EğitimGenelKültürMuğlaSiyaset

Efendimizin İzinde 2016 Başlıyor

Anadolu Gençlik’ten Peygamberimizi Anlatan Örnek Yarışma Geleneği

“Ödüllü Yarışmaya Ortaokul Öğrencileri de Katılabilecek”

Anadolu Gençlik Derneğinin geleneksel hale getirdiği “Efendimizin İzinde” Siyer-i Nebi yarışması bu yıl ortaokulların katılımı ile genişletildi. Geçtiğimiz yıl liseler arasında yoğun bir katılımla düzenlenen siyer-i nebi yarışması başvuruları başladı. 4 Aralık 2016 tarihine kadar devam edecek başvurular için AGD ilçe temsilciliklerini ya da www.efendimizinizinde.com sitesini ziyaret etmek yeterli.

Anadolu Gençlik Derneği tarafından gençlere peygamber sevgisi aşılamak ve O’nu günümüz gençliğine rehber olarak tanıtmak amacıyla düzenlenen yarışma, tüm Türkiye’de olduğu gibi, Fethiye ve Seydikemer’in tüm lise ve ortaokullarına dönük olarak yapılacak. Altın ödüllerinin yanı sıra ilçe özel ödüllerinin verileceği, peygamberimizi anlatan kitaptan hazırlanacak sorularla çoktan seçmeli sınav yapılacak.

Yarışma hakkında bilgiler veren Anadolu Gençlik Derneği Fethiye İlçe Temsilciğinden başkan Vedat Sakarya tüm ortaokul öğrencilerini ve liseli gençleri bu yarışmaya davet etti. Vedat Sakarya; “Her genç yetiştirilmeyi bekleyen bir çiçek gibidir. Bizim için hiçbir gencimiz feda edilmeyecek kadar değerlidir. Fidanlar erken yaşlarda nasıl eğilirler ve şekil alırlarsa gençlerimiz de ortaokul ve lise çağlarında şekillenirler ve aldıkları şekilleri yaşamlarına aksettirirler. Ülkemiz gençliğinin içerisinde bulunduğu durum ortadadır. Gençlerimize bulundukları konumu, kendilerine kalan mirası ve gidecekleri rotayı vermek için yarışmamız çok önemlidir. Anadolu Gençlik Derneğimizin bu Türkiye geneli Siyer-i Nebi Yarışması hedefi doğrultusunda, Peygamberimizin hayatını gençlerimizin örnek alması son derece mühimdir. Yapacağımız yarışma bir nebze de olsa hayatın bitmeyen hengamesinde öğrencilerimize ulaşmakta önemli bir adımdır” dedi.

Beş yıldır geleneksel olarak düzenledikleri ve altıncısına hazırlandıkları yarışmanın her dönemine büyük bir heyecanla hazırlandıklarını ifade eden başkan Vedat Sakarya büyük aşk ve şevkle çalıştıklarını söyledi. Sakarya; “Amacımız; Anadolu Gençlik Derneği Liseler Komisyonu ve İmam Hatipler Komisyonu bünyesinde Siyer-i Nebi yarışması düzenleyerek, ortaokul ve lise öğrencilerinin aidiyet duygularını pekiştirmek, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s) hayatı hakkında daha hassas ve daha ayrıntılı bilgi edinmelerini sağlamak ve örnek bir nesil yetiştirmektir. İyiyi ve güzeli kendine şiar edinmiş teşkilatımızın güzeli yaygınlaştırmasında Siyer-i Nebi yarışmasından istifade ederek mesajımızı en doğru ve etkili bir şekilde muhatap kitlemize ulaştırmayı hedefliyoruz. Sevgili Peygamber’imizin hayatının daha iyi öğrenilmesine yapılabilecek küçük bir katkıyı, en büyük bahtiyarlık kabul edenler bulunduğu müddetçe, Efendimiz hakkında daha birçok eser, program, yarışmalar vs. düzenlenecektir. Bu bağlamda günümüzde gerek uyuşturucu, alkol, sigara, gerek diziler vb. gençlerimizi ahlak ve maneviyatını tahrip etmektedir. Bizler milli ve manevi değerlere bağlı bir gençlik yetiştirerek bu ifsadın önüne geçebiliriz. Bunun için Siyer-i Nebi Yarışması yaparak, liseli gençlerin Peygamber Efendimizin hayatını okumasına vesile oluyoruz. Bizler sevgili peygamberimizin (s.a.s) razı olacağı bir gençlik yetiştirmek istiyoruz” dedi.

Siyer-i Nebi yarışmasının başvuruları www.efendimizinizinde.com sitesinden alınmaya başlanırken yapılacak sınavın soruları ortaokul ve lise ayrı olmak üzere Peygamberimiz(sav) anlatan kitaplardan hazırlanacağı belirtildi. Başvurular 4 Aralık 2016’ya kadar devam edecek. Sınav 17 Aralık 2016 Cumartesi günü yapılacak. Katılmak isteyen ortaokul ve lise öğrencileri AGD temsilciliklerinden ve öğrencisi olduğu lisenin AGD okul temsilcisi öğrencilerinden kitabı temin edebilecekler. Sonuçlar 31 Aralık 2016 tarihinde açıklanacak ve aynı gün akşamı ülke çapında düzenlenecek Mekke’nin Fethi programlarında verilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi daha iyi görüntülemek için reklam engelleyicinizi kapatın.