ve adını anamadığım, Sur’da Mardin’de İdil’de Şırnak’ta velhasıl ülkemizin dört bir köşesinde resmen savaşarak şehadet şerbeti içen bütün kardeşlerimize dua ve selamlarımızı, minnet duygusuyla sunuyorum. Allah bu vatan için, canını hiçe sayanların yar ve yardımcısı olsun”

“Süleyman Şah’a yapıldığı gibi Fethi Bey,

Sadık bey, Nuri bey’in kabirlerini Anavatan’a sakın taşımayalım”

“10 Nisan 1919’da, saat 15’de başlayan ve aynı gün gece saat 22’de biten, 20 kadar İtalyan askerinin, karaya çıkıp hemen gemilerine dönmesini saymazsak biz işgal görmedik. Peki biz neyimi anıyoruz? Kahramanlar, milletlerin tarih içindeki yolculuğunun mihenk taşları, yol göstericileri, deniz fenerleridir. Gelecek nesillere örnektir, ibrettir. İşte biz Fethiye’de bu hatırlatmayı yapmak istiyoruz. Tohumun düştüğü toprak onun vatanıdır. Fethi Bey de milleti adına çıktığı yolda o zamanlar vatanımız olan toprağa düştü, hala orada bizi temsil ediyor. Fethi bey orada hep kalsın bir vuslatı karşılamak için, Süleyman Şah’a yaptığımız gibi “bizim buralarda artık sözümüz geçmiyor gel seni de Anavatan’a taşıyalım” demeyelim sakın. Böyle bir düşüncede bulunmak bence onun gösterdiği kahramanlığı anlamamaktır. Şam’da Selahattin Eyyubi türbesinde rahat uyuyun Fethi Bey, Sadık bey, Nuri bey…Büyük şairimiz Mehmet Akif, “Korkma” dese de, bu şehitlerimizi de Anavatana taşıma mecburiyetinde kalmayı düşünmek bile bizi korkutuyor. Sizlerin ruhu, cesareti, kahramanlığı Fethiye’de yaşıyor. Bedenlerinizin yattığı toprak ise bize hala kim olduğumuzu hatırlatıyor.

“Enerji koridorlarının başındaysanız,

bu coğrafyada size rahat yok”

“Devlet millet kaynaşması olursa neler yapılabileceğini, kadirşinas Fethiyeliler o sıkıntılı yıllarda para toplayarak, bir uçak alıp, hava kuvvetlerine vererek, isminin de Fethiye olmasını sağlayarak göstermişlerdir. Bu tavırdan alınacak çok dersler vardır.Ülkemizin önceliği devletimizin bekasıdır. Rejim değişikliği değil. Orta Doğu’da sınırlarımızda ok yaydan çıktı. İşin bu noktaya gelmesinde bizimde vebalımız var. Ancak enerji koridorlarının başında bulunuyorsanız, bu coğrafyada size rahat yok. Ne zaman süper güç oluruz, işte o zaman huzur buluruz”

“Birleştirici bir tavır beklemek bizlerin hakkıdır”

“Devletimizin kurtuluş savaşından sonra karşılaştığı en büyük beka sorunu olan bu günleri aşar, aydınlığa varırsak, inanın tutulmayız. O yüzden kahramanlarımızın bize gösterdiği yolda, istisnasız, devletimizi yöneten bütün sorumluların, önce konuştukları dile, sonrada tavırlarına dikkat mecburiyetleri vardır. Bu, Türk Devlet Adamı olmanın mecburiyetidir. İş oyun olmaktan çıkmıştır. Ateş bacayı değil, ülkeyi sarmıştır. O yüzden daha toparlayıcı, daha birleştirici, partici ve kişisel kaygıları kenara bırakmış bir tavır beklemek, bizlerin hakkıdır.

“Komutanlarımız bizzat cephede yerini alıyor”

“Bu coğrafyada güçlü ve moralli bir ordunuz yoksa, yok olursunuz. Ordumuzun çeşitli operasyonlarla itibarsız bir hale getirilmek istenmesinin altında neler yattığını o gün göremeyenler, gözleri kör değilse bugün görüyorlardır. Artık o günler geride kaldı. Komutanlarımız bizzat cephede yerini alıyor. Hava kuvvetleri komutanımız bizzat Kandil operasyonlarını yönetiyor. Okyanus ötesinin tek dünya devleti, tek ordu projesinin hayata geçemeyeceğini bir kere daha yineliyor ve bu devletin adının Türkiye Cumhuriyeti, asli unsurunun Türkler, devlet coğrafyasını, hep beraber paylaştığımız bütün vatandaşlarımızın Türk Milletinin şerefli bir ferdi olduğunu bir kere daha hatırlatıyorum.Bu böyle biline.”

“Şehitlerimizin ruhu şad olsun,

vatanımız ilelebet var olsun!”

“Atatürk’ümüzün istikbal göklerdedir sözünü gerçekleştirmek için kurulan ve belki de bizlerin göremeyeceği, fakat ileride Uzaya da Türk mührünü vuracak olan Türk Hava Kurumu’nun Genel Başkanına, Türk Hava Kurumu Üniversitesinin değerli Rektörüne, tüm yöneticilerine, Türk Hava Kuvvetleri Personel Başkanı Tümgeneral Cevat Yazgılı, Ankara’dan Muğla’dan, Marmaris’ten, Dalaman’dan gelerek törenimizi şereflendiren bütün komutanlarımıza, katılımları ile bize güç veren başta Sayın Kaymakamım ve İlçe Protokolüne, adını bir hava şehidimizden alan ilçemizde Türk Hava Kurumu’nun çalışmalarını topluma yayan, okullara sokan, yarışmalar düzenleyerek dikkatleri çeken, genç kanatları kuruma ve Türk Havacılığına kazandıran Şube Başkanımız Mustafa Özkaya’ya ve törenimize gelen herkese ilçem adına şükranlarımı sunuyorum.2017 anma töreninde gözyaşsız, kansız, savaşsız, içte kucaklaşmayı sağlamış, dışta güvenirliliği artmış, particiliği bırakmış, yöneticileri şahsi çıkarlarını terk etmiş, adaleti ayağa kalkmış, tekrar hak dağıtan noktaya gelmiş, halkı geleceğe ümit ve güvenle bakan bir ülke özlemimle, hepinizi saygı ile selamlıyorum.Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun, vatanımız ilelebet var olsun!”

THK Başkanı Atılgan, “Türk Havacılığını geliştirmek için çalışıyoruz”

Başkan Saatcı’nın konuşması katılımcılar tarafından alkışlanırken Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan ise, Türk Hava Kurumu’nun geldiği noktaya dikkat çekerek, Türk Havacılığı geliştirmek için kurum olarak ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını ifade etti.

Kaymakam Çalık, “Mikro 3. Dünya Savaşı yaşıyoruz”

  1. Dünya Savaşını mikro anlamda yaşanıldığını ifade eden Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise, “Terör örgütlerinin ellerinde ağır silahlar var. Bakıyorsunuz, Amerikan Rus ve Çin malı. Amerika istese tek kurşun bile vermez. Rusya domatesin önünü bile kesebiliyor. Bölgede bir varoluş savaşı yaşıyoruz. Biz Kürt halkıyla savaşmıyoruz, biz bazı devletlerin maşası konumundaki terör örgütleriyle savaşıyoruz. Türk milleti ve Türkiye tüm dünyaya karşı tek başına ama bu badireyi de atlatacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şehitlerimiz için Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu tarafında dua edildi. Törenin sona ermesiyle Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde Beşkaza Meydanına geçildi. Beşkaza Meydanında Türk Hava Kurumu tarafından hava akrobasi gösterileri gerçekleştirildi. THK mikrolayt’tan serbest paraşüt atlayışı katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Paraşüt atlayışı yanı sıra akrobasi model uçağı, motorlu mikrolayt ve motorlu yamaç paraşütleri ile de gösteriler gerçekleştirildi. Aynı zamanda Türk Bayrağı, Şehit Fethi Bey’in fotoğrafı ve Fethiye Belediyesi tarafından yazdırılan ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ yazılı görseller paraşütçüler tarafından Fethiye semalarında uçuruldu. Haber/Foto Erkan İlik-Zeynep Olca

şehit fethi bey anma 2016 (9)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (11)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (13)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (14)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (15)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (17)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (19)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (21)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (29)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (32)_640x427 şehit fethi bey anma 2016 (33)_640x427

OSCAR Rent A Car
MİLLETVEKİLLERİNDEN  VALİ CİVELEK’E ZİYARET…
  Dönem Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan Muğla Valisi Esengül Civelek’i Makamında ziyaret etti. 24 Haziran...
Turizm Konseyi Afyon Ve Şanghay’a Hazırlanıyor
  Sekretaryası Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Fethiye Turizm Konseyi, Ağustos ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ana gündem...
AK  PARTİ FETHİYE’DEN  TAZİYE ZİYARETİ…
  AK Parti Fethiye İlçe başkanı Kadir Sarıhan ile yönetim kurulu üyeleri ve Gençlik kolları başkanı Sinan Cengil; Seydikemer Belediye...
SGK Teşvikleri Seminerine Yoğun İlgi
  Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen SGK Teşvikleri bilgilendirme semineri başta serbest muhasebeciler ve mali müşavirler olmak üzere...
ÇALIŞ PLAJI GÜN BATIMINDA “MEDİTASYON”
Çalış   Plajında   gün batımında  meditasyon yaptılar.  Meditasyon için Çalış plajına gelen çoğunluğu  bayanlardan oluşan  bir grup vatandaş  Ünlü Ruhsal Eğitim...
ÇALIŞ PLAJI GÜN BATIMINDA “MEDİTASYON”
Çalış   Plajında   gün batımında  meditasyon yaptılar.  Meditasyon için Çalış plajına gelen çoğunluğu  bayanlardan oluşan  bir grup vatandaş  Ünlü Ruhsal Eğitim...
Hacılar Dualarla Uğurlandı
Hac yolculuğuna çıkacak hacı adayları Fethiye Müftülüğü tarafından dualarla uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı Hac Organizasyonunda hacca gitmeye hak...
Hacılar Dualarla Uğurlandı
Hac yolculuğuna çıkacak hacı adayları Fethiye Müftülüğü tarafından dualarla uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı Hac Organizasyonunda hacca gitmeye hak...
GENÇ VİYOLONSELCİLER GÜMÜŞLÜK’TE KONSER VERDİ
  Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Sistem A.Ş’nin Eğitim Sponsorluğuyla düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisinde program, geçtiğimiz hafta viyolonsel sanatçımız...
FETHİYESPOR ‘UN  BOLU KAMPI DEVAM EDİYOR
Fethiyespor  yeni sezon hazırlıklarına Bolu kampında devam ediyor. Fethiyespor  Teknik Direktör Levent Eriş liderliğinde günde çift antrenman gerçekleştiren Fethiyespor’un  oyuncuları...
FETHİYE GÖKBEN’DEKİ SU SIKINTILARI ORTADAN KALKTI
  Muğla Büyükşehir Belediyesi içme suyu hatlarında sürekli arızaların meydana geldiği ve su kesintilerinin yaşandığı Fethiye İlçesi Gökben Mahallesinin hatlarını...
FETHİYE’DE ULAŞIMIN KONTROLÜ KADIN YÖNETİCİLERDE…
Kadınlara yönelik başlattığı pozitif ayrımcılık ile toplu ulaşım araçlarında 13 kadın şoförü bünyesine katan Muğla Büyükşehir Belediyesi, bir ayrımcılık da...
FARKLI KÜLTÜRLERİ BULUŞTURDU…
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak 2017 yılında düzenlenen Sosyal Hizmet Kampı’nın ikincisi ‘Göç ve Göçmen Sorunları’ ana temasıyla uluslararası...
CUMHURİYET BAŞSAVCISI  VE  HSYK  MÜFETTİŞLERİNDEN  ZİYARET
Milas Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Bilal Gümüş’ün yerine vekaleten bakan Cumhuriyet Savcısı Ali Ergezen Milas Belediye Başkanı...
BAŞARILI SPORCULARDAN BAŞKAN GÜRÜN’E ZİYARET
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Ortaca Engelliler Spor Kulübünün başarılı sporcuları Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü ziyaret etti. Muğla Büyükşehir...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ