6.3’lük Deprem Fethiyede’de Hissedildi

6.3’lük Deprem Fethiyede’de Hissedildi

Akdeniz Girit adası açıklarında öğle saatlerinde gerçekleşen 6.30 büyüklüğünde deprem Fethiye’den de hissedildi.

Edinilen bilgiye göre; Akdeniz’de Girit Adası’nda 6,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Türkiye’den de hissedildi. Öğle saat 12.24’te gerçekleşen deprem Fethiye’den de hissedildi. Vatandaşlar kısa süren bir panik yaşadı. İşyerlerinin ve ofislerin  olduğu Fethiye Dispanser mevkiinde bazı vatandaşlar; sarsıntıların uzun sürmesi nedeniyle binalardan çıkarak depremin bitmesini beklediler. Kandilli rasathanesinden paylaşılan bilgiye göre;  Akdeniz Girit adası açıklarında 16.2 metre derinliğinde  saat 12.24’te 6.30 şiddetinde deprem oldu. Girit Adası açıklarında meydana gelen deprem Muğla’nın hemen hemen bütün ilçelerinde hissedildi. Herhangi can ve mal kaybının olmadığı öğrenildi.

“4 Gün Önce Uyarıda Bulunmuştu”

Geçtiğimiz hafta Akdeniz  bölgesindeki deprem riski  ile ilgili ulusal basın kanallarına açıklamalarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir “Yunanistan’ın güneybatısındaki İyon Denizi’nden başlayıp, Girit Adası’nın güneyinden geçerek Fethiye Burdur fayına bağlanıp Anadolu karasına ilerleyen Helen Yayı, Ege ve Akdeniz kıyıları için büyük tehlike oluşturuyor” demişti. Helen Yayı’nın aktif olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Sözbilir açıklamasında “Bu bölgedeki çalışmalara göre 100 veya 140 yıl arasında büyük çaplı depremler oluyor. Son yaşanan büyük deprem de bu rakamlara karşılık geliyor. Dolayısıyla yakın bir gelecekte büyük bir deprem bekleniyor. Bu fayın deprem üretmesi durumunda özellikle bizim batı kıyılarımız olan İzmir, Aydın, Muğla, Antalya bölgeleri zarar görebilir ve bu bölgelerde tsunami oluşabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

Sen de Gel Down Kafe Çarşamba Günü Açılıyor

Sal Eki 12 , 2021
Sen de Gel Down Kafe Çarşamba Günü Açılıyor Muğla Büyükşehir Belediyesinin Fethiye’de hayata geçirdiği “Sen de Gel Down Kafe” 13 Ekim Çarşamba günü açılıyor. Proje kapsamında Down sendromlu ve engelli gençler istihdam edilerek sosyal ve ekonomik hayatlarını daha kolay sürdürebilmeleri hedefleniyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşların sosyal hayatta daha fazla […]