Zübeyde Hanım Anaokulu Pilot Okul Seçildi

Millî Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Konseyi iş birliğiyle yürütülmekte olan “Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında öğretmenlere, eğitici eğitimleri gerçekleştirildi. Proje, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilecek olan şelale eğitimleri ile pilot okullarda yaygınlaştırılacak.

Muğla başta olmak üzere Adana, Aydın, Burdur, Çanakkale, Iğdır, Kars, Sinop, Sivas ve Yozgat illerinden 110 pilot okulun dahil olduğu “Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında, Muğla’da yer alan 11 pilot okuldan toplam 24 öğretmen eğitici eğitimlerine katıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Konseyi iş birliği,  Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyinin ortak finansmanlığı ile yürütülen eğitici eğitimler; ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından 2 modül halinde gerçekleştirildi. 2-7 Ağustos 2021 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen eğitici eğitimlerin birinci Modülünde öğretmenlerin demokratik kültür yetkinlikleri ve proje kapsamında geliştirilen eğitim materyallerini tanımaları; 30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen ikinci modül eğitimlerinde ise görev yaptıkları illerde düzenleyecekleri şelale eğitimleri öncesi yetişkin eğitimi konusunda donanımlarının artırılarak desteklenmesi hedeflendi.

24 öğretmen Ankara’da ve İstanbul’da almış oldukları eğitimlerle; tüm çocukların gelişimsel özelliklerini dikkate alarak kendi okullarında uygun demokratik ortamın sağlanması ve bu yönde etkili uygulamaların gerçekleştirilmesine yönelik gerekli bilgi ve becerileri edinme, demokratik kültür yetkinliklerini anlama ve bu yolla deneyimlerini bir arada paylaşma,  eğitim ortamlarında var olan ve öngörülen sorunlara birlikte çözüm önerileri geliştirme imkanı buldular.

Bu eğitimleri tamamlayan öğretmenlerce, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde pilot okullardaki öğretmenlere, demokratik kültürün güçlendirilmesine ilişkin şelale eğitimleri verilecek.13-25 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak olan şelale eğitimlerine; Fethiye, Bodrum ve Menteşe’de 11 pilot okuldaki 250 öğretmen katılacak.

“Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi” ile temel eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler ve okullarda görev yapan tüm personel ile ailelerin de proje sürecine dâhil edilerek evrensel temel değerlerin yanı sıra temel hak ve özgürlükleri içine alan demokratik bir okul kültürünü eğitim sistemine yerleştirmek ve toplumun genelinde demokratik kültür uygulamalarını güçlendirmek hedefleniyor.

PROJE KAPSAMINDAKİ 11 PİLOT OKUL

Okul Öncesi

 • Fethiye-Zübeyde Hanım Anaokulu
 • Menteşe-75. Yıl Anaokulu
 • Milas-Gümüşlük Anaokulu

İlkokul

 • Bodrum-Zeyyat Mandalinacı İlkokulu
 • Dalaman-Atakent İlkokulu
 • Menteşe-Yenice İlkokulu / Ortaokulu
 • Seydikemer-Şehit Gürcan Akan İlkokulu

Ortaokul

 • Bodrum-Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu
 • Bodrum-Profilo Marina Ortaokulu
 • Ortaca-Güzelyurt Şehit Asteğmen Tayyar Milat İlkokulu / Ortaokulu
 • Yatağan-Madenler Ortaokulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR KIYMETLİ YAZARLARIMIZ CEVAPLIYOR

Per Eyl 16 , 2021
www.hakanbirol.com Merhaba değerli okuyucularımız. Her hafta bir yazarla röportaj köşemizde bu hafta“Hükümsüz Kimlikler, Ölümüne Aşk, Öğretmenler için Yaratıcı Yazarlık El Kitabı” kitaplarıylatanıdığımız “İnci Yılmaz Şimşek” var. Merhabalar İnci Hanım, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize kendiniz ve ilgi alanlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Merhabalar. Öncelikle bu ince […]