“Sulama Birliği Borçları Yapılandırılacak mı?”

Muğla Milletvekili Ve Çevre Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Metin Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi. Muğla Milletvekili Ve Çevre Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Metin Ergun’un verdiği soru önergesinde; “Muğla ilimizin Seydikemer ilçesinde, Ağustos ayının ilk günlerinden itibaren meydana gelen orman yangınları sebebiyle çiftçilerimizin ve tarımsal üreticilerimizin büyük bir kısmı mağdur olmuştur. Seydikemer’de bu süreçte 15 binden fazla zeytin ağacının yandığı ve zeytin üreticilerimizin büyük zarar gördüğü somut bir vakıadır.

Hal böyle olunca, Seydikemerli çiftçilerimizin ve üreticilerimizin, sulama birliğinden kullandıkları su tutarlarını ödeme konusunda yangınlar öncesinde hali hazırda yaşadıkları ciddi zorluklar, yangınlardan sonra daha da artmıştır. Borçlarını ödeyemediği için birçok çiftimiz takibata uğramaktadır. Dolayısıyla Seydikemerli çiftçilerimizin yaşadıkları bu sıkıntıların giderilmesi ve hafifletilmesi konusunda bazı adımlar atılması gereği açıktır.

Bu bilgiler kapsamında;

1. Bakanlığınızın, yangından zarar gören Seydikemerli çiftçilerimizin sulama birliğine olan borçlarının yapılandırılması konusunda bir çalışması var mıdır?

2. Bakanlığınızın, sulama birliğine olan borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimizin borçlarının affedilmesi, bu vatandaşlarımıza kullandıkları suyun geçici bir süre için ücretsiz verilmesi veya su borçlarının faizsiz şekilde ertelenmesi hususlarında herhangi bir çalışması var mıdır?”sorularına yer verdi.

Haber Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

Tomrukların Altında Kalan Tır Şoförü Yaşam Mücadelesini Kaybetti

Cum Ağu 20 , 2021
Fethiye’den Gebze’ye tomruk götüren Seydikemer’li tır şoförü Mustafa Sazboğaz,  kafasına tomruk düşmesi sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Edinilen bilgiye göre kaza, Gebze’de meydana geldi. Seydikemer İlçesinden tırı ile Gebze’ye tomruk sevkiyatı yapan Seydikemer’in Bayır Mahallesinde ikamet eden 45 yaşındaki Mustafa Sazboğaz, Gebze’de  tomrukların indirildiği esnada portiften çıkan tomrukların altında kalarak […]