Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,15
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

“Tüik Raportörlerini Sur’a Tatile Gönderelim” “Göcek Tüneli İçin Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin”

“Tüik Raportörlerini Sur’a Tatile Gönderelim”  “Göcek Tüneli İçin Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin”
  • 23.02.2016
  • 389 kez okundu
OSCAR Rent A Car

“Tüik Raportörlerini Sur’a Tatile Gönderelim”

“Göcek Tüneli İçin Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin”

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Fethiye’ye gelerek ilçe teşkilatında basın toplantısı yaptı. Toplantıda Türkiye gündeminin yanı sıra Muğla’yı ilgilendiren Göcek Tüneli ele alındı. Tünelin ücretsiz yapılması gerektiğinin üzeri bir kez daha vurgulanarak, sorunun çözümsüz kalması AKP’nin beceriksizliğidir”diyen Ömer Süha Aldan, “Fethiyelilere, Seydikemerlilere verdikleri sözleri tutsunlar afiş asmayla ücretsiz yapacağız demeyle bu işler yürümez. Ben Göcek tünelinden ücretsiz geçebilirim ama kullanmıyorum direkt yoldan devam ediyorum,”dedi. Suha Aldan konuşmasında, “Şimdiki birinci tüneli işleten kişiye ikinci tünel peşkeş çekilmek isteniyor. Bu konuda bütün Muğlalılar duyarlı olmalı. Tünelden sadece Seydikemerliler ve Fethiyeliler geçmiyor. Bu tünelden yığınla insan geçiyor.  Pek çok tur şirketi ve ticaret erbabımız var. Muğla’da işi gücü olanlar var. Bu düpedüz tipik bir soygundur ve devlet şu anda bunun baş aktörüdür. Burada vatandaşın cebinden haksız yere 900 metrelik tünel için para almaya kalkanlar, öbür tarafta Cerattepe’de yeşili doğayı katleden bir iş adamının yanında oluyor. Devlet vatandaşına günlerdir eziyet ediyor. Bu iktidar istese bir dakikada bu tünel sorununu çözer ama çözmek istemiyor. Neden çözmek istemiyor, bunun altında ne yatıyor, sonuna kadar takipçisi olacağız. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum. Ben milletvekili olarak o tünelden çoğu zaman bedava geçme hakkına sahip insanlardan biriyim ama hiçbir gün para ödemeksizin o tünelden geçmedim. Her geçişimde ücretimi ödedim. Ama bir karar verdim. Artık bende ücretsiz geçişi yani o eski yolu kullanıyorum. Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum. Duyarlılık gösterelim, bir ay eski yolu kullanalım. Zaman zaman elbette orada toplanıp, bazı tepkilerimizi dile getireceğiz. O ayrı bir konu ama biz bir şekilde bunu hayata geçirelim. Her Fethiyeli, her Seydikemerli, her Muğlalı birbirine söylesin. Yani bi anlamda o tüneli kullanmayalım. Ta ki devlet ikinci olarak yaptığı tüneli ücretsiz olarak bize tahsis edene kadar. Ücretsiz olarak tahsis etsin sonra vatandaş davayı açarsa açsın. Bitmiş bir tüneli devlet niye hizmete sokmuyor. O bir kişinin talebi için binlerce insanın cebine el atmak yakışır mı bu devlete. Nerde büyük devlet, bitmiş tünel, devlet yapmış parasını vermiş, kendi olanaklarıyla hayata geçirmiş sadece kapıyı açacak araçlar gelip geçecek.  Varsın birinci tüneli işleten gitsin davasını açsın yada gelsin doğru düzgün bir fiyattan devlette masaya otursun. Devlet demek Adalet Ve Kalkınma Partisi demektir. 5 dakikada bu sorunu çözer ama bu sorunu çözmemesi bence yönetenlerin Muğla’ya ve Muğlalı’ya verdiği değerin göstergesidir.

“TÜİK Raporunu Hazırlayanları bir hafta Sur ilçesine tatile gönderelim”

İkincisi başka bir talihsiz olayımız Tüik’in raporu yani Muğla’nın turizmin bu kadar kötü gittiği bir ortamda Muğla’nın en güvenilmez il olarak açıklanması kabul edilebilir bir şey değil. ben şöyle bir öneride bulundum bu konuda;  TÜİK’in bu raporunu hazırlayan ve yöneticilerini birer hafta Sur ve Cizre’ye geziye göndermek lazım. Gitsinler orada bakalım güvenilmez neresiymiş onu görsünler bu güvenilmez kıstasları derhal değiştirilmelidir. bu konuda hepimiz tepkimizi dile getirdik.

“Turizm Paketi Küçük Turizm Tesislerine Katkı Sağlamayacak”

Bir diğer konu da turizm konusu gerçekten içler acısı bir tablo Sayın başbakan turizmin paketini açıkladı. Tamamıyla turizmde tekelleşmeyi yaratan, turizmde zengin ağababalarını koruyan bir paket bu. Hiçbir zaman bir pansiyoncuyu, küçük otel işletmecisini, restoran sahibini, turizmde küçük turlar yapan organizasyon şirketlerini hiçbir şekilde korumuyor. Otelleri  de doğru dürüst korumuyor. Mesela otellerin su parasını katı atığı en düşük bedelle alınacak geri kalan fiyatı devlet ödeyecek diyor ama niye elektrik de bu süspansiyonu yapmıyorsun sen. Turizmciye madem katkıda bulunacaksın bu kadar ucuzlama var akaryakıtta şunda bunda bari elektrik giderlerinde de bir kolaylık sağla, bu sağlanmıyor. Yat turizmine yönelik bir takım iyileştirmeler yapıyor. Bunu niye diğer alanlara yansıtmıyorsun. Sadece varlıklı turizmcileri, büyük turizmcileri koruyan ama küçük turizmciyi çok daha büyük zorluklar içerisine sokan bir pakettir bu. Bana kalırsa bu bir fiyaskodur. Turizm konusunda da Milas’ta, Muğla’da ve Fethiye’de olmak üzere 3 tane odamız var. Derhal bunlarla bir kontak kurmamız lazım. yani odalar birleşmeli biz siyasiler olarak elimizden ne geliyorsa o katkıyı göstermeliyiz. Fethiye’deki odamız sanıyorum önümüzdeki ay bir toplantı yapacak.

“Turizm Tanıtımı İçin İl İl Gezmeye Gönüllü Olarak Razıyız”

Buraya geniş bir katılım sağlamalıyız. Sorun şu artık yabancı turistte bayağı bir sıkıntı yaşayacağız tek yolumuz yerli turizmi Fethiyemize, Muğlamıza çekmektir. Bu konuda çaba içinde olmalıyız. Gerekirse bizler bir iyi niyet elçisi olarak il il gezmeye razıyız. Yani ilimizin, ilçemizin tanıtımında, ilçemizin turizm gücünün tanıtılmasında bize de ne görev düşüyorsa hepsini yerine getirmeye hazırız.

Anayasa Komisyonunda İlk 4 Madde Değiştirilmek İstendi CHP Olarak Karşı Çıktık Masa Dağıldı

Ben Cumhuriyet Halk Partisinin anayasa uzlaşma komisyonu üyelerinden biriyim. Evet biz parti olarak 3 tane prensibimizi masaya koyduk. Bir tanesi darbe döneminden kalan anayasa değil bütün yasaların taranmasını ve bunların içindeki anti demokratik hükümlerin ortadan kaldırılmasını talep ettik. İki anayasanın değiştirilemez ilk 4 maddesine dokunulmamasını istedik. Üç, güçlendirilmiş parlamenter sistem istedik. Yani; demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasa yapılmasına evet diyoruz ama başkanlık sistemini kabul etmiyoruz diye açıkladık komisyona bu başından bu yana bizim tavrımızdı. İş  belli bir noktaya geldi ve 3 parti aşağı yukarı isim de şunda burada anlaşmaya başladılar. Belki bir orta yol bulunabilir ama bir kriz ortamı doğmaya başladı. Ben meclis başkanının toplantıyı lav etmek niyetinde olduğunu sezdim. Hatta bir şey vereyim belki magazinsel bir şeydir. Bir önceki toplantıda beraber akşam yemeği yiyeceğiz diyen başkan ya acıkan varsa bir tost söyleyeyim demeye başladı. Anladım ki bu toplantıyı sürdürmeyecek. Bunu sezince ve bu ihaleyi de Cumhuriyet Halk Partisine yıkmaya kalkışacağını anlayınca sayın başkan size 4 tane teklif sunuyorum.

Birincisi; oylama yapın burada 12 kişiyiz birde siz 13. Oylama yapın bir isim konusunda görev tanımlaması konusunda sonuca bir oylama ile varalım. Size açık çek veriyoruz dedim.

İkincisi; Çok yorulduk tartıştık sinirlerimiz gerildi. Beş buçuk  saattir tek bir masada oturmuşuz bize izin verin gidelim yarına kadar hepimiz düşünelim hepimiz bir ortaya yol bulmaya çalışalım dedim.

Üçüncüsü; bu kriz ben partimi temsilen buradayım. Ben farklı da düşünebilirim ama sayın başkanım Kemal Kılıçdaroğlu bana bir görev verdi. Bu görev çerçevesinde ben bu masadayım. Benden farklı bir şey beklemeyin. Ha bu krizi aşalım diyorsanız, aşmak istiyorsanız gidin 4 siyasi partinin lideriyle görüşün. Onlarla görüşün

Dördüncüsü; olmadı biz masadan çıkar, gideriz, üçünüz devam edersiniz.

Bu 4 öneriyi sizin önünüze sunuyorum dedi. önce çok güzel öneriler dedi bi10 dakika ara veriyorum dedi. gitti geldi ve bu toplantı burada bitmiştir dedi.

HDP’liler yarın saat kaçta gelelim dediler yarın yok toplantı dedi. peki ne zaman var dediler oradaki arkadaşlar. Hayır dedi bu komisyon faaliyetine son vermiştir ben bu komisyonun faaliyetini bitiriyorum dedi. Biz bunun üzerine bu masadan kalktık yani şunu anlatmaya  çalışıyorum evet bizim belli ilkelerimiz vardır Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz cumhuriyetin değerlerine önem veren bir partiyiz doğal olarak da belli taleplerimiz olacak Türkiye’nin iyiliğini düşünüyoruz biz çünkü. bunu daha ayrıntılı bir ortam olsa ben size başkanlık sistemi nedir parlamenter sistem nedir zaman içerisinde belki yine paylaşacağım hemşerilerimle ama asıl mesele şurada bu masayı sayın meclis başkanı sayın cumhurbaşkanı ile görüşmüştür kamuoyunda bize yansıyan o telefon görüşmesinde o 10 dakikalık arada cumhurbaşkanı bu masayı dağıt demiştir masa dağılmıştır. Ondan sonra gidilmiştir başbakana başbakan da şimdi bu masayı toplamanın gerekliliğine inanıyor bu masanın bence tek önemli noktası şudur: Türkiye’de kutuplaşmayı asgariye indirebilecek bir masadır değilse bu masada anayasa değişikliği alan çıkmaz. biz başkanlığı istemedikten sonra Türkiye’de 1 kişi bile o komisyon tutanaklarını vatandaşlarımız lütfen internetten indirip okusunlar. Ben şunu dedim sadece bu komisyon olarak adam gibi çalışacak mıyız yoksa bir kişinin talebinin gölgesinde mi kalacağız? Recep Tayyip Erdoğan’ın tek bir talebi vardır. Kendi partisine güvenmediği için başkanlık istemektedir. Şu anda elinde her şeyi var, her türlü işi yapabilir. Türkiye’de sınırsız bir gücü var ama tek korkusu bir gün partisinin kendisine sırtını dönebileceğidir. Onun için de partili cumhurbaşkanı dediğimiz yine AKP’yi elinde tutan bir sisteme geçmek istiyor. kendi partisi için istiyor buna izin veremeyiz. Bu Türkiye’de bi,r rejim değişikliğidir hepimiz ağlarız günü geldiği zaman, hepimiz acı çekeriz. Şu anda Türkiye’de muhalifler acı çekiyorlar, iktidar yanlıları da bir gün acı çekerler. Sadece ben başkanlık çok iyidir diyen Adalet Ve Kalkınma Partili dostlarıma şunu söylemek istiyorum. Bu yetki Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nda, Sayın Selahattin Demirtaş’ta, Sayın Devlet Bahçeli de olsa razı olur musunuz? sadece bu empatiyi yapsınlar bunu düşünsünler.”dedi.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir”de konuşmasında ülke gündemini değerlendirerek, “CHP sağlık komisyonu başkanıyım. 6 hekim ve bir eczacıdan oluşan bir komisyonumuzdur Türkiye’deki sağlık ve mağdurlar ile ilgili hastalar ve engellilerle ilgili sorunları inceliyoruz. Türkiye’nin genelinde bunlarla ilgili haftalık basın toplantıları raporu genel başkanımıza iletiyoruz ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Geçtiğimiz hafta meydana gelen patlamada biz mecliste oturum sırasında şiddetli bir patlamayı duyduk. O kadar şiddetliydi ki meclisin bahçesinde oldu zannettik ve ilk hareket eden de bizim komisyon birliğimiz oldu. 4 dakika içerisinde olay yerine vardık. Yangını olduğu yeri gördük ambulanslar gelmeye başlamıştı. Patlamanın olduğu yer meclise çok yakın 80m kadar uzaklıkta Genelkurmay, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri ortasında yani Ankara’nın göbeğinde Türkiye’nin yüreğinde patlayan bir terörist olaydı ve gerçekten tablo çok ağırdı gördüğümüz kadarıyla insanlar kısa sürede özellikle ortadaki servis arabasındaki kişilerin hemen hemen tamamı yanmış buharlaşmıştı.

Parçaları sağ sola yayılmıştı öndeki ve arkadaki araçlarda da ve bi yaralanma vardı ve Türkiye’de yedi ay içerisinde ikinci ciddi bir terör olayı olmuştur. Türkiye öncelikle orta doğuda bir bataklık yaratıldı bataklık yaratılmasında mevcut iktidarın Sayın Cumhurbaşkanı’nın çok büyük katkıları var maalesef. Son yedi ayda Türkiye’de yaşanan Suruç Diyarbakır Ankara’daki ikinci patlama olabilir ve birinci patlamada 104 vatandaşımız aynı şekilde katledilmişti ve yine İstanbul göbeğinde öyle bir patlama oldu. Dolayısıyla yedi ay içerisinde doğudaki terör olaylarının yakinen Diyarbakır’daki sağlık komisyonuyla ilgili yakın incelemeler yapmıştık. Türkiye böyle bir bataklık içerisine ciddi bi şekilde sürüklenmiş oldu dolayısıyla bu olayda bir Fethiyeli kardeşimizde maalesef Türkiye’nin en güvenilir yerinde yeni atanmış bir buçuk yıl önce atanmış genç bir kardeşimiz hemşerimizde şehit oldu.

“Zaafiyeti Olanlar Açığa Çıkarılmalıdır”

Atatürk ün yurtta sulh cihanda sulh ilkesinden uzaklaşmasını maalesef ceremesini çekiliyor. Bu teröristin On altı gün önceden bu olayın yapacağını hükümete bildirmesine rağmen tedbir almaması ayrı bir sorun. Türkiye demokrasisi açısından da çok büyük sorun yaratıyor dolayısıyla Ankara da bunlar yaşanırken Türkiye de bunlar yaşanırken bakıyorsunuz ki halkımızda bunları kanıksadığını görüyoruz. Saldırılara TBMM bir çözüm bulamazsa başka ülkelerin meclisleri çözüm bulur. Bütçe görüşmeleri var. Plan bütçelerde görüşmeler tamamlandı. 26 Şubat Cuma günü genel kurula gelecek bütçenin geneline baktığımız zaman, sanki bir seçim bütçesi gibi bir hazırlık içerisinde Türkiye. Bu kadar sorunları varken tekrar bir seçime götürme gayretiyle başkanlık sevdası Türkiye’yi ne kadar çıkmaza götürdüğü ne kadar zor koşullara soktuğunu da görüyorsunuz. Bütçe görüşmelerinde Muğla’ya yansıyan ve yeterince bir kaynağın aktarılmadığını görüyoruz.

“Göcek Tüneli İçin Bakanlık 6,25 TL Fiyat Vermiş”

Ciddi bir projelerde yok özellikle ulaştırmayla ilgili olarak. Ulaştırma Bakanlığı benim Göcek ve Muğla’yla ilgili projelerle ilgili deniz ve ulaştırma bakanımıza bir çok sorular sordum ama yeterince yanıt alamadık. Ancak Göcek tüneli ile ilgili yasal bir sorunun olduğunu buranın işleticisinin özellikle bugünkü alması gereken ücretin 6,25 olması gerektiğini, girişimlerle bunu 4,50 indirdiklerini kaydettiler. 900m bir yer tünel biliyorsunuz ki 172 tünel var Türkiye’de ve sadece Göcek tüneli ücretli. Bunu çözememiş olması hükümetin ayıbıdır dolayısıyla başbakan bu konuda panolara afişler astılar seçim öncesi vaatlerde bulundular bu güne kadar çözememiş olması da vatandaşı kandırma olduğunu söyledik.”ifadelerini kullandı. Haber/Foto Erkan İlikIMG-20160222-WA0001_640x360 IMG-20160222-WA0004_640x360

OSCAR Rent A Car
Şampiyonlara Muhteşem Karşılama
Şampiyonlara Muhteşem Karşılama Türkiye Basketbol Ligi’ne (TBL) yükselen Lokman Hekim Fethiye Belediyespor Basketbol Takımı, Fethiye’de binlerce taraftarının katıldığı muhteşem bir...
Birey Eğitim Kurumları Okulları Voleybol Takımı Muğla İl İkincisi
Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Okul Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Küçük Kızlar Voleybol müsabakaları sona erdi. Nisan ayında başlayan...
10 Yaşındaki Beyaz Melek Adasu Yardım Bekliyor
Ayça ve Suat Zor’un ilk göz ağrıları, 10 yaşındaki Adasu Zor, bir süre önce yakalandığı amansız bir hastalık ile mücadele...
3 Çocuk Annesi Kadın Eşi Tarafından Öldürüldü
Fethiye’ de, eve alkollü geldiği için tartıştığı eşini tabancayla vurarak öldüren kişi, ardından jandarmayı arayıp “Eşimi vurdum” diyerek kendini ihbar...
Yaralı Pilot 7 Saatte Kurtarılabildi
Paraşütü kapanıp bir ağacın üzerine düşen THK yamaç paraşütü öğretmeni filim gibi kurtarma operasyonu ile Askeri helikopterle kurtarıldı. Kaza Fethiye...
Fethiye’nin Altın Çocukları Durukan ve Biçer 3. Oldu
13’üncü TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projeleri final yarışması, birçok ilden öğrencilerin kalımıyla Elazığ’da Fırat Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi. Türkiye genelinde...
Hatem Ortaokulu Bursa-Çanakkale Gezisi
Özel Fethiye Hatem okulları öğrencileri tarihi yöreleri ziyaret etti. 12 Nisan Cuma günü başlayan Bursa-Çanakkale gezisinde, Yeşil Cami, Yeşil Türbe,...
Birey’den “Okullara Şehit Kütüphaneleri” Projesi Büyük Destek
Manisa/Kırkağaç ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlatmış olduğu “Okullara Şehit Kütüphaneleri” adlı çalışmaya Birey Kurs Merkezi ve İşler yayın Grubu olarak...
Üniversite Öğrencileri FTSO’da
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Topluluğu üyeleri, Fethiye Ticaret Odası Gezisini gerçekleştirdi. Fethiye Ticaret...
Öğrencilerden “Temiz Çalış” Kampanyası
Fethiye Çatalarık Mahallesi İlkokulu 1/B sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri Gülşen Karaisaoğlu öncülüğünde çalış plajını temizlediler. Küçük yaşta alışkanlık edindirmek için...
Anadolu Gençlik Derneği Sınavı Cumartesi Günü
Anadolu Gençlik Derneğinin geleneksel hale getirdiği “Peygamber Efendimizin İzinde” siyer yarışmasının ortaokul düzeyi sınavı 20 Nisan 2019 Cumartesi günü yapılacak....
Fethiyespor da Daşgın Gitti, Ceviz Geldi
Fethiyespor’da Etimesgut Belediyespor yenilgisinin ardından teknik direktör Tarık Daşgün’ün görevinden istifa ettiği öğrenildi. Sezona Levent Eriş ile başlayan Fethiyespor, 6’ncı...
Cenazeler 22 Saat Sonra Çıkarılabildi
Ölüdeniz’i yasa boğan paraşüt kazasında hayatını kaybeden tecrübeli yamaç paraşütü Pilotu Mustafa Kemal Öztürk (38) ve yanındaki Pakistan uyruklu Zarak...
Seydikemer’de Yaka Gökpınar Camii Açıldı
Seydikemer ilçesinde 2014 yılında temeli atılan hayırseverlerin katkılarıyla tamamlanan 300 cemaat kapasiteli cami ibadete açıldı. Açılış merasimine İlçe Kaymakamı Haktan...
KARACA  “SPORA GEREK ÖNEM VERİLECEK”
Fethiyespor-Tuzlaspor,  Fethiye Belediyespor Basket- Kepez Belediye Basket takımıyla Değirmenbaşı Beşkaza Spor salonunda oynadığı maçları genlerin içinde tribünlerde izleyen CHP Fethiye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ