Reklam
Reklam
Fethiye Haber Net -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

UÇAK KRİZİ TARIM KRİZİNE DÖNÜŞTÜ

UÇAK KRİZİ TARIM KRİZİNE DÖNÜŞTÜ
  • 16.12.2015
  • 282 kez okundu
OSCAR Rent A Car

UÇAK KRİZİ TARIM KRİZİNE DÖNÜŞTÜ

Uçak krizinin ardından Rusya hükümetinin Türk ürünlerine karşı başlattığı uygulamalar ilçemizden yapılan yaş sebze ve meyve ihracatında sıkıntı yaşanmasına neden oldu. FTSO tarafından organize edilen toplantıda sektör paydaşları bir araya geldi. Toplantıda Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından tarım ihracatının durumunu değerlendirilirken, krizden çıkış yolları da masaya yatırıldı.

Yapılan toplantıda bölgemizin ürün kalite ve standardının yeterli olduğuna dikkat çeken sektör paydaşları, Avrupa pazarına açılmanın yollarının bulunması gerektiğinde birleştiler. Bu kapsamda önümüzdeki yıl Almanya’ya iş gezisi ve tarım ürünü ticareti yapan şirketlerle görüşülmesi planlanıyor.

Bölgemizden yıllık toplam ihracat, Ortaca ve Ova- Kınık dahil 300 bin tonu geçiyor.

Rusya’nın yaş sebze ve meyve ihracatını kesmesinin ardından soruna kalıcı çözüm bulmak için hareket eden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üretici ve ihracatçıları rahatlatacak çözüm önerileri aranıyor. Uçak krizinin ardından ilk günlerden itibaren farklı pazarlara yönelmek isteyen ihracatçılar, başta domates gibi ürünleri Irak’a pazarlama yolunu seçmişlerdi. Hükümet çalışmalarının dışında krize kalıcı çözüm bulmak isteyen FTSO, düzenlediği toplantıda, tarım ile ilgili sektör paydaşlarını bir araya getirdi. Mutlaka Avrupa pazarına girilmesinin gerektiği dile getirilen toplantıda, Avrupa’ya ürün satılmasının yolunun globalgap belgesi almaktan geçtiği belirtilerek, bölgemizde iyi tarım uygulamasıyla elde edilen ürünlerin Avrupa’nın aradığı şartlardan daha iyi durumda olduğuna dikkat çekildi. Toplantıda, iyi tarım uygulaması yapan üreticilerin globalgap belgesi almaya yönlendirilmesi ve ürünlerin Avrupa pazarına satılmasıyla krizlerin bölgemizi bu denli etkileyemeyeceğine belirtildi.

Rusya ile yaşanan sorunun giderilmesini ve eskisi gibi hukuki çerçevede ihracat yapmak istediklerini belirten ihracatçılar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde çalışan personelden de özellikle bu tür kriz dönemlerine ayak uydurabilmelerini istediler. İhracatçılar, Rusya’ya Avrupa pazarının da alternatif olabileceğini kaydetti.

Aralık ayındaki gelişmeleri izleme kararı alan katılımcılar, Ocak ayında gelişmeler doğrultusunda harekete geçecek

14 Aralık Pazartesi günü saat 14.30 ‘da FTSO Meğri Salonunda yapılan toplantıya FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, FTSO Meclis Başkanı Osman Çıralı, Fethiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şaban Sarıkaya, Seydikemer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Maraşlı, Türkiye Yaş Sebze ve Meyve Haller Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Akdeniz Toptancı Hali Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atabey Akgün, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş,Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, Akgünler Tarım Sahibi Ahmet Dönmez, Cevizlioğulları Ltd. Şti. sahibi Mustafa Cevizli,Celaleddin Ltd. Şti. sahibi Arif Bozyel, Uzantı Dış Ticaret sahibi ve FTSO Meclis Üyesi Mehmet Saraç, Tiesseafead Su Ürünleri Tic. Aş. Ortağı Atabey Şahin, S.S. Karaköy Tar. Köy. Koop. Başkanı Ömer Ali Yıldırım katıldı.

“Bakanlık, desteğe sıcak bakıyor”

Toplantıda ilk olarak Rusya ile yaşanan uçak krizinin tarım ihracatına etkileri ele alındı. Türkiye Haller Federasyonu üyesi Atabey Akgün, sıcak duyarlılığı için Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ederek sözlerine başladı. Akgün, “Sınırlarımızda yaşanan emperyalist proje bize de sıçradı, komşularımızla sorun yaşadık.” diyerek olayları değerlendirdi. Haller Federasyonu olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile görüştüklerini belirten Atabey Akgün, Bakanlıktan destek istediklerini, bakanın konuya sıcak baktığını ve konuya hakim olduğunu ifade etti.  Domates ihracatının ilk başlarda yaşanan krizden etkilenir gibi olduğunu ancak üretimin normal periyodunda seyretmesi ile birlikte etkinin azaldığını kaydeden Atabey Akgün, diken salatalık ve narenciyenin ciddi zarar gördüğünü kaydetti. Gelecek günlerde domates rekoltesinin yükseleceğini belirten Akgün, bu süreçte domatesin de bu krizden zarar görebileceğini ifade etti. Küçük işletmelerin krizlerden daha çok etkilendiğini kaydeden Akgün, küçük işletmelerin ticaret odaları önderliğinde birleşmeleri önerdi.

Kriz butik firmaları vurdu

Uzantı Dış Ticaret sahibi ve FTSO Meclis Üyesi Mehmet Saraç da Rusya ile yaşanan kriz sonrası tarım ihracatında en çok dikenli salatalığın etkilendiğini belirtti. Saraç, yaşanan kaybın İsrail’in ve Irak’ın talepleri ile biraz olsun hafiflediğini ancak 75 kuruş maliyeti olan dikenliği salatalığın 10-20 kuruştan konservecilere satılmaktan kurtulamadığını kaydetti. Mehmet Saraç, “Tacir kısmında lojistiği iyi olan firmalar kendine gard yapabildi. Butik çalışan, ufak satıcılar en fazla zarar gördü. Ukrayna kapısında tacirlerle dalga geçildi. Gümrük vergisi 1,5’ten 9’a çıkarıldı. Domatesler çürüdükten sonra teslim edildi, çürüdüğü için de satılamadı. Şimdi üreticide de ihracatçıda da ne olacağı belli olmayan bir durum ve umutsuzluk var. İhracatçı üreticiden 3 liraya domates alıyor ama ne olacağını bilmiyoruz. Umarım bu durum düzelir ve eskisi gibi hukuki çerçevede süreç devam eder.” dedi.İhracatçılar bankaların kriz sonrası ihracatçıların çeklerine para vermemeye başladığını da ifade etti.

Toplantıda bürokraside yaşanan sorunlar da gündeme geldi. İhracatçılar bu tür kriz dönemlerinde memurlardan, kendilerine yardımcı olmalarını ve risk almalarını beklediklerini ifade etti.

Cevizli firması Sahibi Mustafa Cevizli, asıl krizin ayın 20’sinden sonra başlayacağını belirterek “Meyve ve sebze alımları 1 Ocaktan itibaren durdurulacak. Ayın 20’sinden sonra hiç bir ihracatçı Rusya’ya mal gönderemeyecek. Üreticiden alım yapılacağını tahmin etmiyorum. Şimdi seralarda domates yetişti ve 2- 3 hafta içerisinde satışının yapılması lazım. Ürün çok olunca diğer pazarlara da sıkıntı yaratır. Rusya krizi sonrasında mallar Ukrayna’ya yönlendirildiği için orada domates yüzde elli ucuzladı. Devletin yeni pazarlar için çalışma yapması lazım” diye konuştu. Samsun gümrüğünde bir sayının yanlış yazılması nedeniyle ihracat gemisinin 2 gün beklediğini kaydetti. Eximbank’ınihracatı destekleyen kredilerine de değinen Mustafa Cevizli, bölge ihracatçısının Eximbank’ın avantajlarını bilmediğini ve kullanmadığını ifade etti.

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ihracatçının devlet tarafından desteklendiğini belirterek “Üreticiye yapılan bir desteği duymadık. Açıklamalarda ihracatçı, nakliyatçı, kasacının zararı nedeniyle destekleneceği belirtiliyor ama desteğin çiftçiye yansımasından söz edilmiyor.

Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, asıl sıkıntının bir hafta sonra başlayacağını belirterek “Yetişen domatesler alınmazsa çok sıkıntılı bir durum yaşanacak. Toplu çöküşe geçeceğiz. Keşke ihracatçıya desteği daha fazla verseler de üreticilerin yetiştirdiği ürünleri almaya devam etseler” dedi.

Bölgemizde yetişen ürünlerin Avrupa ülkelerine satılabilmesi için üreticilerin Globalgap belgesi alması gerektiği belirtilerek, bu durumda yaşanan krizlerin bölgemizi etkilemeyeceğine dikkat çekildi. Ülkemizde uygulanan iyi tarım uygulamasının globalgap’e uygun olduğu ancak, Avrupa Birliği ülkelerinin bunu tanımadığı belirtilerek üreticilerin bilinçlendirilerek globalgap belgesi almaya yönlendirilmesi gerektiği dile getirildi. Avrupa’ya sağlıklı ürün gönderilmesi halinde AB ülkelerinin en önemli tedarikçisi olunabileceği belirtilerek, üreticilerin sağlıklı ürün yetiştirmeyi istemesi ve bunun için mücadele etmesi gerektiğine dikkat çekilerek “Globalgap standartlarında üretim yapan üreticilerin çoğalması lazım” dediler.

Arıcan: ‘Avrupa’ya iş gezisi düzenleyelim”

FTSO’nun tarıma yeni yeni destek verdiğinin söylenmesinin ardından söz alan FTSO Başkanı Akif Arıcan, tarıma da diğer sektörler kadar yer verildiğini belirterek “Biz göreve geldiğimizde Fethiye Ticaret Odasıydı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak yolumuza devam ediyoruz. Turizmciler sürekli Odamıza gelip sorunlarıyla ilgili çözüm arıyorlar, bizden destek istiyorlar. Tarımcılar ise biz davet ettiğimiz halde zar zor geliyorlar. Geçen yıllarda düzenlediğimiz birçok etkinlik ilgisiz kaldı. Ama biz buna rağmen hizmet vermeye, sorunları için çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Yeni pazar arayışı için Almanya ve orta Avrupa ülkelerinin pazarına girmek için araştırma yapılabileceğini belirten Arıcan, “KOSGEB desteğiyle Almanya’ya iş gezisi düzenleyelim. İş gezisinde pazar araştırması yapıp, tarım ürünü ticareti yapan şirketlerle, oradaki muhataplarımızla görüşelim. Devlet çalışmasını yapsın ama bizde yerel olarak pazar araştırmamızı sürdürelim. Bölgemizi krizden güçlü çıkarmak için çaba sarf edelim. Oda olarak üyelerimizin yanındayız” dedi.

Toplantının sonunda 2016’da Almanya ve orta Avrupa ülkelerine iş gezisi planlanması, 2017 Yılında da Almanya’da gerçekleştirilen fuarlarda tarım ürünleri standı açılması görüşü kabul gördü.

Haber Foto/Hakan Çelikdemir

DSC_0017_640x425 DSC_0024_640x425 DSC_0028_640x425 DSC_0033_640x425

OSCAR Rent A Car
İyi Parti Milletvekili Adayı Hayvacı’ya Yoğun İlgi
  İyi Parti Muğla Milletvekili Adayı Av. Koray Hayvacı seçim çalışmaları kapsamında yaptığı ziyaretlere Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde devam etti....
Beşkaza’nın Evladını Bağırlarına Bastılar
Beşkaza’nın Evladını Bağırlarına Bastılar Siyasi Partilerin Milletvekili sıralamalarında yaşanan hayal kırıklıkları yeni arayışları da beraberinde getirirken, Fethiye’nin öz evladı, İYİ...
VALİ CİVELEK BAŞKANLIĞINDA SEÇİM TEDBİRLERİ TOPLANTISI YAPILDI
24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin huzur ve güven ortamında, demokratik bir şekilde gerçekleştirilmesine...
Seydikemer Belediyesi Asfalt Yapımına Başladı
Seydikemer’in muhtelif mahallelerinde asfalt sezonunun kapanacağı Kasım sonuna kadar Yaklaşık 200 kilometre asfalt dökmeyi planlayan Seydikemer Belediyesi, Yaz ayı başlarında...
MENTEŞE ÖRNEK ÖĞRENCİLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ
Menteşe İlçesi yürütülmeye başlanan ”Menteşe ‘nin Örnek Öğrencileri” isimli proje etkinlikleri  kapsamında Menteşe İlçesinin örnek öğrencileri 4.kez ödüllendirildiler. Menteşe İlçesi,...
Özel Fethiye Öğrencilerinin Tales Matematik Yarışması Başarısı
Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu öğrencileri Aydın Tales Matematik Müzesi tarafından düzenlenen 3.Ulusal Matematik Yarışmasında başarılı sonuçlar elde etti. Aydın Tales Matematik...
FETHİYE LİONS KULÜBÜNDE DEVİR TESLİM TÖRENİ
Fethiye Lions Kulübünde devir teslim töreni gerçekleşti. Fethiye Lions kulübü dönem başkanı  Zafer Aygün dönem başkanlığını Şadan Yöntem’e devretti… Fethiye...
İYİ PARTİ’DEN  ESNAF ZİYARETİ
İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Genel Seçimler için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında...
GENÇLİK HAFTASI VOLEYBOL TURNUVASI’NDA BİRİNCİ AYDIN OLDU
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde Voleybol Turnuvası düzenlendi. 19 Mayıs Cumartesi...
Çıralı Konsey Üyesi Seçildi
14-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği seçimlerinde TOBB başkanlığının yanı sıra konsey seçimleri de gerçekleşti. TOBB Ticaret...
ANLAMLI PROJEDEN ANLAMLI ETKİNLİK…
Muğla ‘nın seçkin kurumları arasında gösterilen Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR?”  isimli projesi  kapsamında...
NİLÜFER CANER 100 YAŞ EVİ’NDEN 19 MAYIS İÇİN ANLAMLI ETKİNLİK
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağanı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Nilüfer Caner...
SALİH DÜNDAR FETHİYE SPOR ALT YAPISINI DEĞERLENDİRDİ…
ethiye Spor yönetim kurulu üyesi amatör branşlar alt yapı sorumlusu Salih Dündar 2017-2018 sezonu Fethiye Spor alt yapısını değerlendirdi. “BAŞARILI...
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Görev Dağılımını Yaptı
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Görev Dağılımını Yaptı Mayıs ayının ilk haftasında yapılan olağan genel kurulu sonucu göreve seçilen Muğla Gazeteciler Cemiyeti...
Öğrenciler Eserleriyle Takdir Topladı
Öğrenciler Eserleriyle Takdir Topladı 2017-2018 eğitim öğretim yılının tamamlanmasına sayılı günler kala öğrenciler TÜBİTAK projelerinin sergi eşliğinde sunmaya başladı. Çamköy...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ