Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 4,57 / Satış: 4,59
€ EURO → Alış: 5,40 / Satış: 5,42

“Tüik Raportörlerini Sur’a Tatile Gönderelim” “Göcek Tüneli İçin Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin”

“Tüik Raportörlerini Sur’a Tatile Gönderelim”  “Göcek Tüneli İçin Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin”
  • 23.02.2016
  • 263 kez okundu
OSCAR Rent A Car

“Tüik Raportörlerini Sur’a Tatile Gönderelim”

“Göcek Tüneli İçin Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin”

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Fethiye’ye gelerek ilçe teşkilatında basın toplantısı yaptı. Toplantıda Türkiye gündeminin yanı sıra Muğla’yı ilgilendiren Göcek Tüneli ele alındı. Tünelin ücretsiz yapılması gerektiğinin üzeri bir kez daha vurgulanarak, sorunun çözümsüz kalması AKP’nin beceriksizliğidir”diyen Ömer Süha Aldan, “Fethiyelilere, Seydikemerlilere verdikleri sözleri tutsunlar afiş asmayla ücretsiz yapacağız demeyle bu işler yürümez. Ben Göcek tünelinden ücretsiz geçebilirim ama kullanmıyorum direkt yoldan devam ediyorum,”dedi. Suha Aldan konuşmasında, “Şimdiki birinci tüneli işleten kişiye ikinci tünel peşkeş çekilmek isteniyor. Bu konuda bütün Muğlalılar duyarlı olmalı. Tünelden sadece Seydikemerliler ve Fethiyeliler geçmiyor. Bu tünelden yığınla insan geçiyor.  Pek çok tur şirketi ve ticaret erbabımız var. Muğla’da işi gücü olanlar var. Bu düpedüz tipik bir soygundur ve devlet şu anda bunun baş aktörüdür. Burada vatandaşın cebinden haksız yere 900 metrelik tünel için para almaya kalkanlar, öbür tarafta Cerattepe’de yeşili doğayı katleden bir iş adamının yanında oluyor. Devlet vatandaşına günlerdir eziyet ediyor. Bu iktidar istese bir dakikada bu tünel sorununu çözer ama çözmek istemiyor. Neden çözmek istemiyor, bunun altında ne yatıyor, sonuna kadar takipçisi olacağız. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum. Ben milletvekili olarak o tünelden çoğu zaman bedava geçme hakkına sahip insanlardan biriyim ama hiçbir gün para ödemeksizin o tünelden geçmedim. Her geçişimde ücretimi ödedim. Ama bir karar verdim. Artık bende ücretsiz geçişi yani o eski yolu kullanıyorum. Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum. Duyarlılık gösterelim, bir ay eski yolu kullanalım. Zaman zaman elbette orada toplanıp, bazı tepkilerimizi dile getireceğiz. O ayrı bir konu ama biz bir şekilde bunu hayata geçirelim. Her Fethiyeli, her Seydikemerli, her Muğlalı birbirine söylesin. Yani bi anlamda o tüneli kullanmayalım. Ta ki devlet ikinci olarak yaptığı tüneli ücretsiz olarak bize tahsis edene kadar. Ücretsiz olarak tahsis etsin sonra vatandaş davayı açarsa açsın. Bitmiş bir tüneli devlet niye hizmete sokmuyor. O bir kişinin talebi için binlerce insanın cebine el atmak yakışır mı bu devlete. Nerde büyük devlet, bitmiş tünel, devlet yapmış parasını vermiş, kendi olanaklarıyla hayata geçirmiş sadece kapıyı açacak araçlar gelip geçecek.  Varsın birinci tüneli işleten gitsin davasını açsın yada gelsin doğru düzgün bir fiyattan devlette masaya otursun. Devlet demek Adalet Ve Kalkınma Partisi demektir. 5 dakikada bu sorunu çözer ama bu sorunu çözmemesi bence yönetenlerin Muğla’ya ve Muğlalı’ya verdiği değerin göstergesidir.

“TÜİK Raporunu Hazırlayanları bir hafta Sur ilçesine tatile gönderelim”

İkincisi başka bir talihsiz olayımız Tüik’in raporu yani Muğla’nın turizmin bu kadar kötü gittiği bir ortamda Muğla’nın en güvenilmez il olarak açıklanması kabul edilebilir bir şey değil. ben şöyle bir öneride bulundum bu konuda;  TÜİK’in bu raporunu hazırlayan ve yöneticilerini birer hafta Sur ve Cizre’ye geziye göndermek lazım. Gitsinler orada bakalım güvenilmez neresiymiş onu görsünler bu güvenilmez kıstasları derhal değiştirilmelidir. bu konuda hepimiz tepkimizi dile getirdik.

“Turizm Paketi Küçük Turizm Tesislerine Katkı Sağlamayacak”

Bir diğer konu da turizm konusu gerçekten içler acısı bir tablo Sayın başbakan turizmin paketini açıkladı. Tamamıyla turizmde tekelleşmeyi yaratan, turizmde zengin ağababalarını koruyan bir paket bu. Hiçbir zaman bir pansiyoncuyu, küçük otel işletmecisini, restoran sahibini, turizmde küçük turlar yapan organizasyon şirketlerini hiçbir şekilde korumuyor. Otelleri  de doğru dürüst korumuyor. Mesela otellerin su parasını katı atığı en düşük bedelle alınacak geri kalan fiyatı devlet ödeyecek diyor ama niye elektrik de bu süspansiyonu yapmıyorsun sen. Turizmciye madem katkıda bulunacaksın bu kadar ucuzlama var akaryakıtta şunda bunda bari elektrik giderlerinde de bir kolaylık sağla, bu sağlanmıyor. Yat turizmine yönelik bir takım iyileştirmeler yapıyor. Bunu niye diğer alanlara yansıtmıyorsun. Sadece varlıklı turizmcileri, büyük turizmcileri koruyan ama küçük turizmciyi çok daha büyük zorluklar içerisine sokan bir pakettir bu. Bana kalırsa bu bir fiyaskodur. Turizm konusunda da Milas’ta, Muğla’da ve Fethiye’de olmak üzere 3 tane odamız var. Derhal bunlarla bir kontak kurmamız lazım. yani odalar birleşmeli biz siyasiler olarak elimizden ne geliyorsa o katkıyı göstermeliyiz. Fethiye’deki odamız sanıyorum önümüzdeki ay bir toplantı yapacak.

“Turizm Tanıtımı İçin İl İl Gezmeye Gönüllü Olarak Razıyız”

Buraya geniş bir katılım sağlamalıyız. Sorun şu artık yabancı turistte bayağı bir sıkıntı yaşayacağız tek yolumuz yerli turizmi Fethiyemize, Muğlamıza çekmektir. Bu konuda çaba içinde olmalıyız. Gerekirse bizler bir iyi niyet elçisi olarak il il gezmeye razıyız. Yani ilimizin, ilçemizin tanıtımında, ilçemizin turizm gücünün tanıtılmasında bize de ne görev düşüyorsa hepsini yerine getirmeye hazırız.

Anayasa Komisyonunda İlk 4 Madde Değiştirilmek İstendi CHP Olarak Karşı Çıktık Masa Dağıldı

Ben Cumhuriyet Halk Partisinin anayasa uzlaşma komisyonu üyelerinden biriyim. Evet biz parti olarak 3 tane prensibimizi masaya koyduk. Bir tanesi darbe döneminden kalan anayasa değil bütün yasaların taranmasını ve bunların içindeki anti demokratik hükümlerin ortadan kaldırılmasını talep ettik. İki anayasanın değiştirilemez ilk 4 maddesine dokunulmamasını istedik. Üç, güçlendirilmiş parlamenter sistem istedik. Yani; demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasa yapılmasına evet diyoruz ama başkanlık sistemini kabul etmiyoruz diye açıkladık komisyona bu başından bu yana bizim tavrımızdı. İş  belli bir noktaya geldi ve 3 parti aşağı yukarı isim de şunda burada anlaşmaya başladılar. Belki bir orta yol bulunabilir ama bir kriz ortamı doğmaya başladı. Ben meclis başkanının toplantıyı lav etmek niyetinde olduğunu sezdim. Hatta bir şey vereyim belki magazinsel bir şeydir. Bir önceki toplantıda beraber akşam yemeği yiyeceğiz diyen başkan ya acıkan varsa bir tost söyleyeyim demeye başladı. Anladım ki bu toplantıyı sürdürmeyecek. Bunu sezince ve bu ihaleyi de Cumhuriyet Halk Partisine yıkmaya kalkışacağını anlayınca sayın başkan size 4 tane teklif sunuyorum.

Birincisi; oylama yapın burada 12 kişiyiz birde siz 13. Oylama yapın bir isim konusunda görev tanımlaması konusunda sonuca bir oylama ile varalım. Size açık çek veriyoruz dedim.

İkincisi; Çok yorulduk tartıştık sinirlerimiz gerildi. Beş buçuk  saattir tek bir masada oturmuşuz bize izin verin gidelim yarına kadar hepimiz düşünelim hepimiz bir ortaya yol bulmaya çalışalım dedim.

Üçüncüsü; bu kriz ben partimi temsilen buradayım. Ben farklı da düşünebilirim ama sayın başkanım Kemal Kılıçdaroğlu bana bir görev verdi. Bu görev çerçevesinde ben bu masadayım. Benden farklı bir şey beklemeyin. Ha bu krizi aşalım diyorsanız, aşmak istiyorsanız gidin 4 siyasi partinin lideriyle görüşün. Onlarla görüşün

Dördüncüsü; olmadı biz masadan çıkar, gideriz, üçünüz devam edersiniz.

Bu 4 öneriyi sizin önünüze sunuyorum dedi. önce çok güzel öneriler dedi bi10 dakika ara veriyorum dedi. gitti geldi ve bu toplantı burada bitmiştir dedi.

HDP’liler yarın saat kaçta gelelim dediler yarın yok toplantı dedi. peki ne zaman var dediler oradaki arkadaşlar. Hayır dedi bu komisyon faaliyetine son vermiştir ben bu komisyonun faaliyetini bitiriyorum dedi. Biz bunun üzerine bu masadan kalktık yani şunu anlatmaya  çalışıyorum evet bizim belli ilkelerimiz vardır Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz cumhuriyetin değerlerine önem veren bir partiyiz doğal olarak da belli taleplerimiz olacak Türkiye’nin iyiliğini düşünüyoruz biz çünkü. bunu daha ayrıntılı bir ortam olsa ben size başkanlık sistemi nedir parlamenter sistem nedir zaman içerisinde belki yine paylaşacağım hemşerilerimle ama asıl mesele şurada bu masayı sayın meclis başkanı sayın cumhurbaşkanı ile görüşmüştür kamuoyunda bize yansıyan o telefon görüşmesinde o 10 dakikalık arada cumhurbaşkanı bu masayı dağıt demiştir masa dağılmıştır. Ondan sonra gidilmiştir başbakana başbakan da şimdi bu masayı toplamanın gerekliliğine inanıyor bu masanın bence tek önemli noktası şudur: Türkiye’de kutuplaşmayı asgariye indirebilecek bir masadır değilse bu masada anayasa değişikliği alan çıkmaz. biz başkanlığı istemedikten sonra Türkiye’de 1 kişi bile o komisyon tutanaklarını vatandaşlarımız lütfen internetten indirip okusunlar. Ben şunu dedim sadece bu komisyon olarak adam gibi çalışacak mıyız yoksa bir kişinin talebinin gölgesinde mi kalacağız? Recep Tayyip Erdoğan’ın tek bir talebi vardır. Kendi partisine güvenmediği için başkanlık istemektedir. Şu anda elinde her şeyi var, her türlü işi yapabilir. Türkiye’de sınırsız bir gücü var ama tek korkusu bir gün partisinin kendisine sırtını dönebileceğidir. Onun için de partili cumhurbaşkanı dediğimiz yine AKP’yi elinde tutan bir sisteme geçmek istiyor. kendi partisi için istiyor buna izin veremeyiz. Bu Türkiye’de bi,r rejim değişikliğidir hepimiz ağlarız günü geldiği zaman, hepimiz acı çekeriz. Şu anda Türkiye’de muhalifler acı çekiyorlar, iktidar yanlıları da bir gün acı çekerler. Sadece ben başkanlık çok iyidir diyen Adalet Ve Kalkınma Partili dostlarıma şunu söylemek istiyorum. Bu yetki Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nda, Sayın Selahattin Demirtaş’ta, Sayın Devlet Bahçeli de olsa razı olur musunuz? sadece bu empatiyi yapsınlar bunu düşünsünler.”dedi.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir”de konuşmasında ülke gündemini değerlendirerek, “CHP sağlık komisyonu başkanıyım. 6 hekim ve bir eczacıdan oluşan bir komisyonumuzdur Türkiye’deki sağlık ve mağdurlar ile ilgili hastalar ve engellilerle ilgili sorunları inceliyoruz. Türkiye’nin genelinde bunlarla ilgili haftalık basın toplantıları raporu genel başkanımıza iletiyoruz ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Geçtiğimiz hafta meydana gelen patlamada biz mecliste oturum sırasında şiddetli bir patlamayı duyduk. O kadar şiddetliydi ki meclisin bahçesinde oldu zannettik ve ilk hareket eden de bizim komisyon birliğimiz oldu. 4 dakika içerisinde olay yerine vardık. Yangını olduğu yeri gördük ambulanslar gelmeye başlamıştı. Patlamanın olduğu yer meclise çok yakın 80m kadar uzaklıkta Genelkurmay, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri ortasında yani Ankara’nın göbeğinde Türkiye’nin yüreğinde patlayan bir terörist olaydı ve gerçekten tablo çok ağırdı gördüğümüz kadarıyla insanlar kısa sürede özellikle ortadaki servis arabasındaki kişilerin hemen hemen tamamı yanmış buharlaşmıştı.

Parçaları sağ sola yayılmıştı öndeki ve arkadaki araçlarda da ve bi yaralanma vardı ve Türkiye’de yedi ay içerisinde ikinci ciddi bir terör olayı olmuştur. Türkiye öncelikle orta doğuda bir bataklık yaratıldı bataklık yaratılmasında mevcut iktidarın Sayın Cumhurbaşkanı’nın çok büyük katkıları var maalesef. Son yedi ayda Türkiye’de yaşanan Suruç Diyarbakır Ankara’daki ikinci patlama olabilir ve birinci patlamada 104 vatandaşımız aynı şekilde katledilmişti ve yine İstanbul göbeğinde öyle bir patlama oldu. Dolayısıyla yedi ay içerisinde doğudaki terör olaylarının yakinen Diyarbakır’daki sağlık komisyonuyla ilgili yakın incelemeler yapmıştık. Türkiye böyle bir bataklık içerisine ciddi bi şekilde sürüklenmiş oldu dolayısıyla bu olayda bir Fethiyeli kardeşimizde maalesef Türkiye’nin en güvenilir yerinde yeni atanmış bir buçuk yıl önce atanmış genç bir kardeşimiz hemşerimizde şehit oldu.

“Zaafiyeti Olanlar Açığa Çıkarılmalıdır”

Atatürk ün yurtta sulh cihanda sulh ilkesinden uzaklaşmasını maalesef ceremesini çekiliyor. Bu teröristin On altı gün önceden bu olayın yapacağını hükümete bildirmesine rağmen tedbir almaması ayrı bir sorun. Türkiye demokrasisi açısından da çok büyük sorun yaratıyor dolayısıyla Ankara da bunlar yaşanırken Türkiye de bunlar yaşanırken bakıyorsunuz ki halkımızda bunları kanıksadığını görüyoruz. Saldırılara TBMM bir çözüm bulamazsa başka ülkelerin meclisleri çözüm bulur. Bütçe görüşmeleri var. Plan bütçelerde görüşmeler tamamlandı. 26 Şubat Cuma günü genel kurula gelecek bütçenin geneline baktığımız zaman, sanki bir seçim bütçesi gibi bir hazırlık içerisinde Türkiye. Bu kadar sorunları varken tekrar bir seçime götürme gayretiyle başkanlık sevdası Türkiye’yi ne kadar çıkmaza götürdüğü ne kadar zor koşullara soktuğunu da görüyorsunuz. Bütçe görüşmelerinde Muğla’ya yansıyan ve yeterince bir kaynağın aktarılmadığını görüyoruz.

“Göcek Tüneli İçin Bakanlık 6,25 TL Fiyat Vermiş”

Ciddi bir projelerde yok özellikle ulaştırmayla ilgili olarak. Ulaştırma Bakanlığı benim Göcek ve Muğla’yla ilgili projelerle ilgili deniz ve ulaştırma bakanımıza bir çok sorular sordum ama yeterince yanıt alamadık. Ancak Göcek tüneli ile ilgili yasal bir sorunun olduğunu buranın işleticisinin özellikle bugünkü alması gereken ücretin 6,25 olması gerektiğini, girişimlerle bunu 4,50 indirdiklerini kaydettiler. 900m bir yer tünel biliyorsunuz ki 172 tünel var Türkiye’de ve sadece Göcek tüneli ücretli. Bunu çözememiş olması hükümetin ayıbıdır dolayısıyla başbakan bu konuda panolara afişler astılar seçim öncesi vaatlerde bulundular bu güne kadar çözememiş olması da vatandaşı kandırma olduğunu söyledik.”ifadelerini kullandı. Haber/Foto Erkan İlikIMG-20160222-WA0001_640x360 IMG-20160222-WA0004_640x360

OSCAR Rent A Car
ÇALIŞ-DER ‘DEN  TOPLANTI…
Kısa adı Çalış-Der olan Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği; Çalış’taki restoran ve bar işletmecileri ile bir araya gelip toplantı düzenledi....
Gazeteci Gökcan, AK Parti’den Milletvekili Adayı Oldu…
-Gazeteci Yelda Erol Gökcan, AK Parti’den 2. Sıra Muğla Milletvekili Adayı Oldu. -Gökcan, aday adaylığı sürecinde ve bugüne kadar kendisine...
Sportif Yetenek Taraması Yapılıyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora...
Öğrencilere Olgunluk Testi Seydikemer Özel Ata’da
2017-2018 eğitim öğretim döneminde kapılarını öğrencilere açan Özel Seydikemer Ata Okulları tarafından gelecek yıllarında planlamaları yapılırken, diğer taraftan da mevcut...
NURSEL ÖZDEMİR ÖĞRENCİLER BECERİLERİ GELİŞTİRDİLER
Nursel Özdemir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma Görevlisi Çiğdem Alaca ile yıl boyunca becerilerini...
Karaçay Köprüsü Açılıyor
2015 yılında aşırı yapış nedeniyle çöken Seydikemer ilçesi Korubükü mahallesi ve Kaş ilçesi ile Palamut Mahallesi birbirine bağlayan ara yollardan...
İyi’lik İçin Gittiler
Mübarek Ramazan ayı nedeniyle İYİ Parti Fethiye Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından “Dilsiz Melekler” için yiyecek teslim edildi. Fethiye Hayvan Barınağındaki...
KARDEŞ ÖĞRENCİLER BEYAZ PERDEYLE BULUŞTU
Gülşen Gökçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Meslek Liselileri Ailelerle Buluşuyor” projesi kapsamında hayatında hiç sinemaya gitmemiş öğrencileri beyaz...
Fethiyeli Emlakçılar da İmza   Verdiler
Fethiye’de dahil olmak üzere Muğla ve ilçelerinde;  Emlakçıların oda kurma çalışmaları devam ediyor. Büyük Şehir yasasının gelmesiyle çalışmalara başlayan Muğlalı...
Çağdaş Yaşam’ Da Mezuniyet Etkinliği
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Fethiye Şubesi;  2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde mezun olan üniversite öğrencileri için mezuniyet yemeği düzenledi....
BODRUM TİCARET ODASI YENİ YÖNETİM KURULU VALİ CİVELEK’İ ZİYARET ETTİ
Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon, yeni Yönetim Kurulu Üyeleriyle Muğla Valisi Esengül Civelek’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Mahmut Kocadon,...
AKADEMİ LİGİ’NE KATILAN İLK TAKIM BODRUMSPOR  OLACAK
Altyapıya yatırımlarını sürdüren B.B.Bodrumspor, yeni sezonda Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da desteğiyle Akademi Ligi’ne katılacak. 4 Grup’ta akademi ligine...
Sessiz Çoğunluğun Sesi “İYİ”olacak
24 Haziran 2018 günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için listelerin açıklanmasıyla partiler ve adaylar sahaya çıkarak, çalışmalarına başladı....
VALİ  ESENGÜL  CİVELEK’TEN  19 MAYIS  BAYRAMI  MESAJI
19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramını kutlayan Muğla Valisi Esengül Civelek yayınlamış olduğu mesajında “Büyük Önder Mustafa Kemal...
Şen, Filistinliler İçin Sessiz Kalmadı
AK Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı Eşref Şen, İsrail’in barışçı gösteri yapan Filistinlilere uyguladığı katliama tepki gösterdi. AK Parti Muğla...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ