Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,87
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

TGC-KAS 83. Yerel Medya Semineri tamamlandı

TGC-KAS 83. Yerel Medya Semineri tamamlandı
  • 22.11.2016
  • 589 kez okundu
OSCAR Rent A Car

TGC-KAS 83. Yerel Medya Semineri tamamlandı

Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ( KAS) Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 83’üncüsü Marmaris’te yapıldı.TGC Başkanı Turgay Olcayto, mesleki dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

İSTANBUL -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte düzenlediği ve bugüne kadar 8 bin gazetecinin sertifika aldığı meslek içi eğitim seminerleri sürüyor. Aydın, Muğla, Denizli ve Burdur’dan gazetecilerin katıldığı 83. Yerel Gazetecilik Semineri Marmaris Elagance Otel’de yapıldı.

Seminere; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı ve Ahmet Özdemir, Ankara Temsilcisi Taylan Erten, Hukuk Danışmanı avukat Gökhan Küçük, Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS)  Sven-Joachim Irmer, Marmaris Belediyesi Başkan Vekili Dursun Kaplan’ın aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı. Muğla Valisi Amir Çiçek, Datça Kaymakamı ve Marmaris Kaymakam Vekili Vehbi Bakır da seminerin akşam yemeğinde gazetecilerle bir araya geldi.

Seminerin açılış konuşmalarını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS)  Sven-Joachim Irmer ve Marmaris Belediyesi Başkan Vekili Dursun Kaplan yaptı.

Başkan Turgay Olcayto: İşsizlik Hızla Artıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, şöyle konuştu: “Türkiye’de gerçekten gazetecinin işi zor. Eskiye dönüp baktığımızda tek parti döneminden başlayarak gazeteciler hep sıkıntı altında kalmışlar. Neden birlik olamıyoruz? Geçmişte de patronlar gazetecilerin sendikalardan çıkmaları istediklerinde direnemedik. Sendikalaşma oranı yüzde 2,5’u geçmiyor. 2007 yılından beri basınımız hem televizyonlarda hem gazetelerde son derece dağınık bir durum sergiliyor. Bugün işsiz gazeteci sayısı çığ gibi büyüyor.  15 Temmuz darbe girişimin ardından OHAL ilan edildi. Hemen ardından çok sayıda gazete ve televizyon kapatıldı. Gazetelerin kapatılması hızla da devam ediyor. Çok sayıda meslektaşımız işsiz kaldı. Güneydoğu’da artık haber portallarına erişim de engelleniyor.  Cumhuriyet gazetesi,  şimdi çok zor durumda. Çok değerli arkadaşlarımız bugün cezaevindeler. Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay da cezaevinde.  Gazeteciler arasında dayanışma bugünlerde çok önemli.  Biz basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Gazetecilerin tutuksuz yargılanması gerektiğini düşünüyoruz. Evrensel gazetecilik kurallarına göre gazeteci nesnel olmalıdır. Gazeteci sadece barıştan yana taraftır. Onun dışında her şeye nesnel bakmalıdır. Bugünkü durumda bile elimizden geldiğince dik durmaya çalışıyoruz. Eğilmedik, eğilmeyeceğimizi söylüyoruz. Bizimle birlikte olan meslek örgütlerine çok teşekkür ederiz. Dayanışmamızı sağlam tutalım. Dik duruşumuzu hiç bozmayalım. Gazetecilik, yazarlık, sanat yapmak suç değildir. Türkiye’de insanlar yeteneklidir. Sonuna kadar bu çabalarını gösterecekler diye düşünüyorum. İktidarlar her zaman gelip geçer, gazetecilik hep kalacak.”

Sven-Joachım Irmer: Gazetecilik Demokrasiinin Vazgeçilmez Unsurudur

Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS)  Sven-Joachim Irmer de konuşmasında şu noktalara dikkat çekti: “Gazetecilik son derece önemli. Gazetecilik demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Demokrasinin temeli yerelden başlar. Bundan dolayı da yerel medya, halkın kendi bölgelerinde olup bitenler hakkında doğru bilgi kaynağı olmasından dolayı bu bilgilendirme seminerleri çok önemlidir. Konrad-Adenauer-Stiftung tüm dünyada demokrasi, hukuk devletinin yerleşmesi, insan haklarının gerçekleşmesi için çaba göstermektedir.”

Dursun Kaplan:  Yerel Medyanın Haberlerine Ulusal Medya Sahip Çıkıyor

Marmaris Belediye Başkan Vekili Dursun Kaplan, şöyle dedi:

“Gazetecilerin görevlinin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Yerel medya çok önemli.   Yerel medyada çalışmak da çok zor. Günümüzde ulusal medya yerel medyanın haberlerini kullanıyor. Yerel medyanın yaptığı çalışmaları, ulusal medya sahip çıkarak kullanıyor. Doğru haber yerine ulaştığında gazeteci bunun mutluluğunu yaşıyor. Vatandaş olarak bizler bunun farkındayız.  Seminerin Marmaris’te yapılmasından da çok mutluyuz. Marmaris çok güzel bir yer. Şehrimizin güzelleşmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnsan odaklı çalışıyoruz. Her bölgeye bisiklet yolu yapmak için çaba içindeyiz. Ormandaki yürüyüş yerlerinin de rotalarını da belirlemeye çalışıyoruz.”

Gazetecilikte Örgütlenmenin Önemi

İlk oturumda; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Gazetecilikte Etik İlkeler”; TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı “Haber Yazım Kuralları” başlıklı konular hakkında katılımcılara bilgi verdi.  Oturumun moderatörlüğünü TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten üstlendi.  Erten, yaptığı açılış konuşmasında, “Mesleğimizin etik ilkeleri konusunda son derece üzüntülü bir dönemden geçiyoruz. Ahlaki bakımdan bölünmüş bir medya içindeyiz. Bir taraftan mesleğini yapmaya çalışan diğer taraftan kolaylıktan yararlanan bir medya kesimi var. Medyada editörlük sorunu yaşıyor” dedi.

 Niyazi Dalyancı: Haber Yazarken ‘Adil’ Olun

TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı “Haber Yazım Kuralları” başlıklı sunumunda şu konulara dikkat çekti: “Medya, gazeteci gerçekleri okuyucularına, izleyicilerine ileten aracıdır. Demokratik sistemde ülkeleri yöneten yasama, yürütme, yargı erklerinin işlerini doğru dürüst yapıp yapmadıklarını dördüncü kuvvet olarak basın yapar. Medya, gerçeklerle halkın arasında köprü kurar. Haber, kimi kişilerin yayımlanmasını istemedikleri bir şeydir. Gerisi reklamdır. Her okuduğumuz habere böyle bakarsak daha iyi değerlendirebiliriz. Haber yazarken de bazı altın kuralları unutmamak gerekiyor. Örneğin, habere alıntıyla başlamayın. Haberin özüne giriş paragrafında yer verin. Yorum katmayın. Cümlelerin edilgen değil etken çatılı olmasına dikkat edin. Haberi de soruyu da sözcüklere boğmayın. Klişe sözlerden kaçının. Basın toplantılarında ve röportajlarda soru sorarken; konuya hakim olun. Soru basit ve tek konuya odaklı olsun. Çanak soruların okuru ve izleyiciyi aydınlatmakta yararı yok. Muhabir kendi görüşünü kendine saklamalı. Bir cümledeki bilgilerin, başka cümlelerdekilerle çelişmemesine dikkat etmek gerekir. Doğru bildiğinize emin olduğunuz bilgiyi bile birkaç kaynaktan doğrulatın. Adil olmak çok önemli. Bir gazeteci okura ‘merak konusu’ oldu şeklinde ifadeler kullanmamalı. Gazeteci zaten okurun merakını giderir.”

Sibel Güneş: Gazetecinin Halka Karşı Sorumluluğu Tüm Sorumluluklardan Önce Gelir

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Gazetecilikte Örgütlenme” başlıklı konuşmasında şunları dile getirdi: “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, kurulduğu günden bu yana iktidar ve muhalefet partilerine karşı mesafesini korumuştur.  1946 yılında kurulmuş, 3 bin 800’ün üzerinde üyesi var.  11 kişiden oluşan yönetim kurulu var.  Gücünü gazetecilikten alır. Gazetecilerin haklarını korumak için, dayanışma için çalışıyor, etik ilkelere uygun gazetecilik yapılması için mücadele ediyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gazetecilerin etik ilkeler konusunda başvurduğu bir başucu kitabı var.  Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi, gazetecilerin yol haritası.  Türkiye’de gazetecilik güç odaklarına her zaman rahatsızlık vermiştir.  Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir. Gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını, öncelikle sorumlulukları ile meslek ilkeleri belirler. Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Gazeteci; her türden şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtan yayın yapamaz. Gazeteci, devleti yönetenlerin belirlediği ulusal ve uluslararası politikalar konularında önyargılara değil, halkın haber alma hakkına dayanır. Onu mesleğin temel ilkeleri ve özgürlükçü demokrasi kaygıları yönlendirir.”

Gazeteciliğin Uzmanlık Alanları

Seminerin ikinci oturumunda gazeteci Emine Munyar “Ekonomi Haberciliği”; TGC Balotaj Kurulu Üyesi Serkut Bozkurt “İnternet Haberciliği”, ÇGD İstanbul Temsilcisi Uğur Güç “Basında Örgütlenme” başlıklı birer konuşma yaptı. Oturumun başkanlığını TGC Muğla Temsilcisi Kenan Gürbüz üstlendi.

 Emine Munyar: Ekonomi Haberciliği Şakaya Gelmez, Rakamlar Hata Affetmez

Emine Munyar “Ekonomi Haberciliği” başlıklı konuşmasında şöyle dedi: “Türkiye’de ekonomi basınının tarihsel sürecinde savaşlar, darbeler, krizler her zaman dönüm noktası oldu. Bir başka deyimle; ekonomi habercileri genellikle kötü günlerin, kriz koşullarının kara gün dostları oldu. Ekonomi haberciliğinde ilk önemli sıçrama 12 Eylül darbesinin ardından geldi. Darbe rejimi siyasi haberleri yasakladığından ekonomi yeni bir alternatifti. Gazetelerde tam sayfa ekonomi dönemi başladı.1980’lerden 90’lı yıllara geçiş, ekonomi basınında emekleme döneminin yerini olgunluk dönemine bırakmasıydı. Bu süreci televizyon haberciliği de destekledi. 1990’ların başında, TRT’ye rakip olarak ortaya çıkan ilk özel televizyon “Star 1” ile birlikte, ekonomi habercileri açısından da yeni bir dönem başlamıştı. Özel televizyonlar ilk dönemlerinde haber kanalı işlevi de gördüklerinden, devlet televizyonunda çok kısıtlı olan ekonomi yayıncılığına da ekranlarını açtı. Günümüzde haber kanalları dışında, hemen hemen hiçbir ulusal kanalda uzman ekonomi habercisi yok. Gerektiğinde konuyla hiç ilgisi olmayan muhabirler, hatta stajyerler ekonomi takip ediyor. Sonuçta haber bültenlerinde, anlı şanlı tv kanallarımıza yakışmayan hatalar ortaya çıkıyor. Magazin, spor, polis-adliye… Elbette hepsi haberciler için emek işi… Ama ekonomi haberciliği şakaya gelmez, rakamlar hata affetmez. Dolayısıyla günümüz ekonomi haberciliği iyi eğitimli, yabancı dil bilen nitelikli kadroların rekabet arenasına dönüşmüş durumda…”

Serkut Bozkurt: Seo Editörlüğü Yeni Bir İstihdam Alanı Oluşturdu

TGC Balotaj Kurulu Üyesi Serkut Bozkurt “İnternet Haberciliği” başlıklı konuşmasında şunları dile getirdi: “Günümüzde, gece ekibi de dahil olmak üzere internet sitesinde ortalama 9 editör, bir haber müdürü, bir koordinatör çalışıyor. İnternet sitelerine yatırım yapan gazetelerde bu sayısı 60 editöre kadar çıkıyor. Ayrıca gazetenin muhabirleri de internet sitesine haber yapıyor. İnternete yatırım yapan sitelerin okunurluğu arttığı gibi kazandığı para da artıyor. İnterneti asıl besleyen, günün fotoğrafını ve videosunu sosyal medyadan alabiliyoruz.  Rakamlara dökecek olursak tahminen;  kişisel bir internet sitesi kurmanın minimum maliyeti 90 TL. Domain hesabı (30 TL) alındıktan sonra hazır olan sayfa tasarımlarından biri üzerine site kuruluyor. Asıl maliyet Hosting. Hosting maliyeti yıllık en az 60 TL. Ancak trafik arttıkça bu maliyet de artıyor. Bu son 3 yıldır istihdam edilen bir iş kolu da SEO editörleri. SEO Editörleri yazılan haberin metnine girip yeni kelimeler ekleyerek okunmasını arttırıyor.

 Uğur Güç: Dayanışmayla Mesleğimize Sahip Çıkmalıyız

ÇGD İstanbul Temsilcisi Uğur Güç “Basında Örgütlenme” başlıklı konuşmasında şunları dile getirdi:

“Sahada çalışan emekçinin haklarını savunabilecek tek örgüt sendikalardır. Sendikalar, sizin adınıza patronlar karşısında da güçsüz olanları savunur. Yasalardaki hakları korumak için toplu sözleşme imzalama olanağı sağlar. Yasaların üzerinde de rakamlara ulaşılabilir. Basın emekçisi, hedef haline getirilir. En fazla bedeli gazeteci öder. Yüzlerce gazeteci binlerce davadan yargılanıyor. Bugün gazete manşetlerine baktığınızda savaş çağrısı, birbirini infaz etmeye varacak bir sürü söylem yer alıyor. Biz kendi kendimizi kemiren kurtlar haline dönmüş durumdayız. Bugün biz suçlu oluyorsak yarın başka arkadaşlar olabilir. Bugün suç olmayan şey yarın suç haline gelebilir. Biz hep bir araya gelip biz güçlü bir şekilde dayanışma içinde olursak hiçbir siyasetçi, patron bizi gözüne kestiremez.”

 Resmi İlanlar Ve Yerel Gazetecilik Tartışıldı

Seminer, üçüncü oturumla devam etti. Oturumda; TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük “Haber ve Hukuk”; TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir “Resmi İlanlar ve Yerel Gazetecilik” başlıklı konular hakkında bilgi verdi.  Oturumun moderatörlüğünü Çağdaş Marmaris Gazetesi’nden Sibel Berber yaptı.

Haber/Foto Erkan İlik-Zeynep Olca

img-20161119-wa0010_489x480 unnamed-1_371x480 unnamed-2_640x427 unnamed-3_640x427 unnamed-9_640x427 unnamed_640x427

OSCAR Rent A Car
“Mavi Bayrak’ta Hedefimiz Dünya Birinciliği”
2019 yılında  Türkiye genelinde Mavi Bayrak kazanan plaj ve marinaların bayrak teslim etme töreni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri...
Özel Fethiye’de Mezuniyet Sevinci
Özel Fethiye Eğitim Kurumları’nın 2018–2019 Ders yılı 20. Dönem Mezuniyet Töreni ve Geleneksel Keşkek Günü okul kurucuları, öğretmenleri, öğrencileri, velileri...
Büyükşehir’den Ölüdeniz Arıtmaya görkemli açılış
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 23 Milyon 218 Bin TL’ye yapımı tamamlanan, Ölüdeniz Atıksu Arıtma...
Fethiye Rotary Kulübünde Görev Değişim
i Fethiye  Rotary  Kulübünde düzenlenen tören ile  görev  değişimi gerçekleşti. Fethiye Rotary Kulübü dönem  başkanı Niyazi Uran  başkanlık görevini  yeni...
İngilizce Kültür’den Muhteşem Başarı
5. sınıf İngilizce dil sınıfı için Kaymakam Mustafa Karslıoğlu okulunda yapılan sınavda bir öğrenci dışındaki tüm öğrenciler sınavı kazanarak büyük...
Böyle Yaz Yağmuru Görülmedi Sel Suya Karıştı
Seydikemer ilçesine bağlı yayla mahallelerde meydana gelen yağışlar nedeniyle üreticiler zarar gördü, yaz günü yağan dolu her yeri beyaza bürüdü,...
10 Yaşındaki Adasu’nun Yüzü Gülüyor
Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde tedavisi devam eden 10 yaşındaki Adasu Zor’dan güzel mesajlar geliyor. Yakalandığı hastalık nedeniyle tedavisin başlanan ve...
Yediler, İçtiler Çöplük Gibi Bıraktılar
Yaz mevsiminde tatilcilerin uğrak yeri haline gelen Fethiye Kabak Mahallesi’nde orman içleri çöplük gibi kaldı. Çadır kamp için gelen tatilciler...
Karaca’dan Hizmet Atağı
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve ekibi tarafından daha önce tespit edilen yolların yapımı, spor tesislerinin düzenlenmesi başlandı. Vatandaşlara verilen...
Hem Temizlik Yaptılar, Hem de Çağrıda Bulundular
Fethiye Deniz Ticaret Odası ve Orka Hotel’in destekleriyle ada ve koylarda çevre temizliği yapıldı. Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik...
ÇKS Başvuruları 28 Haziran’da Son
Çiftçilerin 2019 üretim yılına ilişkin ÇKS başvuruları 28 Haziran 2019 tarihinde sona erecek. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit üreticilerin...
Aracıyla 150 Metreden Aşağı Düştü
Seydikemer ilçesine bağlı Ören Mahallesi Kızılbel mevkiinde meydana gelen trafik kazasında araç sürücüsü Ümit Arıcı ağır yaralandı. 24 yaşındaki genç...
İngiliz Turist Trafik Kazasında Öldü
Fethiye’ye tatil için gelen John Gerard Thompson trafik kazasında hayatını kaybetti. Ölüdeniz Ovacık mevkiinde önceki gün akşam meydana gelen trafik...
Hırsızlık Şüphelisi Tutuklandı
Fethiye de, iş yerlerine girip para çaldığı iddia edilen şüpheli tutuklanarak Eşen Kapalı Cezaevine gönderildi. Hırsızlık anları, iş yeri kameralarına...
Bayır Mahallesinde Şükür Yemeği 16. Kez Yapıldı
Geleneksel hale getirilen ve bu yıl 16.’sü yapılan Bayır Mahallesi şükür yemeğine ilgi yoğun oldu. İmece usulü ile gerçekleştirilen yemeğe...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ